Sari la conținut

Categorii de drumuri ptr. scutere-49cc!


slim_rider
 Share

Postări Recomandate

Conform codului rutier actual, doar pe autostrada este impusa o limita de minim 50km/h si deci se interzice circulatia mopedelor scutere etc.

Un cunoscut imi spune zilele trecute ca nu merge cu scuterul (adica 49cc inregistrat la primarie )pe drum european, ca nu are voie :huh: ,eu i-am zis ca nu cred!

aici pe forum lumea scrie ca a facut tara in lung si in lat pe scuter.

Poate imi scapa mie ceva ,va rog sa ma lamuriti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe autostrada nu au voie sa circule autovehicul care nu poate depasi prin constructie 50Km/h. (scrie in legislatie)

Daca tu ai kit de 80cc , si mergi cu 70km, tot nu ai voie.

pe drum european poti circula ai voie fara probleme, mergi linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

:agree: . Eu merg cu scuterul pe unde doreste cucul meu. Exceptand autostrada, oricum este cam riscant you never know...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate stiu nu ai voie cu un scuter (sau orice alt mijloc de transport) inmatriculat pe primarie sa circuli cu el in afara localitatii pe care a fost inmatriculat. Mai verifica totusi.

ok scuterul e pe bacau-oras-deci ar trebui sa nu depasesc limitele judetului :laugh:

» Post actualizat in 08 Jun 2015 16:36

Acum pe bune, am gasit o discutie a unor atv-isti unde parerile erau impartite...........

Totusi eu cred ca atata timp cat legea nu specifica in mod clar care e distanta pe care o poate depasi in afara localitatii de inregistrare acel vehicul ,si daca codul rutier e respectat-vezi obligatia actelor(certif. de inregitrare,RCA valid , ITP valabil, permis valid pe categ. respectiva) ,starea tehnica a utilajului-lumini,frane etc, echipament-(casca , vesta reflect. ) nu cred sa fie probleme.

Voi ce ziceti?

» Post actualizat in 08 Jun 2015 18:27

am uitat sa specific viteza max 50 cu erorile de citire ale vitezometrului-daca treci cu 70 la ora intr-un nor de fum si cu toba taiata pe un scuter de 50 esti tinta sigura ptr. politisti zelosi in cautare de target la amenzi :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu scuteristii pe transalpina si am mers pe multe drumuri europene, si scuteristii erau din Galati si Braila. deci nu conteaza, poti merge si la Bulgari unii au fost. Pe autostrada nu ai voie, dar unde avem noi autostrazi ? Doar reguli de autostrada... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...