Sari la conținut

Conditii achizitionare scuter nou/second hand 2016


Burvil
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Stiu ca s-a tot scris pe aici despre conditii si ce ar trebui sa faci cand achizitionezi un scuter, insa tot ce am gasit este de prin 2011-2013. Si ma gandesc ca s-au mai schimbat conditiile de atunci si pana acum.

Stau in tara ( Bucuresti) doar pe timpul verii si as dori sa achizitionez un scuter pentru a ma deplasa mai usor. Am permis categoria B. Din cate am inteles pot sa conduc doar ceva pana in 50 cmc.

Daca achizitionez ceva second de prin anunturile olx sau alte surse, ce ar trebui sa stiu inainte, in privinta actelor ca sa nu ma pacalesc ?

Si ce trebuie sa fac eu dupa ce-l cumpar ? Inregistrare RAR? taxe etc?

 

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca il iei inregistrat in tara, musai trebuie sa aiba si CIV. daca nu are CIV, trebuie sa-ti dea actele din tara de unde l-a luat (cel mai probabil italia).

daca e inregistrat si cu carte, musai iti trebuie si fiscalul de la vanzator.

daca ai actele de italia, fa direct un contract intre tine si italian, e mult mai simplu. varianta oficiala este sa-l ia in evidenta la fisc vanzatorul, apoi sa-l radieze de la fisc si sa-ti dea tie fiscalul. toata treaba asta e destul de anevoioasa, pentru ca dobitocii de la fisc nu ti-l iau in evidenta fara CIV.

astazi tocmai am avut o incercare esuata de inmatriculat o vespa, asa ca pot spune ca vorbesc din experienta :)

sa nu pui botu' la vrajeli cu "am pierdut actele, da' merge inscris cu declaratie notariala" si poti sa verifici daca figureaza furat aici - http://www.stolencars24.eu/retrieve.php

Editat de anothergxg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti explica va rog care este diferenta intre numerele galbene si cele normale la un scuter? Cele galbene inseamna ca e inregistrat pe primarie? Mi-a spus cineva ca scuterele mici pana in 50cmc se inregistreaza DOAR la primarie. Este adevarat?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inregistrare = numar galben = primarie

inmatriculare = numar alb = serviciul de inmatriculari

impozitul este fix la fel, diferenta pe care am sesizat-o este la RCA (230 RON pe 6 luni la inamtriculare vs 99 RON pt inregistrare)

in rest, nu cred ca sunt alte diferente.

Editat de anothergxg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...