Jump to content

Problema Linhai 300- Intrerupe după 2000 ture

Recommended Posts

Salutare colegi și la multi ani!
Acum În prag de an nou ma confrunt cu o problema la jucăria mea, Linhai Worker 300 4x2.
Problema se manifesta in felul urmator: Atv intrerupe in mers după ce trec cu acceleratie de sfertul cursei, daca il scot la liber se tureaA normal doar in mers face asa.
Am procedat in felul urmator: Schimbat bujia, curățat carburator, am scos mufa la soc, reglat carburator, schimbat bobina inducție și atv-ul tot asa se comporta.
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ce să-i mai fac? Va multumesc de intelegere!

Acum 2 ore, Robert26 a spus:

ce să-i mai fac?

Schimbă (dacă ai cu ce) şi CDI-ul.

Acum 52 minute, Robert26 a spus:

sa nu fie de la soc

Posibil, dacă:

Acum 5 ore, Robert26 a spus:

curățat carburator

este o afirmaţie falsă.

Nu cumva ai găsit joc mare la o supapă? Adică strâmbă și nu mai închide pe scaun. 

Acum 2 ore, Robert26 a spus:

Azi am mai curățat carburatorul încă odată, am verificat distribuția (era sărit de la punct) am facut jocul la supape și la fel face..

Dacă presupusul şoc electromagnetic blocat mişcă (deschide şi revine), rămâne CDI-ul.

Condensatorii chinezeşti din aprindere (şi nu numai) îşi pierd capacitatea nominală după o vreme şi energia disponibilă pentru scânteie scade la creşterea turaţiei. De asemenea, defectarea redresorului-regulator (tensiune prea mare, peste 15V) duce la blocarea CDI-urilor de curent continuu (conţin un circuit de protecţie a invertorului intern).

Deci, măsoară şi tensiunea generată pe linia de alimentare dacă ai CDI de tip DC.

15 hours ago, john17 said:

Nu cumva ai găsit joc mare la o supapă? Adică strâmbă și nu mai închide pe scaun. 

Nu, jocul pe admisie era normal însă evacuarea era strânsă la maxim.

13 hours ago, easy ride on! said:

Dacă presupusul şoc electromagnetic blocat mişcă (deschide şi revine), rămâne CDI-ul.

Condensatorii chinezeşti din aprindere (şi nu numai) îşi pierd capacitatea nominală după o vreme şi energia disponibilă pentru scânteie scade la creşterea turaţiei. De asemenea, defectarea redresorului-regulator (tensiune prea mare, peste 15V) duce la blocarea CDI-urilor de curent continuu (conţin un circuit de protecţie a invertorului intern).

Deci, măsoară şi tensiunea generată pe linia de alimentare dacă ai CDI de tip DC.

Interesant este ca pe liber se tureaza normal, doar in sarcina nu merge bine.

Toba înfundată?Filtru aer murdar? Sau trage aer fals între carburator și motor.Ai schimbat bobina,dar fișa a rămas cea veche? Poate să fie fișa plesnită.

Salut, ce piesa e vutia? Postul lui Cosminhar mă refer.

Edited by pinnochio
La 03.01.2021 la 12:58, Robert26 a spus:

Interesant este ca pe liber se tureaza normal, doar in sarcina nu merge bine.

Normal.

În sarcină contează fiecare scânteie produsă, nu merge cu scânteie din 2 în 2 cicluri sau din 3 în 3.

În gol (şi la vale) şi cu bicicleta merge să pedalezi doar din când în când şi "iei turaţie". Ştiai?  :lol:

Culoarea izolatorului bujiei (dacă ştii să o "citeşti") îţi poate spune totul.

Problema rezolvată, pini cdi-ului nu mai stăteau bine in mufa iar din cauza vibratiilor când intrăm pe off road acestia se miscau și nu mai făceau bine contact iar scânteia era slabă și nu la fiecare rotație a motorului.