Sari la conținut

Cum Pot Pune Semnale Cu Led-uri?


defekt
 Share

Postări Recomandate

salutare

am un kawa zzr600 si as vrea sa ii pun niste semnale cu leduri..ideea e ca are releu mecaninc..si daca ii pun semnalele direct nu se intampla nik..aveti idee cum se procedeaza??

ms mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

am un kawa zzr600 si as vrea sa ii pun niste semnale cu leduri..ideea e ca are releu mecaninc..si daca ii pun semnalele direct nu se intampla nik..aveti idee cum se procedeaza??

ms mult

 

trebuie sa montezi o rezistenta in paralele cu becul. 100Ohmi 5W si gata :baldy: o sa functioneze

 

doar pe becurile din spate sau fata (2 rezistente ai nevoie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta se aplica chiar daca eu am becuri de 21W pe semnalele actuale??

ms

 

Puterea e functie de rezistenta si amperaj, daca imi amintesc bine.

 

Deci puterea rezistentelor de 100 ohmi nu trebuie sa fie aceeasi cu puterea becurilor care au rezistenta ~0.

 

Daca omul a zis 5W, o sti el ceva :baldy:

Oricum, ce poti pati in cel mai rau caz e sa se arda rezistenta, ori o rezistenta nu costa nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puterea e functie de rezistenta si amperaj, daca imi amintesc bine.

 

Deci puterea rezistentelor de 100 ohmi nu trebuie sa fie aceeasi cu puterea becurilor care au rezistenta ~0.

 

Daca omul a zis 5W, o sti el ceva :baldy:

Oricum, ce poti pati in cel mai rau caz e sa se arda rezistenta, ori o rezistenta nu costa nimic.

 

 

Hm, pe alt post am gasit ca trebuie rezistenta de 3-4 ohmi la 50W. deci!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hm, pe alt post am gasit ca trebuie rezistenta de 3-4 ohmi la 50W. deci!?!

 

eu am montat folosind o rezistenta de 5W si 100ohmi pe cele doua becuri spate si a mers... in functie de valoarea rezistentei o sa-ti licare mai tare sau mai incet sau stau aprinse.

 

Incearca (eu ti-am zis ce am folosit eu)

 

distractie pacuta :D

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

am un kawa zzr600 si as vrea sa ii pun niste semnale cu leduri..ideea e ca are releu mecaninc..si daca ii pun semnalele direct nu se intampla nik..aveti idee cum se procedeaza??

ms mult

sal

daca iti cumperi semnale cu led au deja rezistenta montata doar daca se faci tu cu led o sa ai nevoie de rezistenta oricum o sa clipeasca mai repede ca au un consum mai mic da daca ai un releu mecanic poti sal reglezy tu cat de repede sa faca<tre doar sal desfaci si sa modifici distanta dintre palpator si bobina>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...