Sari la conținut

Cromare Vs. Nichelare


adorlith
 Share

Postări Recomandate

procesul de croimare este mai complex si rezista mai bine in timp decat nichelarea. Pe nichel se pot depune in timp pete de rugina, pe cand la crom mai greu.

Procedeul de cromare consta de fapt in 3 etape:

#1 cuprare

#2 nichelare

#3 cromare

Daca nichelarea nu se face in strat suficient atunci stratul de crom va fi putin galbui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam de etapa a 2-a, doar de prima si a 3-a (in cazul cromarii). E o fabrica unde se poate nichela, dar nu croma si ma intrebam de ce nu ?

Merci, mi-am dublat cantitatea de cunostinte in domeniul protectiei anticorozive a metalelor :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 9 months later...
Si ia uite un topic interesant... Nichelarea e cu mult mai ieftina? si cat timp tine?

vreau sa stiu daca merita... pt lucruri mai.. marunte..

deci nichelarea este mai ieftina...corect. dar din punct de vedere estetic nichlarea cam lasa de dorit...fiind de culoare galbuie,nu dureaza in mult in timp ca si cromul...si are calitati mul mai slabe ca si cromul.......cromul este argintiu si mult mai lucios.....

normal cind se face cromarea se pune si nichel dar depinde de cantitatile folosite..deriveaza in foarte multe calitati.........

DECI tot CROMAREA E cea sfinta....sau daca este vorba de chestii marunte...cum ar fii suruburile mai bune sunt cele facute din INOX ....chiar si comenzile avansate daca se fac din INOX ...nu au MOARTE :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...