Sari la conținut

Blocheaza Etrierul La Un Etz 250


pepsi
 Share

Postări Recomandate

Am o micuta problema la etz, cum franez mai des pe fata blocheaza roata, dupa o vreme iar se deblocheaza, dar pana atunci abea trage.

Azi am aerisit frana, si la fel, ce as putea face? sa ii schimb placutele? (nu par uzate), garnitura de la pistonas? nici aia nu e rupta si nu pare deteriorata.

 

As desface etrierul dar inca nu am desfacut-o pana acuma si nu vreau sa o stric si mai bine, asa ca astept ceva sfaturi.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca e imbacsit si trebuie curat (etrier + pistonas)

da asta e daca nu revin pistonasele de la etrier trb curatate,ce grosime

au placutele de frana?schimba primadata numa lichidul daca nic asa nu merge

trb desfacut etrierul. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie imbacsit e simplu.... mai rau e cand e mancat cromul de pe pistonase. si sunt pori...acestia nu-l lasa sa circule usor....

 

 

tre desfacut...lichidul nu te ajuta cu nimik...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asta e daca nu revin pistonasele de la etrier trb curatate,ce grosime

au placutele de frana?schimba primadata numa lichidul daca nic asa nu merge

trb desfacut etrierul. :crack:

 

au vreo 7 mm grosime, cum am zis nu pare uzat, lichidul o schimb cu ceva mai bun, dot4, daca nici asa nu mere cred ca o sa fiu nevoit sa o desfac

:kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au vreo 7 mm grosime, cum am zis nu pare uzat, lichidul o schimb cu ceva mai bun, dot4, daca nici asa nu mere cred ca o sa fiu nevoit sa o desfac

:crack:

 

este posibil sa nu trebuiasca sa scoti pistonasul de tot. Il scoti doar pana aproape sa iasa si il cureti usor ori cu o carpa ori, daca se poate, cu lemn de brad. (sa nu dai cu nimic abraziv sau dur pe pistonas sau pe camasa ca le strici). Pana nu scoti pistonasul afara nu ai cum sa vezi ce are garnitura (in principiu daca nu umezeste este ok, dar daca pistonasul este murdar, in curand o sa strice si garnitura). Este posibil ca si placutele uzate sa afecteze in cazul in care sunt prea subtiri iar pistonasul trebuie sa iasa prea mult afara.

Editat de draagood
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum am zis, nu e umeda etrierul (ma gandesc ca nu scapa lichid garnitura) oricum , in weekend desfac etrierul.

PS: pistonasul cum se scoate? pompand lichid pana iasa de tot?

 

ms pt sfaturi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...