Sari la conținut

Dilema Scutere


46WRX
 Share

Postări Recomandate

sal, am si eu o intrebare, ca sa merg fara permis cu scuter inmaticulat la politie imi trebuiesc cursuri de legislatie ? ptr ca sambata m-am plimbat cu mopedul unui prieten ca isi schimbase toba si se auzea frumos si ma oprit politia ca nu aveam casca..si m-a intrebat dak amun act care dovedeste ca am facut cursuri de legislatie :bounce:...m-am ales cu avertisment...cand am plecat mi-a spus sa merg pe langa ea pana acasa si sa ii repar toba :) :drink: deci...treaba e ca dupa ce mi-am vandut rs-ul vechi...din cauza parintilor..acum nu mai vor sa imi ia motocicleta ca e periculoasa...si vreau un scuter de 49cc care sa il inmatriculez la primarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit deja un nrg nush din ce an la 700 de euro la un prieten cu kit de 80 polini si 49 in acte...problema e ca nu stiu toate datele excate care imi trebuiesc sa o inmatriculez la primarie..oricum mai am de dat doar poligonul peste 2 sapt dar vreau sa il inmatriculez la primarie ca sa mearga si fratimiu mai mic cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la primarie nu trebuie nici vama platita decat factura de unde este cumparat (firma) si daca este din alta parte cum ar fi (italia,spania,franta) tradusa si legalizata la notar.Plus taxele care te pun ei sa le platesti (numarul,taxele de inmatiruclare,o data pe an am inteles ca se plateste) BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se inmatriculeaza la primaria capitalei (etajul 2, camera 241), o sa-ti dea un numar galben. taxele sunt impreuna 1 mil lei. iti trebuie: sa completezi un formular pe care ti-l dau ei, sa ai buletinul, sa ai actul de proprietate pt scuter, dovada itp, cartea de identitate si dovada platii taxelor (sunt trei taxe, toate fac un milion) si-atat. sunt destul de prietenosi, oricum atmosfera mai relaxata decat la politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la primarie nu trebuie nici vama platita decat factura de unde este cumparat (firma) si daca este din alta parte cum ar fi (italia,spania,franta) tradusa si legalizata la notar.Plus taxele care te pun ei sa le platesti (numarul,taxele de inmatiruclare,o data pe an am inteles ca se plateste) BAFTA!

 

:crack:

ce taxe se platesc pe la voi la primarie ca eu nu a trebuit sa platesc nici o taxa la inregistrarea scooterului! Mi-am luat de 2 sapt. un Peugeot F 051 S de 49,30 cc cam vechi dar in stare perfecta de functionare. Am fost la primarie si am avut nevoie doar de contractul de vanzare-cumparare si de o copie de buletin. Mi s-a eliberat o adeverinta in baza careia pot circula cu scooteru si peste trei sapt. imi da si numarul. nu a trebuit sa platesc nik.

 

DRUM USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pana la urma sa fim mai expliciti sa inteleaga tot poporul ... CE ACTE TREBUIESC LA PRIMARIE CAND INMATRICULEZI SCUTERUL?SI EVENTUAL CE TAXE ... ar fi de preferat sa ne zica unii care si-au inamtriculat scuterul de curand la primarie..si sa ne zica si de unde sunt,la ce primarie ...

 

ca altfel nu se intelege nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Bucuresti....la primaria capitalei...vis-a-vis de cismigiu...etaj doi....copie dupa buletin, copie cartea de identitate cu folia de securizare de la rar(asta costa 11 ron), copie dupa factura de cumparare...un formular pe care il luati de la camera respectiva ...si 95 de ron sau 98(nu mai stiu exact...40taxa se plateste la cec, 35 numarul si restul actul...un fel de talon)...si cam in 14 zile vine si placuta cu talonul....cine nu a inteles....pe mess...la o_kellu...si sunt deschis pt sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da tu la ce primarie ai fost? :wave:

 

la primaria din Calan jud Hunedoara. un oras uitat de lume. mi-a trebuit doar contractul de cumparare copie dupa CI si talonul scooterului. FARA NICI O TAXA!

 

Drum uscat si salutari cu farul dupa ce-l montez!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...