Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare,

In perioada 4-6 Decembrie si 11-12 Decembrie, Chris Birch organizeaza cursuri de enduro in Cipru ( se zboara la Larnaca ). Detalii exacte pe pagina lui
http://chrisbirch.co.nz/calendar/

Eu m-am inscris pentru 5 Decembrie (Beginner/Advanced) si 6 Decembrie (Intermediate/Advanced). O zi de curs costa 188USD. Motociclete se pot inchiria de la http://cyprus-enduro-adventure.com/


Detalii si costuri inchiriere motocicleta:

the costs for bike hire for Chris Birch training days are as follows:

1 day (bike / riding kit / fuel / delivery to location) = 120 euro
2 days (bike / riding kit / fuel / delivery to location) = 200 euro

the bikes we have available are as follows:

KTM - 250, exc-f (4t), 250 exc (2t)
Husqvarna - 250, 350 FE (4t), 250 TE (2t)

if you wish to reserve a bike please let me know as soon as you can as we have limited supply.

Eu am luat Husqvarna - 250 ( 4T ).

Acum, daca sunt interesati, Chris ofera o reducere pentru grupuri ( 2- 3 persoane ) si banuiesc ca si baietii care inchiriaza motocicletele...

Detalii transport:

Eu plec din Bucuresti in 4 Decembrie cu retur in 7 Decembrie tot la Bucuresti, cursa BlueAir 296.08 RON, astazi. Cursa de la Iasi in 4 Decembrie costa 140RON cu retur in 7 Decembrie la Bucuresti ( 148RON ) sau in 9 Decembrie la Iasi ( 159RON ). Nu este cursa Larnaca - Iasi in 7 Decembrie!

Detalli Cazare:

Un apartament pentru 2- 4 persoane, 3 nopti in Larnaca costa intre $135 - $200. Din Larnaca se fac aproximativ 45 de minute cu autobuzul pana in locatia unde se tine cursul, dar se poate aranja si cu cei de la
cyprus-enduro-adventure.com pentru transport

Costuri aproximative fara sa luam un calcul un eventual discount oferit de organizatori ( curs / bike / transport / cazare ) = 700USD

 

Preturile pot varia!

Daca sunt interesati putem discuta la telefon, iar in perioada asta am timp sa ma ocup si de organizare pentru grup...

Toate bune!

Gabriel


» Post actualizat in 30 Sep 2015 11:32

Update inchiriere motociclete:

 

Am primit oferta de grup pentru motociclete:

 

if you are a group, we will offer bike and kit and fuel for 70 euro a day each person (140 euro for 2 days)

 

Astept de la ei si o confirmare pentru numarul minim de participanti pentru a forma un grup...

 

Pentru cei care au finante si timp, iesirea se poate prelungii pana in 9 Decembrie, eventual 2 zile extra de ride pe la ciprioti?

 

G.

Editat de trybe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

La multi ani! Ramasese sa povestesc putin despre experienta mea la cursul organizat de Chris Birch in Cipru. Tabara de baza a fost in http://www.sayiousadventurepark.com/. Proprietarul a facut motocross back in the days si baietii lui au inceput cu trial si mai nou enduro. Un loc f fain unde pentru cursul asta au pregatit un traseu cu obstacole perfect atat pentru incepatori cat si pentru avansati. Am fost cazat in Larnaca si baietii de la http://cyprus-enduro-adventure.com/ au avut grijsa sa ma ridice dimineata de la apartament si sa ma lase la sfarsit de zi in acelasi loc. Prima zi a fost pentru Beginner/Advanced iar din 10 am fost doar 2 beginners, eu si eu scotian, restul ceva mai avansati, 1 englez de 61 de ani ( veteran la Romaniacs ) 1 kiwi si restul ciprioti. Ziua a inceput la ora 9 cu partea teoretica despre setarile motocicletei, verificarea si setarea manetelor, franelor, presiunii in cauciucuri iar la intrebarea ce presiune are in cauciucuri Chris Birch raspunsul a fost: "I have no idea!" Nu e o chestie standard si depinde f mult de stilul fiecaruia, locatie, etc. Dar pentru ca eram f curios l-am rugat sa verifice, a rezultat un 8 psi rear si 7 front. Ca si tips de la Birch: e bine sa ai mereu cu tine o pompa mica de bicicleta! A trecut apoi la partea cu si despre pozitia corecta pe motocicleta, si asta a fost tema zilei...S-a plecat pe traseu, in Cipru e foarte multa piatra deci si f mult praf dar am pastrat distanta si a fost ok. In prima parte a zilei am facut teoretia si practic pentru: cornering, echilibru - balans cu opturi, willy, jumps over logs... Dupa un short brake la pranz am reluat pe traseu cu downhills unde am cam ramas in urma trupei dar Birch a fost mereu cu ochii pe mine si aici trebuie sa mentionez ca omul pe langa faptul ca e talentat e facut pentru a fi profesor. Cei avansati si-au vazut de treaba si pentru ca eram codas am simtit oarecum nevoia sa-mi cer scuze, iar raspunsul lui a fost cate se poate de profi: baietii astia nu ar fi trebuit sa se inscrie la cursul de astazi, acum ne ocupam de incepatori, nu faci nimic gresit, e nevoie de f mult antrenament... Ziua s-a incheiat cu urcari in viteza dar si incet si controlat. Recunosc ca dupa o zi de stat in scarite cand am ajuns la baza imi cam tremurau picioarele...La sfarsit de zi am realizat desi oarecum stiam, ca tot ceea ce am facut practic pana sa vin la curs era egal cu 0 Ziua 2 a fost pentru Intermediate/Advanced si stabilisem deja ca pot participa impreuna cu scotianul si un alt enlgez, dar am avut un ghid care ne-a dus pe scurtaturi, in timp ce grupul a mers pe hard si a fost cumva o pregatire pentru romaniacs. Eu am incercat sa exersez cat mai mult din cele invatate in prima zi si chiar mi-au iesit cateva trickuri. Pe taseele de grup Birch a fost atent si mi-a atras atentia pe detalii. Seara s-a incheiat cu o masa bogata pregatita de gazde si poza de grup. E o experienta pe care o recomand in special celor care sunt la inceput. Chris Birch pare genul de om pe care nu te poti supara dar te poti baza la nevoie si e foarte modest...Ah, omul mananca foarte mult! Cred ca o sa revina in 2016 in Cipru si din pacate nu participa in 2016 la romaniacs. Toate bune!

Editat de trybe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...