Sari la conținut

Capatanii


Postări Recomandate

  Abia primisem T7 (2020 ian.) si eram foarte entuziasmat la gandul locurilor,muntilor prin care ma va purta. Asa ca in vara am mers,vreo 5 zile, pe niste forestiere despre care urma sa aflu ca sunt TET Ro. In septembrie deja voiam sa plec iar. Trecuse deja ceva timp de la primul concediu asa ca puteam pleca macar 3 zile, in Capatanii ...asta era planu'. EU + un prieten. Facusem GPX , partea de logistica era stabilita. In prima noapte am dormit la cabana Cheia (poarta de acces in Buila Vanturarita) a 2 a zi am plecat spre vf. Gera dar dupa primele curbe  ,abrupte, am cazut mi am rupt glezna,laba piciorului. Asa ca am coborat in Rm. Valcea la spital ,pus motorul pe platforma si acasa. Dar gandul mi a ramas la traseu,zona.

Acum ,dupa 4 ani,tot septembrie, am hotarat sa incerc din nou impreuna cu prietenul Mark. De data asta am hotarat sa il facem invers, sa coboram pe unde incercasem sa urcam. Un alt avantaj e ca acum ne-am cazat la un camping unde am lasat tot, cort,sac de dormit,haine. Am luat doar apa si cele necesare ptr. o pana.

Am plecat din Vaideeni  spre varful lui Roman , drum mai fain si usor, decat cel pietruit din Romanii de sus . Am ajuns la vf. lui Roman si am contiunat pe creasta pana sub varful Gera unde incepe coborarea spre forestierul care duce la cabana Cheia. Drumul de creasta e usor,pietruit ,probabil undeva la 40 50 % alterneaza urcari cu coborari apoi spre stana Valeanu cred incepe sa se strice,apar sleauri ,bucati de pamant , dar e facubil. Cred ca cea mai grea bucata este coborarea de sub vf. Gera . Abrupta in multe zone si destul de accidentata. Dar mi s-a parut totusi mai curata( nu asa multe zone cu grohotis) decat acum 4 ani.La ultimele viraje abrupte am incins frana spate in asa hal ca deja pedala se inmuiase si mirosea a ars.

Un bonus a fost ca oile,stanele, au coborat,desi o stana am mai gasit sub Gera. Cu o gramada de caini mari. "Iubesc" cainii ciobanesti. Ne au latrat ,putin fugarit ,dar fiind ciobanul de fata s-au calmat repede.

Ptr.sambata am hotarat sa ne intoarcem pe Transalpina(eu nu mai fusesem pe bucata de pe partea cu Ranca pana la intrare pe Strategica) frumos,cred ca mi a placut mai mult decat pe Transfagarasean . Incercam sa-mi imaginez cum era inainte sa o asfalteze.

In fine am ajuns la Strategica si am coborat pe varianta spre Ciunget. Nici pe varianta aia nu mai fusesem, clar e cea mai usoara varianta nu te tine in priza ca celalalte 2 .

Din pacate se intuneca repede asa ca dupa ce am ajuns in Ciunget am ales varianta pe strada.

Incep ploile dar anul nu e sfarsit si multe drumuri inca nebatute.

 

IMG_20240927_112206.jpg

IMG_20240927_121018.jpg

IMG_20240927_124051.jpg

IMG_20240927_134625.jpg

IMG_20240927_161335.jpg

PANO_20240927_143703.jpg

IMG_20240928_113512.jpg

IMG_20240928_165525.jpg

IMG_20240928_132704.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...