Sari la conținut

Review - Gp1, Jetforce, Sr


phat_sua
 Share

Postări Recomandate

salut eu sunt nou aici, am intrat pentru ca intentionez sa-mi iau un scuter. mi-a placut super mult faza cu iesirile din bucuresti pe care le practicati in gasca si o sa vin si eu cu voi dupa ce-mi iau.

 

m-am decis la urmatoarele 3 modele (arata aseamanator intre ele) derbi gp1, peugeot jetforce si aprilia SR (asta e si ordinea preferintelor), insa pt k nu ma pot decide intre ele caut si niste review-uri sau discutii mai detaliate despre fiecare pe site-uri de afara dar se pare k nu gasesc nimik, asa k daca ma puteti ajuta intr-un fel va rog postati aici , thx :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

thx de raspunsuri baieti, sunt din bucuresti deci nu e problema am vazut k pentru fiecare model am importator si service aici.

Dupa cum vad fiecare mi-a recomandat unul din cele 3 exact de asta ma temeam aici m-am blocat si eu deaia caut niste review-uri. am k GP1 e super misto si e si pe lant, Jet-ul pare f asemanator cu el , RS-ul are motor misto din cate am vazut e apreciat DiTech-ul ala.

Vreau sa fie si destul de fiabil scuterul pt k am vazut k voi practitcati iesiri din bucuresti in weekend de 200 km si as vrea sa ma tina jucaria sa vin si eu cu voi :ok: ---> asa k ce ar fi mai recomandat RS-ul pe injectie sau GP1 si Jet-ul pe carburator.

Pana la urma ma gandesc k testul super ar fi sa aranjez un test drive cu fiecare model in parte si sa vad atunci cum se comporta fiecare. Toti zic despre GP1 k e asemenea unui motor , in ce se reflecta asta knd mergi cu el pe drum .. ce inseamna k e mai sportiv? Dc este mai bun k are trasmisia pe lant ..etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thx de raspunsuri baieti, sunt din bucuresti deci nu e problema am vazut k pentru fiecare model am importator si service aici.

Dupa cum vad fiecare mi-a recomandat unul din cele 3 exact de asta ma temeam aici m-am blocat si eu deaia caut niste review-uri. am k GP1 e super misto si e si pe lant, Jet-ul pare f asemanator cu el , RS-ul are motor misto din cate am vazut e apreciat DiTech-ul ala.

Vreau sa fie si destul de fiabil scuterul pt k am vazut k voi practitcati iesiri din bucuresti in weekend de 200 km si as vrea sa ma tina jucaria sa vin si eu cu voi :cheers: ---> asa k ce ar fi mai recomandat RS-ul pe injectie sau GP1 si Jet-ul pe carburator.

Pana la urma ma gandesc k testul super ar fi sa aranjez un test drive cu fiecare model in parte si sa vad atunci cum se comporta fiecare. Toti zic despre GP1 k e asemenea unui motor , in ce se reflecta asta knd mergi cu el pe drum .. ce inseamna k e mai sportiv? Dc este mai bun k are trasmisia pe lant ..etc

 

 

nu neaparat ca e mai bun lantul,trebuie sa il cureti,sa il ingrijesti etc pe cand la curea nu te doare capul poate sa ii pui una de kevlar..Oricum una e Peugeot una e Derbi..

Alegerea ta pana la urma :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca lantul are nevoie de intretinere mai multa etc dc sunt toti entuziasmati de el, pt k asa au la motoare sau ce ?

 

pejo e ceva mai ieftin si imi place mai mult cum arata negru cu galben, la constructie am vazut k au aceiasi technologie cu asezarea motorului, amortizor pe spate central , am dreptate ?

@Sufletzel vad ca ai jet force, ai scris pe aici pe undeva un mini review despre el , cum merge daca ai avut vreo problema, cum e cu acceleratia, faci masinile usor la stop ? cat consuma ? cum se comporta cu 2 persoane pe el, e delimitat ? se face la service delimitarea etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu neaparat ca e mai bun lantul,trebuie sa il cureti,sa il ingrijesti etc pe cand la curea nu te doare capul poate sa ii pui una de kevlar..Oricum una e Peugeot una e Derbi..

Alegerea ta pana la urma :ok:

Una e Peugeot una e Grupul Piaggio :crack:

 

La Gp1 nu mai patineaza cureaua pana pleaca ,sunt alte chestii,dar cum am mai spus eu personal as alege GP1.Am mers pe Jet Force TOTAL DEZAMAGIT :cheers: ,intradevar arata frumos nu pot sa zic dar are suspensiile de zici ca te dai in barci.Voi v-ati obisnuit dar daca se urca unu care a mers cu alt scuter si vrea sa ia o curba calumea cu Jetu ,senzatia este mult prea nasola, cand vezi ca se lasa toata greutatea pe tine.

 

Imi cer scuze posesorilor de JET FORCE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GP1 cu transmisie pe lant:

-mai durabil

-mai fiabil

-demaraj mult mai bun pt ca repet ce a spus cineva inainte,nu aluneca

-mai sportiv

Alege GP1 sau JetForce caci daca ti se intampla ceva la carburator il faci u cu 2 surubelnite daca te lasa pe undeva...in schimb la injecta "SR-ului" nu ai sa reusesti niciodata sa pleci fara o duba daca ramai pe undeva...

JetForce daca iti iei fac pariu ca e mai mult pentru aspect cu toate ca este si el f bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca lantul are nevoie de intretinere mai multa etc dc sunt toti entuziasmati de el, pt k asa au la motoare sau ce ?

 

pejo e ceva mai ieftin si imi place mai mult cum arata negru cu galben, la constructie am vazut k au aceiasi technologie cu asezarea motorului, amortizor pe spate central , am dreptate ?

@Sufletzel vad ca ai jet force, ai scris pe aici pe undeva un mini review despre el , cum merge daca ai avut vreo problema, cum e cu acceleratia, faci masinile usor la stop ? cat consuma ? cum se comporta cu 2 persoane pe el, e delimitat ? se face la service delimitarea etc..

 

in 2000 km nu am avut nici ce-a mai mica problema,aceleratia are un mic lag dar nimic sa deranjeze,foarte manevrabil si stabil,am mers cu el pe curbele de la maneciu cheia si m am distrat...Un consum mediu ar fi de 4% sigur chestie e amortizorul central pe care o sa il reglez cu prima ocazie ca e foarte moale(te dai in barci daca ia si pasager)...Delimitarea am facut-o eu dupa ce m am certat cu delearul pejo din Ploiesti si acum merge de rupe(85 km/h)...eu sunt extrem de multumit de el dar caut sa il inbunataesc cu mai multe piese pt tunning :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e Peugeot una e Grupul Piaggio :crack:

 

La Gp1 nu mai patineaza cureaua pana pleaca ,sunt alte chestii,dar cum am mai spus eu personal as alege GP1.Am mers pe Jet Force TOTAL DEZAMAGIT :crack: ,intradevar arata frumos nu pot sa zic dar are suspensiile de zici ca te dai in barci.Voi v-ati obisnuit dar daca se urca unu care a mers cu alt scuter si vrea sa ia o curba calumea cu Jetu ,senzatia este mult prea nasola, cand vezi ca se lasa toata greutatea pe tine.

 

Imi cer scuze posesorilor de JET FORCE.

Co(a)e , esti rupt pe genunchi . Ce sa stie taranu ce e sofranu , sau cadru cu suspensie deltabox . Jetforce sta mult mai bine pe curbe si la viteze mari decat sta saracia aia a ta furata din Germania , sistemul de cadru cu amortizorul ala se regaseste si pe motociclete(ceva ce pe tine te depaseste oricum) si este foarte eficient(DUHHH) , nici nu se compara cu saracia aia a ta de balansoar (tehnologia din anii 70).

E nasoala senzatia pe curba cu Jetu` , daia nu va tineti niciunu dupa mine ... :ok:

 

Costy , vezi ca nu te mai las la saorma ca iti provoaca reactii nasoale vad :cheers:

 

 

phat_sua , vrei JetForce? :blink: , ca il vand p`al meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Co(a)e , esti rupt pe genunchi . Ce sa stie taranu ce e sofranu , sau cadru cu suspensie deltabox . Jetforce sta mult mai bine pe curbe si la viteze mari decat sta saracia aia a ta furata din Germania , sistemul de cadru cu amortizorul ala se regaseste si pe motociclete(ceva ce pe tine te depaseste oricum) si este foarte eficient(DUHHH) , nici nu se compara cu saracia aia a ta de balansoar (tehnologia din anii 70).

E nasoala senzatia pe curba cu Jetu` , daia nu va tineti niciunu dupa mine ... :ok:

 

Costy , vezi ca nu te mai las la saorma ca iti provoaca reactii nasoale vad :cheers:

phat_sua , vrei JetForce? :crack: , ca il vand p`al meu

Scuteru meu nu e furat ba.

 

Iaaaa suspensie deltabox, ect,daca nu te simti bine pe el ,tot degeaba :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reverse thx de reply , sorry imi iau de nou de la magazin k nu am toti banii si o sa-mi fac un leasing cva, tu pe unde stai , poate daca ai timp ne putem vedea putin sa imi explici si mie mai mult cum e cu Jetforce-ul,

GP1 vad ca nu are nimeni aici, oare daca ma duc la aia la reprezentanta au pe stoc sa vad si eu unul ?

 

@yOCorni thx mult de raspuns ai fost cel mai la obiect si mi-ai dat argumente bune, thx

Editat de phat_sua
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reverse thx de reply , sorry imi iau de nou de la magazin k nu am toti banii si o sa-mi fac un leasing cva, tu pe unde stai , poate daca ai timp ne putem vedea putin sa imi explici si mie mai mult cum e cu Jetforce-ul,

GP1 vad ca nu are nimeni aici, oare daca ma duc la aia la reprezentanta au pe stoc sa vad si eu unul ?

ah ok , cel mai bine ca iti iei nou .Gp1 nu cred ca are nimeni,slabe sanse si la reprezentanta. Cu mare placere ne intalnim sa mai vbim dar cam de sapt viitoare ca diseara plec din Bucuresti.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai deasta cautam niste review-uri ceva de afara

 

concluzia la care am ajuns este ca , modelele sunt f similare iar singurul fel in care ma pot hotara este dupa gust (care arata mai bine dupa mine) si dupa un mic testdrive sau macar sa ma urc pe unul sa vad ce pozitie ofera. corect ?

reverse cum ti se pare mersul cu pasager, tine scuterul 2 persoane cu 130 kg impreuna ?:ok:

Editat de phat_sua
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reverse thx de reply , sorry imi iau de nou de la magazin k nu am toti banii si o sa-mi fac un leasing cva, tu pe unde stai , poate daca ai timp ne putem vedea putin sa imi explici si mie mai mult cum e cu Jetforce-ul,

GP1 vad ca nu are nimeni aici, oare daca ma duc la aia la reprezentanta au pe stoc sa vad si eu unul ?

 

@yOCorni thx mult de raspuns ai fost cel mai la obiect si mi-ai dat argumente bune, thx

Are la reprezentanta, ieri il avea ca am fost eu.

 

ptr ca lumea lauda din poze si vise ...

Ce am vorbit eu nu a fost din poze si vise, l-am vazut si imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...