Sari la conținut

Sare Peste A 2-a Si A 3-a ...


Hell_Rider_Edy
 Share

Postări Recomandate

tot eu.. cu o noua pb... imi sare peste viteza a 2-a si a 3-a...de ce oare.. ? :-/ sau ce ar trebui sa ii fac... asta cand le urc.. dar cand le cobor. intra normal..

Raspunsul este: s-au uzat furcile, si faza cu saritul este de la saibele dintr-e pinioane!!

desfa cutia de viteze, dar numa capacul ala de pe partea cu aprinderea, da pinionul jos, pinionulk e fizat pe un capac care il dai jos..........odata dat jos se veede o oaza de pinioane.....uita-te bine cand dai capacu jos, si vezi sa nu iti sara "racul" de pe punct., si atunci te lamuresti cum sta treaba....inainte ia o 100 de coniac :crack: k te va ajuta mult!!!

intreaba-ma daca ai probleme la reparatie..1111

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot eu.. cu o noua pb... imi sare peste viteza a 2-a si a 3-a...de ce oare.. ? :-/ sau ce ar trebui sa ii fac... asta cand le urc.. dar cand le cobor. intra normal..

 

 

Salutare, si eu m-am lovit de aceeasi problema, cauzele sunt exact cele enumerate de AXI, ma tot mir da fata asta, cat e de priceputa :lol: , cauta pe forum ca o sa gasesti niste scheme pentru cutia de viteze. In plus iti mai spun, ca atunci cand montezi cutia la loc sa ai gija ca punctul de pe pinionul principal (vezi ca e unul foarte mic) sa fie in dreptul liniutei de pe semiluna de la schimbator, nu este mare filozofie trebuie doar sa fi un pic atent.

Succes! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot eu.. cu o noua pb... imi sare peste viteza a 2-a si a 3-a...de ce oare.. ? :-/ sau ce ar trebui sa ii fac... asta cand le urc.. dar cand le cobor. intra normal..

 

Salut

Ce sa fac ... imi dau si eu cu parerea...

Cum s-a intamplat asta... treptat? mororul mergea ok si treptat a inceput sa sara? Sau l-ai desfacut, l-ai montat din nou si pe urma a inceput sa sara?

Problema poate sa fie asa cum spun baietii mai sus daca iti mergea cutia si cu timpul a aparut chestia asta. In cazul in care ai desfacut-o tu in discutie intra o combinatie mai multe chestii cum ar fi: un pic de uzura (ca toate au) + cautatorul descentrat(are cateva saibe de otel pe fiecare parte si in functie de cate si in ce parte le pui se centreaza) + daca ai mantat semiluna pe pozitia corecta(semiluna-roata dintata care actioneaza cautatoriul)

Daca imi raspunzi care din variante e poate ma orientez si te pot ajuta in continuare. In + am vro 2 cutii de ij pe acasa asa ca daca ia nevoie de piese putem vb.

spor la treaba! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...