Sari la conținut

Roadbook Holder


Postări Recomandate

Asa ca incepe CN de RR si unii se vor da si nu au bani de toate sculele de bord, iata dispozitivele cu care se dau la RR oamenii din tara cangurilor

 

:ok:

post-5488-1176470288_thumb.jpg

Editat de MacLeod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este aproape un rahat.

 

1. Fiind manual va trebui pe anumite segmente de drum sa conduci cu o singura mana, cealalta fiind ocupata cu derularea roadbok-ului.

2. Din cauza vibratiilor roadbook-ul tinde sa se ruleze singur intr-o directie (inainte sau inapoi). Nu este placut sa te trezesti ca privesti in timpul concursului la o pozitie din roadbook ce este cu 20-30 km mai departe decat stiai tu ca trebuie sa fie.

3. Pe segmentele de drum unde directia se schimba din 70-80m, o mana fiind ocupata, trebuie sa te si rogi la cel de sus sa nu iti spargi capul in gropi sau pietre conducand doar cu cealalta mana.

4. La prima cazatura este facut praf "roadbook-ul" din imagine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e super tare :crack: si usor de achizitzionat :ok:) ....si nu se sparge ca e plastic maleabil :blink: bagi si un motoras inauntru si gata :crack: e cel mai tare ..si cu costuri minime..daca l distrugi te duci la aprozar si cumperi altul :cheers:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu Ketemeu cu un singur amendament la punctul 2: ala din imagine nu se deruleaza de la vibratii - tocmia de-aia are banda aia rosie care prinde cele 2 tije. Eu la ala vechi al meu am anulat comanda de mers in apoi (din cauza rotitelor de plastic care nu mergeau) si folosesc cu mult succes niste super scule impotriva derularii accidentale - 2 elastice de bani infasurate pe cele 2 tije :hug:

 

Altfel, pentru o prima cursa sau pentru hobby e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu Ketemeu cu un singur amendament la punctul 2: ala din imagine nu se deruleaza de la vibratii - tocmia de-aia are banda aia rosie care prinde cele 2 tije. Eu la ala vechi al meu am anulat comanda de mers in apoi (din cauza rotitelor de plastic care nu mergeau) si folosesc cu mult succes niste super scule impotriva derularii accidentale - 2 elastice de bani infasurate pe cele 2 tije :hug:

 

Altfel, pentru o prima cursa sau pentru hobby e ok.

Pentru hobby... nu pentru CN.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita nici macar pentru hobby.

Daca este hobby nu ai ce face cu el. Mai bine te uiti pe harta. Nu te cronometreaza nimeni.

Daca este hobby nu merita sa iti incarci ghidonul cu o tampenie ba mai mult sa mai si cazi din cauza asta.

Nu merita compromisul. Nu merita.

Rodbook-ul din poza este doar o incercare frumoasa.

Daca vrei sa concurezi nu merita sa te risti cu un astfel de rooadbook. Nici macar odata de incercare.

Cumpara unul bun ca sa poti fi atent la traseu pentru ca si asa va trebui sa fi cu ochii in 3 directii.

Iti spun din experienta.

Nu fa compromisuri ieftine la siguranta ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita nici macar pentru hobby.

Daca este hobby nu ai ce face cu el. Mai bine te uiti pe harta. Nu te cronometreaza nimeni.

Daca este hobby nu merita sa iti incarci ghidonul cu o tampenie ba mai mult sa mai si cazi din cauza asta.

Nu merita compromisul. Nu merita.

Rodbook-ul din poza este doar o incercare frumoasa.

Daca vrei sa concurezi nu merita sa te risti cu un astfel de rooadbook. Nici macar odata de incercare.

Cumpara unul bun ca sa poti fi atent la traseu pentru ca si asa va trebui sa fi cu ochii in 3 directii.

Iti spun din experienta.

Nu fa compromisuri ieftine la siguranta ta.

Mai Keremeu, mai razi si tu nitel. Am dat acest topic pentru a mai distra putin lumea, dar se pare ca unii au luat-o de bine.

Iar roadbookul din imagine merge foarte bine, la ei, nu la noi. De ce la ei? pentru ca au drumuri lungi de parcurs, si nu prea sunt portiuni tehnice, nu dau foiarte mult la suroabele alea legate cu guma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La primul raliu la care am participat am mers cu LC4 Adventure cu derulator manual si pe kilometraj partial (pentru ca pe cel total nu puteam sa il dau inainte - inapoi). Am facut tot traseul aproape fara greseala (am gresit doar de 2 ori). Asa ca se poate :hug:

 

Bineinteles, unul electric e mult mai practic. Insa daca nu vrei sa scoti din buzunar minim 200 Euro, asta poate fi o solutie. Oricum, dupa ce te musca microbul o sa-ti dai toti banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Keremeu, mai razi si tu nitel. Am dat acest topic pentru a mai distra putin lumea, dar se pare ca unii au luat-o de bine.

Iar roadbookul din imagine merge foarte bine, la ei, nu la noi. De ce la ei? pentru ca au drumuri lungi de parcurs, si nu prea sunt portiuni tehnice, nu dau foiarte mult la suroabele alea legate cu guma

Da Bre, dar atunci nu mai trebuia sa apara RR in textul tau. :what:

 

 

La primul raliu la care am participat am mers cu LC4 Adventure cu derulator manual si pe kilometraj partial (pentru ca pe cel total nu puteam sa il dau inainte - inapoi). Am facut tot traseul aproape fara greseala (am gresit doar de 2 ori). Asa ca se poate :hug:

 

 

Stiu ca si eu am facut la fel dar nu as mai face. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca si eu am facut la fel dar nu as mai face. :what:

 

Nici eu nu as mai face.

Dar inainte sa merg la prima cursa nu as fi dat 200 Euro doar sa vad daca imi place. M-am dat low cost, mi-a placut, am bagat bani. acum am 2 :hug: ... prietenii stiu de ce

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, la hobby merge si fara navigatie ca d'aia s-a inventat hobby.

faci frumusel navigatie la japca, cu roadbook-ul in buzunar, si-l folosesti numai cand te-ai ratacit definitiv. daca e gasca serioasa nici nu-l folosesti, pleci din prima dupa un atv (care oricum merge mai incet) si te tii dupa el.

orice incercare de derulator e buna, mai ales daca nu mai trebuie sa de dezechipezi numai sa dai o geana in road book.

in timp ajungi de apreciezi distantele din ochi, si recunosti poza exact in teren, asa am facut eu la dobrogea 2006 cand mi s-a bulit sonda de la trip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...