Sari la conținut

Mobra


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

scuze de off topic dar am nevoie de ajutor..am acest motor si nu stiu nimic despre el ca nu mai are eticheta de 10 ani si am nevoie de piese si nici nu stiu ce sa caut.

Daca stie cineva ceva despre el sa dea un pm sau sa raspunda aici

AICI poze si filmulet

 

Salut...fisierul nu mai este valabil...incarca-l te rog pe http://upper.hi2.ro sau pe http://grilshare.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor mobristilor!

Sunt nou pe forum cu toate ca l-am citit aproape tot si vin cu o intrebare:

un ambielaj de Mobra 50 cum, unde se poate repara?

Nou de la vreun alt model de motor nu cred sa se potriveasca.

Daca cineva stie rog sa ma ajute cu date concrete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Pentru piese de schimb de mobra (respectiv Hoinar) se poate gasi la mine orice.

Avand vechea mea motoreta, acu cu o valoare sentimentala crescand am adunat toate mobrele din satul in care locuiesc si din altele.Prin mana mea au trecut undeva la mai multe de 20 de bucati si nu e o gluma.Piesele au fost dezmambrate si asezate in cutii, fiecare conceputa pentru piesa respectiva.Fiecare piesa o am de cateva ori (doar ce a fost bun de schimbat ca cele uzate critic nu leam tinut). La mine gasiti orice.Practic un depozit cu piese de mobra.

 

Circul din ce in ce mai rar cu ea pentru ca acum lumea o considera o motoreta CLASICA pe drumurile patriei noastre.

Au inceput sa apara si primii reconditionisti ale mobrelor si ii vad cum ma urmaresc cu mobrele lor prin anumite sate/localitati si orase.Mi sa intamplat des.

Motoreta mea se afla mereu in acea stare impecabila cu care o si rulez inca.Esta mandria mea si sant intradevar multumit si mandru de ea.

 

Capacele motorului lucesc, toba se afla intro stare de nichel de invidiat cauciucurile sunt noi (si date cu crema de papuci) jentile sant nichelate impecabil si lustruite amanuntit printre spite cu carpe de bumbac curate, totul ce trebuie a fi nichelat este! si nu se observa puncte de rugina nicaieri.Instalatia electrica functioneaza foarte bine refacuta de mine (intreg cablajul) faza lunga, scurta, stop la frana, lumina in vitezometru noaptea, claxon.

 

Cat despre tinuta mea cand o calaresc : manusi albe din piele, casca rosie (pe tinmp de vara neintegrala nelipsita de ochelari de soare) pe timp de iarna integrala dar clasica, bandana rosie la gat, geaca de piele, pantaloni negri si sub mine batranica soselelor admirata de oricine o zareste ;)

 

Multa vreme ma facut fericit si azi cand inca ma numar printre motociclistii soselelor ii vad cum cu respect ma saluta depasinduma incet in timp ce toti privesc zambind motoreta mea ca un OZN. :P

post-27109-1280868461_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca va place motoreta mea.Uneori ma mai mandresc si eu cu ce am.Am fost prezent la intrunirea clasicelor din orasul meu.Mobra a ajuns o motoreta veche in zilele noastre si in viitor va fi si mai pretioasa trecand vremea.

Mesaj completat

Nu circul cu ea chiar zi de zi cum o faceam mai demult (neavand alt mijloc de deplasare) am imbinat hobby'ul cu necesitatea de a ma deplasa.Azi o calaresc din ce in ce mai rar numai pe drumuri de sosea.Am in schimb un moped de care ma folosesc zi de zi :crack:

post-27109-1281098268_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare mobristi !

de cateva zile m-am procopsit cu un cart cu motor de mobra, bine, nu eu, fiu-meu.

Buba motorului e ca a stat 2 ani in ploaie si a cam plouat in el.

M-am apucat sa-l desfac, am reusit sa scot, cu greu, cilindrul, vestea buna e ca pistonul si segmentii arata bine.

M-am blocat insa la magnetou. In lipsa unei prese specializate, cum pot scoate rotorul de pe ambielaj ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iei o presa de scos rulmentii cu 3 brate mai mica, la care sa ii incapa picioarele in gaurile din volanta eventual le mai polizezi putin ca sa incapa, strangi surubul bine si ii dai cateva ciocane hotarate in capatul surubului de la presa si ar trebui sa iasa imediat, sau ii poti face o presa speciala care sa se insurubeze in filetul interior al volantei si prin mijlocul ei sa treaca alt surub care sa preseze in axul ambielajului

spor la treaba :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de obicei il dau jos cu 2 surubelnițe Âşi un ciocan... fa 2 pârghii în două puncte opuse pe magnetou Âşi-i dau un cocan uÂşurel în ax Âşi sare... ajută să fie 2 care fac aceastăoperațiune da merge Âşi solo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de obicei il dau jos cu 2 surubelnițe Âşi un ciocan... fa 2 pârghii în două puncte opuse pe magnetou Âşi-i dau un cocan uÂşurel în ax Âşi sare... ajută să fie 2 care fac aceastăoperațiune da merge Âşi solo...

iti dai seama cu usor va iesi dupa 2 ani de stat in ploaie, metoda ta e buna in cazu in care umbli mai des pe acolo :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, zona magnetoului a fost ferita de ploaie, e curat pe acolo. De fapt am gasit doar in cilindru un strop de apa, a intrat prin carburator, in rest totul e curat.

 

Pai am incercat si eu sa bag surubelnite si sa-l salt, dar n-am pe unde, rotorul e inconjurat de un rebord al blocului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca va place motoreta mea.Uneori ma mai mandresc si eu cu ce am.Am fost prezent la intrunirea clasicelor din orasul meu.Mobra a ajuns o motoreta veche in zilele noastre si in viitor va fi si mai pretioasa trecand vremea.

Mesaj completat

Nu circul cu ea chiar zi de zi cum o faceam mai demult (neavand alt mijloc de deplasare) am imbinat hobby'ul cu necesitatea de a ma deplasa.Azi o calaresc din ce in ce mai rar numai pe drumuri de sosea.Am in schimb un moped de care ma folosesc zi de zi :crack:

 

Felicitari! E o adevarata bijuterie! Sunteti norocosi ca v-ati intalnit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat, ciobaneste, evident. am spanzurat motorul de rotorul magnetoului, de niste fiare groase, apoi am ciocanit in capul arborelui. A cazut la al doilea ciocan :razz:

 

 

Am continuat demontarea si iata ce am gasit inauntru (e o crema ruginoasa, nu e rugina dura):

35jb0u9.jpg

N-am avut cu ce sa desfac ambreiajul, n-am avut cheie asa mare. Piulita aia e si super-futizata, tre sa caut alta.

 

msbxgp.jpg

 

 

 

Intrebarea nr.1 pentru cunoscatori:

am desfacut piulita de la pinionul mic, de pe arbore, cum extrag pinionul de pe el ? Trebuie si la asta presa ? Banuiesc ca trebuie sa-l dau jos ca sa desfac restul, nu ?

 

 

Intrebarea nr.2 pentru cunoscatori:

nu reusesc neam sa desfac semicarterul din stanga, cel dinspre magnetou. Am desfacut orice surub posibil, mai putin cel marcat cu sageata in poza. Asta am banuit ca e ceva de reglaj, nu de fixare a semicarterelor. Pare ca le mai tine ceva unite. Heeelp, ce sa mai fac ?

 

n2lq4y.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea nr.2 pentru cunoscatori:

nu reusesc neam sa desfac semicarterul din stanga, cel dinspre magnetou. Am desfacut orice surub posibil, mai putin cel marcat cu sageata in poza. Asta am banuit ca e ceva de reglaj, nu de fixare a semicarterelor. Pare ca le mai tine ceva unite. Heeelp, ce sa mai fac ?

 

Pai normal pt. ca si rulmentii tin ca sunt presati pe ambielaj si axul cu pinioane din cutie plus ca s-ar mai putea sa tina un pic si solutia cu care s-a facut lipirea {etansarea } carterelor { de mult se folosea vopsea acolo de exemplu sau alta solutie de etansare auto }.

Continua cu grija desfacerea carterelor si evita sa bagi surubelnita intre ele ca vei srtica zona de etansare a lor si vei pierde ulei din cutie sau compresie pe acolo .

Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...