Sari la conținut

Honda NC750s DCT - revizie


Postări Recomandate

Salutare,

 

sunt posesor de nc750s DCT

Desi cam 70% din km sunt facuti in afara orasului service-ul Honda(carpati) recomanda sa fac schimbul de ulei la 6k km.

Mi se pare cam putin, dar poate ca din cauza cutiei DCT sunt precauti.Cu toate ca are doar 5k facuti de la ultimul skimb la rece cand bag 1-a fac un zgomot destul de mare.se aude ca o lovitura. dupa ce merg 2-4 km nu se mai aude.

Aveti experianete cu DCT si reviziile? merci in avans

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie in manual perioada de schimb al uleiului. Eu il schimb la 5000 si nu am DCT. Asa face si a mea, la rece, cand cuplez treapta 1.

Editat de LexDee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de raspuns. nu stiu exact ce scrie in manual. am doar in germana.am sa schimb atunci.Am intrebat pt ca ma gandesc ca dct-ul fiind in baie si folositn acelas ulei...mai lasa span cand schimba rapoartele.cel putin cutiile manuale au problema asta in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In teorie un DCT schimba mai frumos decat un user uman + pregatirea urmatoarei trepte (dual clutch). De aici sanse mai mici de span. Schimbul de ulei stiu ca e in general la 5000, cateva branduri: KTM, Ducati, au lungit perioada pe la 10-12k km. In rest: Apa, paie si bataie! :D

P.S. Cauta si un "user manual" in engleza, pentru linistea ta sufleteasca. Poti sa faci o comparatie intre ce recomandari primesti in service si ce au gandit producatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam fain :)


» Post actualizat in 22 Jul 2016 21:36
Intrebarea cu care trebuia sa incep poate este irmatoarea: la rece este nevoie sa o las sa mearga pe loc o perioada de timp pana ajunge uleiul in temperatura? In general vb, nu doar pt dct.
La masina de exemplu sunt obligat sa fac asta (subaru boxer). Aceeasi intrebare si inainte de stop, mai ales dupa un drum lung.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...