Sari la conținut

Bucureshti - Viena shi 'napoi


bandi
 Share

Postări Recomandate

Cred ca ai uitat o perna, ca sa poti dormii bine si dulapul cu haine :baldy: :baubau: .

Nu inteleg de ce ai trecut becuri de rezerva de ex, le gasesti in orice statie de benzina, trusa de prim ajutor???? Te duci sa acorzi cumva ingrijiri medicale?! Daca tu o sa ai o problema, ceea ce nu iti doresc, altii tre' sa aiba trusa nu tu. Oricim ma mir ca nu ai luat si triunghi reflectorizant si stingator. Ce iti recomand eu sa iei cu tine sunt doua lucruri mari si late, asta in afara de un echipament complet chiar daca e sa crapi de cald, bani si ghidul service pentru motorul tau unde sunt data toate adresele atelierelor autorizate precum si numere de telefon.

Deci concediu placut fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce ai trecut becuri de rezerva de ex, le gasesti in orice statie de benzina, trusa de prim ajutor???? Te duci sa acorzi cumva ingrijiri medicale?! Daca tu o sa ai o problema, ceea ce nu iti doresc, altii tre' sa aiba trusa nu tu. Oricim ma mir ca nu ai luat si triunghi reflectorizant si stingator. Ce iti recomand eu sa iei cu tine sunt doua lucruri mari si late, asta in afara de un echipament complet chiar daca e sa crapi de cald, bani si ghidul service pentru motorul tau unde sunt data toate adresele atelierelor autorizate precum si numere de telefon.

Deci concediu placut fara incidente!

:D :D ma ashteptam...

1. trusa e ptr mocofanii de vameshi sau pulitzai de orice natzie sa n-aive ce spune... sunt foarte conshtient ca daca e sa fie ma cam kc pe ea de apa oxigenata shi fasha elastica sau ace de sigurantza...

apropos, am uitat sa trec semnu' cu RO pe care nu-l am da' despre care nici n-am aflat unde-ash putea sal pun...

 

2. becuri doo de far pentru ca ultima oara cand am reparat o pana am bagat camera fara sa scot cuiu' din caucioaca - da' mai aveam o camera... :blbl: nuradetzi buey, aveam 18 ani shi eream cu dacia lu' tata in noapte de kraciun... :baldy: asha ca nu vreau sa ma vad schimband un bec de far shi scapand rezerva pe jos sau calcand pe ea :laugh:

 

3. cartea tehnica e cu trusa de scule, nu prea o las acasa dupe ce amicu' ionutz a facut pana intr-o sambata seara la 3 brazi shi nu shtiam cum se desface roata shi nici ce ne ashteapta in interior... :kick:

 

BTW: te mai pun ashtia la vama sa le aratzi banii?... :blbl:

 

thanks! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum aratam la prima tura de Germania -Romania,sa nu iti mai spun ca aveam 2 truse de scule ulei pt complectat ....astaea sint sechelea, dupa ce ani de zile am avut tot felu de motoare, MZ, Jawa, Ural ....si ma gindeam ca ai nevoie nu ca asa e la drum! dar nu si la japoneze ,nu fac fitze dar trebuie sa ai numai ghinion sa patesti ceva ,o pana,pt ca daca schimbi uleiul la timp verifici presiunea in pneuri verifici placutele de frina ,nu iti patineaza ambreajul, ai o verificare la motor asa cit de cit nu sa pleci ca Berila fara sa verifici uleiul sau presiunea in roti.

In vama de exemplu la cenad,cind m-am dus incolo, nu mi-au cerut nici bani nici un fel de intrebari decit cum zicea popescud cit prinde unde mergi nu vezi ca vine ploaia...tot felu. In legatura cu ce sa iti ei e bine sa reduci cit poti de mult bagajul,nici spray de lant sa nu iei il dai inainte sa pleci si ceau 1500 de km trebe sa ii ajunga daca ai un spray bun,restu triunghi,trusa,becuri lasale acasa gasesti la tot pasu,daca vrei sa te si bucuri de excurie si de Viena ar trebui sa iei o harta cu Viena pt ca e imensa si sigur in loc sa mergi sa vezi locuri faine ai sa te plimbi sa gasesti centru sau vreo iesire spre autostrada,am fost in Olanda acu 2 ani si sint 1800-2000 km dus deci 4000 dus intors, na noi am facut cam5600 pt ca diferenta este in ......AAAAA ai trecut trebuia sa o iei la dreapta aici ,pe A3,... :banana: :blbl:...............si daca nu ai mai fost pina acum pe afara sa sti ca trebe sa fi foarte ferm cind schimbi directia pt ca la 120-140Km\h nu prea ai timp sa te ghindesti,deci sa iti faci o ruta de acasa cu nr.autostrazi.... iti pun eu traseul Arad-Viena e mai simplu.... am pe comp un program Rute Map si zice si la citi km trebe sa schimbi directia...

post-13-1091985575_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci fain baietzi! sper ca aceasta prima experientza de umblat pe-afara sa-mi creasca apetitul, nu sa mi-l taie :baldy:

 

- ulei n-o sa-mi iau, abia l-am schimbat, e sintetic, motoru' are 12000km... o sa am trusa standard a motorului la mine (pentru fo' pana, bec ars sau vreo comanda slabita...); sprayu' de roata mi se pare un MUST dupe ce am vazut cat am muncit 5 inshi sa rezolvam pana lui ionutz anu' trecut...

- am mai condus mashina pe-afara, am vazut cum se merge shi sper ca ma voi obishnui rapid shi cu motoru'; shtiu shi povestea cu indicatziile, am avut 3 copilotzi cu mine :banana:

- am shi io autoroute, urmeaza sa-mi dau print la rute (la dus va fi ushor, intoarcerea e putzin mai complicata daca vreau sa ies in Carei/ Zalau...

- odata ajuns acolo imi iau gagica shi mergem spre zell am see (400 km) sa ne mai destindem, ca prin viena am fost (mai ales ea :blbl: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie cind am trecut cu motorul nu l-a interesat decit ce viteza prinde.

 

Ce formulare de 2 lei am scos. :baldy: Oricum ai priceput despre ce este vorba :banana:

:kick: relax...

 

intrebam fin'ca acu 2 ani cand mergeam la schi cu un prieten cu un S60 ne-a pus vameshu' sa numaram banii in fatza lui. pai numa' cat consuma mashina shi nu ne permiteam sa plecam fara bani... :laugh: probabil spera c-avem desh'tele rare shi ne mai pica shi noo ceva pe jos :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
:blbl: relax...

 

intrebam fin'ca acu 2 ani cand mergeam la schi cu un prieten cu un S60 ne-a pus vameshu' sa numaram banii in fatza lui. pai numa' cat consuma mashina shi nu ne permiteam sa plecam fara bani...  :o probabil spera c-avem desh'tele rare shi ne mai pica shi noo ceva pe jos  :wave:

no, cum a fost drumu?

acum ma pregatesc si eu de un astfel de drum, si tocmai ti-am citit topicu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

acum o luna am avut acelasi drum, ce-i drept cu masina. vamesii baieti de treaba s-a mers numai pe "sanatate,drum bun". grija mare la "santurile" facute de tiruri intre nadlac si szeged sunt destul de accentuate,sunt totusi cateva locuri unde au turnat covor asfaltic nou. sunt mandrul posesor al unei amenzi de 8000 forinti din cauza vitezei 71 in sat (50km/h) asadar grija in satucele de pe drum pina la autostrada(amenda se plateste doar la posta si numai in ungaria.daca nu se plateste in 30 de zile risti interdictie.NU se poate plati prin consulate).m-a luat un opel astra, alb, vechi '92-'94 fara insemne specifice.suna cunoscut nu? :blbl: vigneta trebuie cumparata pina la intrarea pe autostrada, la intrare, in cazul meu cel putin,era o masina de politie cu control video.la 10 euro am primit rest 1,20 eur :o .nici acum nu stiu care este paritatea oficiala.personal fac un plin la petromul de la nadlac si mai opresc dupa cumpararea vignetei la vama austriaca.pentru motoare nu stiu sa-ti spun pretul vignetelor hu+a.

 

cam atat. drum bun si distractie placuta :o

 

bafta :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...