Sari la conținut

Ulei in furca la DR...


Pit
 Share

Postări Recomandate

daca schimb uleiu in furca ( cu unul mai gros 20 de ex) se intareste furca ?

cineva mi`a zis ca se lasa la fel doar ca o sa revina mai greu din cauza uleiului.

 

Poate sa imi explice cineva cum sta treaba... vreau sa fac furca mai tare !

 

mersi :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i adevarat; un ulei mai gros va avea efect asupra comportamentului in general, n-are cum sa fie mai usor pe dus si mai greu pe intors.

 

Citat dintr-un manual pentru moto BMW:

 

 

BMW Fork Oil Requirements

 

Most current BMW bikes require 10Wt oil (refer to your manual). You may use oil that conforms to this specification (indicated clearly on the bottle), manufactured by any reputable company.

 

Using a lighter weight oil (5Wt lower than specified) will give a lighter damping action, while use of a thicker oil (5Wt higher than specified) will stiffen the damping action.

 

In the case of an older bike it may be advisable to use an oil 5Wt thicker (higher) than specified to compensate for wear and restore the damping action. If an increase of 5Wt fails to give reasonable damping action the dampers should be replaced.

 

 

Poate te ajuta si asta: http://www.bluepoof.com/motorcycles/howto/svs_fork_oil/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci domnilor, depinde foarte mult si de cuzinetii care sunt inauntru daca stiti despre ce este vorba si de uzura furcii uleiul mai gros se simte mai mult cand e frig.

Daca vrei sa o faci mai tare intinzi arcurile sau pui distantiere. Ia legatura cu CataM sa-ti spuna el daca e multumit de lucrare. Si nu uita o pot face pneumatica+ si o poti intari cat vrei din aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau pui arcuri cu infasurare progresiva :makeout:

Din alea are!!!! Insa domnul Pit o da tare pe coclauri si e normal sa se inmoaie arcurile in plus si uleiul cred ca-i apa de la comprimarile si revenirile bruste.

Ce te doare ca se comprima mult sau ca sunt slabe amortizoarele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca schimb uleiu in furca ( cu unul mai gros 20 de ex) se intareste furca ?

cineva mi`a zis ca se lasa la fel doar ca o sa revina mai greu din cauza uleiului.

 

Poate sa imi explice cineva cum sta treaba... vreau sa fac furca mai tare !

 

mersi  :makeout:

da...merge.La mine e recomandat 10W.Din fericire pusesem mai putin cu 40 de ml, asa ca restul am completat cu 20W.Se simte.Pe coclau e super..sta lipita de teren, doar pe asfalt mi se pare mai rigida decat trebuie..dar asta nu ma intereseaza. :ok:

Eu as zice sa incerci cu un 15W mai intai.Sa nu fie prea tare cu 20W.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...