Sari la conținut

bucuresti - insula marmara , 4 zile , 25-28 iulie


Postări Recomandate

salutare

 

propun o tura scurta in turcia, insula marmara

 

traseul este buc -  ruse - razgrad - kotel - targoviste  - elhovo -     lesovo - hamzabeyli  (granita)       - edirne - tekirdag

 

aprox 550 km, 7:30 ore, cf google maps,  in realitate facem mai mult,,,se pierde timp la granita turca cu controalele lor multiple

 

deci avem 2 zile pline pe insula , ferry se ia de la tekirdag, face aprox 2 ore pana la marmara apoi pleaca mai departe in peninsula erdek

 

eu am fost acum cativa ani in erdek, sunt putini turisti straini, dar sunt primiti cu ospitalitate, probabil asa e si in marmara

 

atentie ! este nevoie de pasaport iar daca cineva are moto pe firma, este nevoie de procura 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutam!

 

Am facut aprox. acelasi drum (pana la Edirne), de Rusalii.

Intr-adevar, eram cu masina, dar am stat in ambele vami 2 h si 10 minute, cumulat. 
Vreo 35 min la Ruse si 1 h si 35 min la Hamzabeyli. Turcii sunt exagerati cu controalele.

Din pacate, nu am vazut motociclete in vama, deci pot doar sa presupun ca pe voi o sa va treaca inaintea masinilor (cel putin la Ruse). 

 

Alte info care cred ca sunt utile: la revenire, cand iesiti din Turcia si intrati in Bg, vi se cere o taxa de "deparazitare" de 3 Euro sau 6 leva. Cica intrati pe teritoriul UE si e obligatorie. Va pune sa treceti printr-o groapa cu niste apa si de sus va da cu un dus de zmacolina din aceea.

Again, nu stiu daca moto platesc taxa aia, dar noua ne-au cerut-o.

 

Altfel, drumuri bune si trafic lejer.

 

Dixtractie placuta sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...