Jump to content

Acte achizitie scuter

Recommended Posts

Salutare am si eu o intrebare, am gasit un scuter foarte ok la prima vedere, iar tipul a spus ca imi da actele de le-a primit si el la cumparare (cartea trotinetei romaneasca,certificatul de inregistrare in italia si inca o hartoaga tot in italiana) va rog daca puteti sa imi spuneti si mie daca sunt ok pentru a inregistra eu trotineta...

Multumesc

post-88013-0-52062200-1515090094_thumb.png

post-88013-0-92540600-1515090104_thumb.png

Edited by Claudiu Gaby

In 2012 când mi-am inmatriculat scuterul aveam la el carte de ro, contract vânzare-cumpărare și factura de achiziție a fostului proprietar . Cel bine bagă o fugă până la politia locală ( dacă ești din Bucale) sau primărie și vezi acolo ce îți trebuie. Spor!

Eu una recent am depus actele pentru înscrierea unui scuter. Ce mi-au cerut:

Carte de identitate

Certificat de garanție, să vadă dacă e nou, dacă nu cere dovada ITP

Acte vânzare cumparare vizate la finanțele de unde e vânzătorul, cum că e cu impozitul achitat, și că e scos de la ei

Asigurare RCA

Deci o grămadă de acte. Din fericire eu le-am avut pe toate.

Costuri: RCA 105 Ron pe un an, și pe la primărie cam 100 Ron (taxe de numere,impozit, și încă nu știu ce taxe)!

Succes

Le Carte identitate, RCA, Certificat garanție l-am dat copii, dar trebuie să ai și originalele la tine.

Edited by raluca_carlan