Sari la conținut

Doua Zile De Concediu


Postări Recomandate

Prin marea mea dorinta de a nu sta in concediu acasa(din pacate nu am avut cum sa-l iau in alta perioada si in acelasi timp cu prieteni), m-am urcat pe motor tam nesam si am purces la drum. :)

Planul era facut pentru 3 zile da intre timp s-a schimbat nitel si m-am intors in doua.

Din fericire si eu si jucaria mea :kick: ne-am comportat neasteptat de bine. B)

Traseul parcurs ar fii urmatorul:

1 zi- Bucuresti, Pitesti, Curtea De Arges, Transfagarasan, Balea Lac, Chemping Cartisoara

2 zi- Cartisoara, Sibiu, Cisnadie, Ratacit pe Raul Sadului*, Paltinis, Valcea, Pitesti,Bucuresti.

 

Ratacit pe Raul Sadului- de ce ratacit? pe harta arata ca exista un drum intre Cisnadie si Voineasa prin Sadu.

Planul era sa urmez drumul acesta iar din Voineasa sa cobor spre Horezu. Cu toate ca am un motor care se descurca pe drumuri mai accidentate, credeti-ma ca acel drum nu exista. Drumul este un teren continu de Cross sau Enduro, nu mai vorbim nici macar de civilizatie. Pe acolo doar taietorii de lemne trec cu tractoare. Nu stiu cine l-a pus pe harta acest "drum". :)

Eu ce am zis: am motor si merg mai departe. Dupa cateva zeci de Km de mers pe forestiere m-a si tot felul de bifurcatii, la care nu stii pe unde sa o iei m-a intalnesc cu un nene cu tractorul de lemne care i-mi spune ca drumul se inchide mai sus, dar ca ar exista ceva poteci prin padure si se trece :) .

Ei, asta a pus capac la toate. Daca mai eram cu cineva, mai ziceam, da asa singur si cu o "vaca" de motor, NU. :blink:

Asa ca ia-o nenicule inapoi si cauta drumul cunoscut pe care ai veni. La intoarcere mai gasesc 2 taietori care i-mi spun ca mai e un drum care duce la Paltinis. :blink:

Ei, de asta mai auzisem si eu. Asa ca o iau pe el- cred ca am mers pe forestier 20 km pana am ajuns intr-un final acolo. :)

Si asa, dupa 4 ore de enduro hai spre casa.

Oricum avem o tara frumoasa :D

Cu prima ocazie cand o sa pot si mai gasesc amatori ma intorc acolo si colind pana gasesc drumul cel bun. :P

post-13378-1191503086_thumb.jpg

post-13378-1191503108_thumb.jpg

post-13378-1191503130_thumb.jpg

post-13378-1191503185_thumb.jpg

post-13378-1191503257_thumb.jpg

post-13378-1191503305_thumb.jpg

post-13378-1191503321_thumb.jpg

post-13378-1191503344_thumb.jpg

post-13378-1191503359_thumb.jpg

post-13378-1191503379_thumb.jpg

post-13378-1191503394_thumb.jpg

post-13378-1191503439_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 saptamani m-am ratacit si eu cautand exact acelasi drum. Doar ca eu eram cu masina. Si nu e tocmai de teren. Intr-un final, dupa ~4 ore de catarat stanci, am ajuns la Paltinis. Nu e o experienta pe care as repeta-o vreo data !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 saptamani m-am ratacit si eu cautand exact acelasi drum. Doar ca eu eram cu masina. Si nu e tocmai de teren. Intr-un final, dupa ~4 ore de catarat stanci, am ajuns la Paltinis. Nu e o experienta pe care as repeta-o vreo data !

 

Salut.

Daca te referi la drumul de la Sadu pana la Paltinis, atunci mi-e mila de masina ta :friends: .

In schimb drumul de la Sadu spre Voineasa aratat pe harta, crede-ma ma i-l intrece cu mult pe acela, iar pe acolo numai daca ai motor de cross cu cauciucuri de noroi si o gasca intreaga dupa tine cred ca poti sa razbesti.

 

 

Mihail, daca vrei pot sa-ti timit poza la rezolutia maxima pe care am facut-o. Din pacate pozele sunt putine deoarece mi s-a descarcat telefonul:( , altfel ma intorceam cu niste peisaje de superbe.

Bafta tuturor si sa ne vedem cu bine.

 

P.S. poate data viitoare ne strangem mai multi la o tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Daca te referi la drumul de la Sadu pana la Paltinis, atunci mi-e mila de masina ta :friends: .

In schimb drumul de la Sadu spre Voineasa aratat pe harta, crede-ma ma i-l intrece cu mult pe acela, iar pe acolo numai daca ai motor de cross cu cauciucuri de noroi si o gasca intreaga dupa tine cred ca poti sa razbesti.

 

Da, pe acolo am fost, INCA in cautarea drumului spre Voineasa, pana cand l-am gasit si mi-am dat seama ca de fapt.. nu e drum. Asa ca am zis.. daca tot am ajuns pana acolo, decat sa ma intorc, hai la Paltinis. Masina, e ok. Nu am atins decat o data dar nimic vizibil/grav. Au zburat pe langa mine o dacie 1300 si O skoda octavia. Fara mila. Erau si vreo 2 baieti cu cross-uri si un atv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...