Sari la conținut

La Iarna Algeria Si Tunis (reloaded)


Marcos
 Share

Postări Recomandate

Well, pentru ca nu vreau nici iarna asta sa stau pe bara, ma gandesc la o tura low cost (trebuie sa pastrez ceva monetar si pt. big trip in Kenia :) ) in nordul Africii, mai precis in Tunis (again) si Algeria.

Ma gandesc la un regim de mers mai putin draconic, pana in 500 km pe zi, stat eventual o zi-doua in locurile unde ai ce vedea, de vizitat, offroad prin desert, chestii :rose:

Ca bani ma gandesc pana in 1000 euro, inclusiv vaporul Italia-Tunis. Pana in Italia la Civitavecchia mers cu moto pe remorca, va fi iarna si frig :rose: In Africa in schimb iarna sunt temperaturi de 22-25 grade, deci super ok :)

Pt. Tunis nu trebuie viza si cartea verde este recunoscuta, in schimb pt. Algeria trebuie alergat putin pe la consulat, dar se rezolva usor zic eu :D

Ca moto eu voi merge cu Africa Twin-ul. Ca timp ... 2-3 saptamani or so ...

 

So, daca mai sunt doritori cu mobre adecvate (enduro / enduro touring) va invit la o tura :hurt:

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Revin cu ceva informatii.

Am vorbit la ambasada Algeriei, viza cu o singura intrare costa 33 euro, si se obtine in baza unui voucher sau a unei invitatii, insa am vorbit cu consulul si mi-a spus sa fac o scrisoare de intentie cu planul calatoriei si in principiu e posibil sa ma scuteasca de actele mai sus amintite. Dureaza cam 10 zile eliberarea vizei, insa cu scrisoare de intentie posibil mai mult.

In Algeria carnetul de conducere romanesc teoretic nu este valabil si trebuie un carnet de conducere international (se obtine in 10 min de la www.acr.ro contra unei taxe de fo 100 eur). Insa de la ambasada mi-au zis ca merge si asa, pe permisul nostru national scrie si in franceza, limba des folosita la ei, si multi au mers asa si n-au avut problem. In fine, ramane la latitudinea fiecaruia daca vrea sa fie 100% legal :finger:

De asemeni, cartea verde este valabila doar in tunis, in Algeria trebuie incheiata la granita o polita de asigurare care costa in jur de 25 usd.

Alte costuri, feribotul Italia-Tunis + Tunis-Italia costa 190 euro dus intors, benzina in Tunis este 1.1 dinari (la o paritate de 1.6 dinari la 1 eur), in Algeria este mai ieftina. Hotelurile de 3 stele costa cam 15-25 eur/noapte, insa am in plan si cortul :moron: La un calcul sumar se poate ajunge cu tura si la 600 euro daca se merge mai la buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca te gandesti sa faci tura dupa decembrie, adica ianuarie februarie...m-as cam baga si eu.

Peste o luna ma duc in germania sa achizitionez un African...poate ne intalnim sa-mi dai niste sfaturi utile (an, probleme tehnice etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam la perioada asta a gandesc, ianuarie, februarie ... Daca e, ai id-ul meu de yahoo in profil si vorbim :friends: Atat ca trebuie de hotarat pana in noiembrie ca apoi ma apuc de alergat pe la ambasada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...