Sari la conținut

Aprilia Mojito


doruiacovescu
 Share

Postări Recomandate

Salut! Tocmai ce mi-am cumparat cel mai frumos scuter de pe lume(dupa gusturile mele), e primul meu scuter in 2 timpi asa ca va pun cateva intrebari.

Dupa ce se incalzeste motorul, la relanti, din cand in cand, se aude un PUFFF (FASS) scurt pe teva de esapament, insotit de o modificare a presiunii cu care ies gazele. E greu de descris in cuvinte... Profesorii de la service l-au ascultat, au fost un pic mirati si au dat diagnostiku: E NORMAL DOMLE. Mie nu mis e pare normal zgomotul asta mai ales ca e un scuter nou, ii pun bezina d la OMV de 100 si ulei full sintetic... Mai e cineva cu Mojito 50 pe forum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos desenat scuterul asta...old school.Nu e genul meu dar arata chiar foarte bine.Multi km plini de satisfactie! :bow:

 

Despre problema aia nu stiu ce sa spun.Al meu cand era limitat mai facea asa dar rar de tot din cauza limitatorului de pe toba.

 

P.S.:baga niste poze

Editat de OVK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mijto scuter ... seamana a chopper - plin de crom

sa faceti cati mai multi km impreuna, fara accidente... si sa aveti grija unu de altu, ca in traficul nu iarta.

 

in legatura cu fâsss ala :bow: ... eu m-as gandi ca arderea nu este completa, si ajung cativa vapori de benzina in toba, si cum asta ii fierbinte, fâsâie ... incearca sa picuri umpic de benzina pe toba incinsa... vezi, este acelasi sunet ? :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

Salut! Tocmai ce mi-am cumparat cel mai frumos scuter de pe lume(dupa gusturile mele), e primul meu scuter in 2 timpi asa ca va pun cateva intrebari.

Dupa ce se incalzeste motorul, la relanti, din cand in cand, se aude un PUFFF (FASS) scurt pe teva de esapament, insotit de o modificare a presiunii cu care ies gazele. E greu de descris in cuvinte... Profesorii de la service l-au ascultat, au fost un pic mirati si au dat diagnostiku: E NORMAL DOMLE. Mie nu mis e pare normal zgomotul asta mai ales ca e un scuter nou, ii pun bezina d la OMV de 100 si ulei full sintetic... Mai e cineva cu Mojito 50 pe forum?

daca l-ai luat de nou , presupun ca este in rodaj ... de ce ii pui benzina cu cifra octanica asa mare ?

 

Despre zgomotul acela , e posibil sa se auda din cauza limitarii , cum au spus si cei dinaintea mea.... insa incearca sa ii pui o benzina cu cifra octanica mai mica si poate dispare si fasaitul

 

PS.Ai grija cu rodajul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am avut si eu unul, dar Aprilia Habana Custom, dupa 2002 i-au zis Mojito. E haios tare, unde te opresti il admira lumea.L-am vandut pt ca diferenta de coosum intre el si Hornet era de 2 l la suta.Consuma cam 4 in oras, si Hornetul 6-6.5.

Sa-l stapanesti sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sfat foloseste ulei sintetic de amestec, si nu umbla la motor si variator.Poti sa mergi cu el doar la blana ,o sa te tina mult si bine.Kiturile pt motor sau transmisie o sa-i creasca puterea , demarajul si viteza maxima, dar asta in dertimentul fiabilitatii.Cu transmisia delimitata in varianta originala prinde 70 km/h ; e de ajuns pt un scuter de 50 cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Salut!

Am un Aprilia Habana 50 cc...l-am luat SH.

Merg mai mereu cu pasager, si consuma cam 5 %.... vroiam sa stiu daca e normal.

eu cred ca nu este normal,consuma foarte mult pentru un scuter de 50...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa il stapanesti sanatos si sunt nu umbla inca la delimitari mergi asa cu el.. poate peste 1 2000km fa-o p aia din variator.. n-ai nevoie de mai mult. Eu zic ca mai important decat tot ce s-a discutat mai sus este... sa ai grija ca sa nu ramai fara el... ia in calcul ca... se intampla cand ti-e lumea mai draga si nu sunt 30 milioane...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...