Sari la conținut

Dilema La Cumparare


Postări Recomandate

Salutare la toti. :crack:

 

Am o problema de ceva vreme si in speranta ca poate reusistzi sa imi datzi si mie cateva sfaturi am sa incerc sa va expun si vou problema, asadar vreau sa cumpar un enduro sa pot iesi in teren impreuna cu sotzia mea, dar clar ca sa se poata preta si pt asfalt. Variantele pe care le-am gasit eu sunt KTM Adventure 640; BMW F 650 GS Dakar; Honda Varadero 1000. Acuma intrebarea mea si dilema este care ii cel mai fiabil, care se preteaza pentru Rally raiduri si in acelasi timp sa potzi face si touring???? :crack:

 

Stima si respect

Editat de criofix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un singur lucru nu am inteles : cum mai exact vrei sa iesi cu sotia in teren ?

te intreb pentru ca nu stiu cat de placut este pe orice fel de motocicleta sa stai in spate pe drum prost/teren accidentat. s-ar putea sa nu ii faca placere.

 

eu am mers prin buna-vointa unui prieten pe un dakar si mi-a placut, m-a dus fortat de imrejurari si in spate si iti pot spune ca e foarte comod, ca merge bine si in drum forestier si cu un singur om in sa poate si drumuri foarte proaste. legat de varadero cred ca iti pot raspunde numai pe baza comparatiei cu un motor la fel de mare : in teren accidentat iti va fi foarte greu si vei simti kg in plus ale motoretei si nu va fi o placere. pe drum de asfalt cred ca te vei simti mult mai bine. in acelasi timp iti pot spune ca motorul in V trage , in opinia mea mult mai frumos decat un monocilindru.

 

din ceea ce am citit.auzit varadero si-a pierdut mult dinc apacitatile offroad.

 

eu as alege bmw ul pentru comoditate, consum foarte mic, fiabilitate, si pentru faptul ca am vazut cum merge....

despre ktm nu imi dau cu parerea pentru ca nu am incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Si eu sunt din Cluj.Parerea mea e ca trebuie sa te decizi ce vrei sa faci cu motorul. Daca vrei sa mergi pe macadam, iti trebuie un motor destul de puternic, dar si prietenos. Eu am avut LC4 si mie mi s-a parut cam brutal, dar cu LC4 mergi oriunde. Daca vrei sa mergi mai hard, eu zic ca nu prea e ok in doi. Despre Varadero parerea mea e ca este prea mare pentru off road. Varadero e super tare pe strada. Daca ai chef noi, de la Transilvania Bikers, ne intalnim in fiecare marti la Picola pe strada Cehoslovaciei de la ora 19 si sunt intre noi motociclisti mai experimentati care se dau de multa vreme si pot sa iti dea un sfat pertinent. Sa ne vedem cu bine!

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Si eu sunt din Cluj.Parerea mea e ca trebuie sa te decizi ce vrei sa faci cu motorul. Daca vrei sa mergi pe macadam, iti trebuie un motor destul de puternic, dar si prietenos. Eu am avut LC4 si mie mi s-a parut cam brutal, dar cu LC4 mergi oriunde. Daca vrei sa mergi mai hard, eu zic ca nu prea e ok in doi. Despre Varadero parerea mea e ca este prea mare pentru off road. Varadero e super tare pe strada. Daca ai chef noi, de la Transilvania Bikers, ne intalnim in fiecare marti la Picola pe strada Cehoslovaciei de la ora 19 si sunt intre noi motociclisti mai experimentati care se dau de multa vreme si pot sa iti dea un sfat pertinent. Sa ne vedem cu bine!

 

Daca te axezi mai mult pe asfalt, decat un Varadero, mai bine un sport touring, un VFR 750/800, de exemplu, dar in cazul asta nu te mai dai pe iarba. Totusi, un Transalp sau Africa Twin este cea mai buna solutie.

 

Bafta ! :crack:

 

P.S. ,,Endureala" in doi ........ nu prea merge ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adventure 640, clar. Are veleitati atat on cat si off. nu-i mai tare decat Varadero pe asfalt dar, clar, le bate pe celelalte la enduro. Pe asfalt se poarta aproape ca f-ul, doar ca este mai inalta si nu la fel de comoda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...