Sari la conținut

problema lc 4


un_aiurit
 Share

Postări Recomandate

Am un prieten cu un lc4 620 din 2002 si are o problema nu are scanteie.Am pus o alta bobina(era de la o husqvarna 610)si am verificat daca da scanteie si nu da cu niciuna dintre bobine,am pus si o alta bujie si degeaba.Am pus cu o lampa de control firul care pleaca din cdi spre bobina si can pun contactul becul are o tentativa scurta de aprindere.Faza e ca in bobina ajung doua fire alb-abastru ,unul care vine de la cdi si altul de la epc,si se unesc intr-un singur fir care intra in bobina.Faza e ca daca conectez lampa de control doar la cdi si pun contactul becul se aprinde foarte putin un timp foarte scurt,dar daca conectez lampa de control la firul unde se imbina firul de la cdi si cel de la epc si pun contactul becul nu are nici cea mai mica tentativa de a se aprinde.De la ce ar putea fi problema?sa nu dea scanteie deloc.Daca da la automat invarte(aici mai are o problema,cand apasa butonul se aude electromotorul da nu invarte motorul,doar cateodata cupleaza si invarte si motorul,cred ca s-a dus freewheel).Faza e ca dintr-o data nu a mai vrut sa dea scanteie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza e ca cdi-ul e praf ...

Nu neaparat, faptul ca CDI-ul aprinde pentru scurt timp becul e normal, atata timp cat motorul nu se invarte nu se alimenteaza bobina de inductie

 

Faza e ca in bobina ajung doua fire alb-abastru ,unul care vine de la cdi si altul de la epc,si se unesc intr-un singur fir care intra in bobina.Faza e ca daca conectez lampa de control doar la cdi si pun contactul becul se aprinde foarte putin un timp foarte scurt,dar daca conectez lampa de control la firul unde se imbina firul de la cdi si cel de la epc si pun contactul becul nu are nici cea mai mica tentativa de a se aprinde.

Lamureste-ma cand pui becul la cdi firul care merge la bobina e scos? Altfel nu prea are sens ca punand becul pe acelasi fir intr-un loc sa se aprinda si in altul nu, doar daca e intrerupt.

CDI-ul ar putea sa nu dea scanteie pentru ca nu i se indeplinesc toate conditiile.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in bobina de inductie vin 2 fire care se unesc intr-unul chiar la intrarea in bobina,unul vine de la cdi iar altul de la epc.cand conectez lampa de control la cdi il fac doar la firul care vine de la cdi si cand pun contactul becul are o mica pulsatie(se aprinde un pic si slab) iar daca conectez firul cu cel de la epc si pun contactul nu mai face nimic,am incercat si sa dau la automat(cand prindea si se rotea motorul) si nu se intampla nimic


» Post actualizat in 20 Dec 2015 17:53

e ciudat sa se fi ars cdi-ul,nu sunt mufe cu semne de incalzire sau oxidare,si instalatia este ok,izolata foarte bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NOTA 4!

aiuritule, iar o arzi pe forum fara sa ma intrebi :)))))))))))))))

 

cititorul de scanteie, contactul sau firul de killswich de la bobina(negru-galben)

 

suna-ma, te astept! :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...