Sari la conținut

Puțin ajutor alegere moto


Postări Recomandate

Bună ziua. Doresc sa întru în posesia unei motociclete pentru plimbări in aer liber. Nu am permis, motocicleta o sa fie folosita doar pe drumuri de tara/padure. După multe căutări si documentație in vederea achiziționării unui cross sau enduro, tot nu reușește sa ajung la o concluzie. M am "relativ" oprit la un husqvarna tc250 2011 listat pe site-urile de vânzări care a fost negociat pana la 1800 euro. Motorul este unul in 4t. Sa ma reorientez către altceva sau sa rămân pe aceasta? Bugetul meu maxim este 2000 euro. Vreau sa precizez ca o sa fie folosita strict pentru pădure si odată la doua săptămâni. Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! Depinde foarte mult ce faci cu ea, dar daca gasesti enduro la banii aia mai bine iei enduro. Sincer vorbind in primele dăți o sa te limitezi la plimbari dar dupa cred ca o sa incerci ceva mai mult, urcari, trasee mai dificile. Multi zic la inceput ca vor sa se plimbe in aer liber ca si tine, dar dupa ceva timp cand te inveti cat de cat cu motoru o sa vrei sa faci lucruri din ce in ce mai grele. Crossul are suspensiile mai tari, e greu sa patinezi ambreiajul pe urcari, la enduro ai suspensiile moi, practic te mulezi cu motoru. Eu am 4t, ktm exc, enduro, si e perfect, nici nu ai nevoie de mai multa putere. Eu zic ca daca gasesti enduro sa iei enduro. M-am dat si pe cross si dupa 10 min de mers prin padure si ceva denivelari au inceput sa ma doara incheieturile la maini. Si daca ar fi doar sa ma plimb doar  pe drumuri forestiere cum zici tu, tot enduro as lua. Nu te zgarci la cateva sute de euro, poate gasesti enduro. Eu as alege un motor de enduro. Orice ai lua iti mai trebuie si ceva noroc sa nu iei vreo teapa. In motor nu stii ce este. Poti lua unul la 1800-2000 bun si fara probleme grave, sau poti sa iei unul care dupa prima iesire si iti pice nustiu ce. Cum e soarta...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...