Sari la conținut

IJ Festival


chrystyanyty
 Share

Postări Recomandate

Salut, Salut, Salut !

Iote de frun an ma tot chinui sa-mi iau motor (initial m-am gandit la un DNEPR dar am zis ca e prea mare pt un incepator...)

 

Am gasit la un nene un IJ Festival din '68 sau ,70

e radiat, e pe numele lui, la al doilea proprietar

mi-a zis si ce bube are - nu are baterie si trebuie inlocuiti segmentii

e adevarat, foarte ieftin...plus nishte piese de schimb

Problema este - merita sa iau o chestie d'asta ieftina si sa ma chinui cu ea sa o fac sa mearga, si sa o inscriu?

 

Multzam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, Salut, Salut !

Iote de frun an ma tot chinui sa-mi iau motor (initial m-am gandit la un DNEPR dar am zis ca e prea mare pt un incepator...)

 

Am gasit la un nene un IJ Festival  din '68 sau ,70

e radiat, e pe numele lui, la al doilea proprietar

mi-a zis si ce bube are - nu are baterie si trebuie inlocuiti segmentii

e adevarat, foarte ieftin...plus nishte piese de schimb

Problema este - merita sa iau o chestie d'asta ieftina si sa ma chinui cu ea sa o fac sa mearga, si sa o inscriu?

 

Multzam...

depinde ce intzelegi prin ieftin dar daca nu are bube mari probabil ca merita pt. inceput sa-ti iei ceva de genul asta pana te obisnuiesti cu mersul pe 2 roti in trafic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mult de 7 milioane nu face , iar daca motoru, aspectul ma refer e uzat moral(vopsea, cauciucuri, nichelul) nici 5 mil...acum sper sa-ti faci o idee

baterie 1-1,5 mil cauciucuri 1,5mil, vopsea cam la fel acte pe numele tau 3 mil...si posibil sa mai fie la design far, sea, toba etc....asta ca sa-ti faci o idee

bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, multzam

sincer...dau pe ea mai putin

pe mine m-a speriat treaba cu segmentii, si am vazut in lista de preturi ca ar costa fro 200.000, dar de schimbat ????

iar bateria cica ar fi fro 600.000

Asa ca io zic ca e de bine...

 

Se potrivesc piese de la jupiter sau planeta?

ca am o sursa in privinta asta...

 

multzam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o enigma. Te duci la RAR si o sa ti se explice totul.

Succes! :banana:

 

P.S.: Nu se numeste Festival ce ai gasit tu. Festival-ul s-a facut din '56 pana in '62. Poate ai gasit o Planeta 2 sau Planeta 3. Festivalul are rezervor "lacrima" (ala frumos pe care il cauta toti in disperare), roti pe '19 si aripa din fata mare, prinsa pe jugul de jos. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa stii...un IJ '56 Festival arata ca cel de jos:

Mai putin telescoapele de pe spate. Acum asta are sha pentru o singura persoana, dar in mod normal are si pentru pasager. O sa shaua in doua variante: shaua soferului cum vezi in poza si in spate una mai mare de piele sau cealalta varianta una mare de piele dintr-o bucata pe toata motocicleta.

De asemenea exista doua variante de aripa de fata. Prima este ca in poza, o aripa mai micutaprinsa pe roata, mobila, care se misca odata cu roata. Adoua varianta este o aripa mai mare, foarte frumoasa, prinsa de jugul inferior de la furca. Atunci cand motocicleta sta pe cric ea se ridica destul de mult aparand o distanta destul de mare intre aripa si roata; insa atunci cand lasi motocicleta de pe cric si incepi sa mergi cu ea aripa se lipeste de aripa si devine chiar foarte frumoasa, mai frumoasa decat cealalta varianta.

Deci, sa revnim la poza

Cam asa arata un IJ '56 Festival :

post-8-1109346835_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. l-am mai vazut intru-un alt topic, pe aceeasi tema...

e superb, nu-ti mai trebuie nimic...

sper sa reusesc sa-l vad, iar daca intr-adevar e Festival, cred ca il iau cu ochii inchisi...

poate ai o poza si cu ij-ul tau (Phoenix_Harley), asa de curiozitate...10x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia din poza nu se numeste Planeta 1. Se numeste '56 Festival. Planeta 1 a fost facuta dupa '56. Multi confunda insa aceste trei motociclete pentru ca semana destul de mult. Daca ai insa aceasta marca de motocicleta o sa iti dai seama ca exista totusi o diferenta intre ele.

Care este diferenta?

Ij '49- este facut din 1949 pana in 1956, are schimbator de viteze si la mana, prins in dreapta pe rezervor, are cilindrul de fonta, si nu are cuti laterale pentru piese baterie etc. si apar si unele diferente la tobe si aripi. Saua este facuta din doua bucati asemanatoare, dar nu stiu exact ce material este pentru ca seamana si cu palsticul si cu cauciucul. Pe rezervor are si o mica cutiuta pentru scule, acte...ce vrei tu sa pui.

Ij '56 (adevaratul Festival)- este facut din 1956 pana in 1962, are rezervorul ala clasic pe care il cauta toti, are cuti laterale pentru scule, iar in cel din stanga este bagata bateria. Saua este in doaua variante: ori una pe fata ca la '49 si pe spate din burete si piele ori una lunga de piele, partea de jos fiin mai jos pusa decat cea din fata. De asemenea exista si doua variante de aripa fata: prima este mai mica si se prinde pe roata, iar a doua este mai mare, cu o mica "fustita" in spate; este fixa si se prinde pe jugul inferior al furcii. De asemenea exista si doua variante de far, dar sunt foarte asemanaroare.

Ij Planeta 1 (de fapt Planeta350)- este facut din 1962 pana in...nu mai stiu cand. Acesta este echipat numai cu aripa cu "fustita", iar revarvorul, desi pare la fel la prima vedere este diferit. Nu mai este "lacrima"; este mai mare, tot rotunjit si cu capacul de benzina pe mijloc. Celelalte doua il au pe stanga. Farul este si el altul, iar saua este aproape dreapta. :cheers:

 

 

In poza de jos este o Planeta 350 sau Planeta 1

post-8-1109435211_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este unul din Ij-urile mele.

Asa arata motocicleta anul trecut... Acum este in garaj pentru unele modificari.

Acum i-am coborat aripadin fata pe roata (nu mai sta fixa si arata foarte bine), i-am pus doua proiectoare langa far, i-am schimbat coarnele, i-am pus rollbar (asa se scrie?) de care sunt prinse comenzile "semi"avansate, dar le-am pastrat si pe cele originale, am facut alta sha mai frumoasa si cineva mi-a facut alte coburi putin mai mari si cu unghiuri rotunjite, dar tot in stilul Roud King sau Electra...

Acum urmeaza sa mai latesc putin rezervorul ( cu toate ca nu sunt foarte hotarat pentru ca trebuie sa redesenez Phoenix-ul pe care il am pe el).

La motor nu am facut nimic pentru ca merge foarte bine, dar as vrea sa ii modific tutusi instalatia pe 12V, pentru ca merg cu ea in fiecare zi si instalatia pe 6V nu mai este foarte eficienta.

De asemenea totul, in afara de rezervor, a fost vopsit acum negru metalizat.

Celalalt Ij este mostenire de familie...il am de la bunicul meu. Cand l-a cumparat el era aproape nou, avea doar cativa ani, fostul proprietar nu prea mersese cu el.

M-am apucat acum cativa ani de reconditionarea lui, dupa ce l-am gasit abandonat intr-o magazie, iar dupa ce l-am facut am fost atat de multumit de el incat mi-am vandut MZ-ul si mi-am mai luat inca un Ij identic. Cel din poza...

Deoarece noul Ij era mult mai bun (ma refer la motor) am luat unele accesorii de pe cel vechi, care erau bine vopsite (aripi, rezervor) si le-am pus pe cel nou.

In toamna m-am hotarat sa refac si Ij-ul cel vechi dar mult mai bine. Vreu sa fie exact asa cum l-a facut taticul sau Ivan, cand a iesit pe poarta de la Ijevsk. Vreau sa ii fac orice dataliu. O sa iasa ca cel din poza, aproape ca ala (ala are cateva modificari). De fapt...nu...nu vreau sa iasa ca ala...vreau sa iasa mult mai bine ca ala :banana:

 

Sper ca va veni in curand si un Nipru (daca reusesc sa strang bani), dar o sa pastrez si Ij-urile pentru ca Ij-ul '56 este motocicleta mea de suflet, si pot sa spun ca nu m-au lasat niciodata in drum...aaa...ba da...de doua ori...cand am ramas fara benzina. :banana: Cu prima am ramas la tara, insa cam la 50 m de casa...cu Sergei a fost mai interesant. Mi s-a oprit la semafor. Stiam ca uitasem sa fac ceva important in dimineata aia, dar nu mai stiam ce...atunci mi-am amintit. :banana:

 

Numa' bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru detalii.

chiar imi sunt utile.

mishto combinatia de negru cu galben, dar nu-ti place mai nult shaua din doua bucati, chiar daca asta, banuiesc, e mai practica (io daca reusesc sa iau ceva o sa merg mult timp fara pasager)

 

P.S. ai avut dreptate cu Festival '56 / Planeta 350 :

http://digilander.libero.it/cuoccimix/ENGL...Moto(izh).htm#1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma io m-am uitat la acte si la seria de pe motor si coincid, dar beleaua e ca pe acte scrie ca e cu atash, iar nenea asta nu mai are atash...

 

MERITA?????

(ca mie mi se pare ca nu prea)

 

astept si o parere de om care stie...pleeez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...