Sari la conținut

As Schimba Uleiul In Furca


bill
 Share

Postări Recomandate

intreb baietii mai experimentati daca e necesar sa schimb uleiul din furca . nu stiu daca s-a schimbat vreodata . cum se executa aceasta? tre sa dau jos furca cu totul? sau are ceva orificii speciale de scurgere si implicit de umplere? daca cineva din voi a facut-o sa-mi vanda si mie pontul :eek: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu uleiul se goleste prin partea de jos a telescoapelor, unde are cate un surub pe fiecare pahar {partea de jos a telescopului}. Cit despre tipul uleiului si cantitate eu in locul tau as consulta un manual. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum au spus si ceilalti, tre sa fie pe undeva jos surubele de scurgere si pe undeva sus surubele de bagat uleiul

in mod normal se schimba la intervale fixe... la mine cam la 20.000km

iar uleiul tre sa scrie in carte de care se recomanda, evident si in functie de terenul pe care circuli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desfaci piulitele de la jambe , scoti arcurile afara , desfaci suruburile dela pahare(sunt unele mici de 5 ). suruburile de 5 le scoti pe rand. pentru a scoate tot uleiul din furca trebuie sa impingi de furca sus-jos pana nu mai curge nimic. in furca de transalp intra aprox. 350 ml. in ficare telescop iar uleiul este 10w (scie pe bidon 'medium').spor la treaba. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreb baietii mai experimentati daca e necesar sa schimb uleiul din furca . nu stiu daca s-a schimbat vreodata . cum se executa aceasta? tre sa dau jos furca cu totul? sau are ceva orificii speciale de scurgere si implicit de umplere? daca cineva din voi a facut-o sa-mi vanda si mie pontul :cheers: :scratch:

 

Uite ce sfaturi am primit eu... LINK.

 

Si daca intelegi germana mai gasesti un ghid AICI.

 

Succes

 

Andy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desfaci piulitele de la jambe , scoti arcurile afara , desfaci suruburile dela pahare(sunt unele mici de 5 ). suruburile de 5 le scoti pe rand. pentru a scoate tot uleiul din furca trebuie sa impingi de furca sus-jos pana nu mai curge nimic. in furca de transalp intra aprox. 350 ml. in ficare telescop iar uleiul este 10w (scie pe bidon 'medium').spor la treaba. :scratch:

 

 

 

In manualul de reparatii scrie ca trebuie 5w si 549 ml.Cel mai bine e sa-ti faci rost de manual de reparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc voua da mai am o intrebare :acu vreau sa schimb lichidul de racire stiti cumva cum se face aceasta? intrebare pt cei care au sau au avut transalp

spd ai un nr de tel?

:scratch:

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...