Sari la conținut

Se îneacă cand sta la relanti sau pe decelerare


Robert.adrian
 Share

Postări Recomandate

La 23.09.2021 la 23:25, Robert.adrian a spus:

Salut!

Am o problema cu cross-ul meu,un Suzuki rm250 2timpi de prin 2000,

Se ineaca pe decelerare sau când sta mai mult la relanti,am reglat carburatorul ,am schimbat bujia,și nu stiu ce ii mai fac

Mareste relantiul un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, patrick1 a spus:

adică ai dereglat carburatorul, la care ai intervenit (cu talent?) înainte de a te osteni să descarci şi să citeşti manualul (de service) pentru a înţelege (măcar) cum funcţionează (carburatorul).

 

Ramâne deci soluţia clasică românească (să cumperi alt carburator), pe ăsta probabil că l-ai f.tut (tu sau şi predecesorul).

Restul ...

 

Exista chit de reparatie carburator dacă nu știai, și plus de aia dacă nu stiam sa reglez un carburator,puneam alta întrebare "cum se reglează carburatorul"...

Si am gasit si problema....

Era din bujie,deoarece cea care a fost pe ea când am achizitionat-o s-a ancrașat si am comandat de pe net una care acolo era compatibila dar in realitate nu,era putin mai scurta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, patrick1 a spus:

Cu siguranţă că bujia era puţin mai scurtă (5mm este puţin), poate şi nivelul din carburator.

Atât tipul bujiei şi valoarea nivelului constant din carburator sunt specificate de către proiectant în "service manual".

Dacă îl citeşti (înainte de a pune mâna).

Mai puţin specificaţii (directe) privind lungimea bujiei :D

http://www.timesert.com/html/sparkplugreach.html

Nah' dacă tot faci d'astea, nu uita că se ancrasează şi filetul din chiulasă ...

Am pus bujia de la motocross-ul precedent ,acela fiind un kawasaki kx 250 2 timpi ,și functioneaza in parametrii ,dar cu bujia pe care am cumparat-o nu funcționează cum trebuie,poate fi și nivelul din carburatorul,fiindcă nu am capac transparent cu gradații sa îl pot regla ca la carte,eu l-am reglat cat mi s-a părut mie,asa am făcut și la celalalt motocross si nu am avut probleme

Acum 40 minute, patrick1 a spus:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, patrick1 a spus:

:moron:?

Dacă ai un ştuţ cu furtun sub camera de nivel constant din carburator, cu şurub - robinet, la ce crezi că serveşte? La golire?

34032127.thumb.jpg.0f1955bd50c00981c86b79b5edea9fbd.jpg

De chestia asta nu știam, o sa încerc

La motocross-ul pe care l-am avut ,nu avea chestia aceasta  

Acum 3 ore, zo10000 a spus:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, patrick1 a spus:

Ridici pe verticală capătul liber de la furtunul transparent care pleacă de la ştuţul de sub carburator (sau montezi alt furtun transparent acolo), deschizi surubul - robinet de sub camera de nivel de la carburator 1-2 ture, deschizi robinetul rezervorului de benzină şi vei observa cum coloana de benzină din furtunul transparent incepe să urce până la un anumit nivel, ca reper faţă de marginea de sus a capacului carburatorului. Acela din furtun este şi nivelul din cameră (principiul vaselor comunicante).

Măsori (pe verticală) distanţa dintre cele două (nivel - capac) şi o compari cu datele fabricantului privind nivelul prescris. Dacă diferă, faci corecţiile necesare pe lamela plutitorului până corespunde exact nivelul astfel măsurat cu cel din carte (service manual).

E ceva de lucru dar altfel iese

adică altceva, care poate fi bun sau prost :D

Şi nu uita să închizi surubul - robinet.

Mersi chiar o sa imi fie de ajutor,nu numai mie,dar și altora care trebuie sa regleze carburatorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...