Sari la conținut

Cheile Galbenei , Vf. Bihor , Pestera Scarisoara etc.


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

Vreau saptamana viitoare sa mergem la Cheile Galbenei , Groapa Ruginoasa de langa Vartop , sus pe Vf. Bihor 1849 m , Pestera Scarisoara si daca ne permite timpul sa mergem de la Campeni la Avram Iancu de unde sa urcam sus pe Vf. Gaina 1484 m si sa coboram in Halmagiu !

 

Cel mai probal plecam de Vineri dupamasa pe data de 29.Iunie.09 !

 

Plecam din Arad , prima zi facem traseul urmator:

Pana la Pietroasa doar asfalt ...

post-26086-1243024872_thumb.jpg

 

De aici in colo traseul cu partea offroad o vedeti mai in detaliu pe HARTA 3D. Si anume: Drumul din Pietroasa pana la locul de campare pentru prima noapte ( asta in cazul ca plecam cum am stabilit de vineri dupamasa 29.iunie.09 ) de langa locul de campare incepe si drumul spre Groapa Ruginoasa, drumul pana unde incep Cheile Galbenei , inclusiv ele ! Iar de aici drumul peste deal pana in Arieseni de aproximativ 12 km.

Din Arieseni continuam drumul spre Campeni , dar ne oprim in prima comuna dupa Arieseni , Garda de Sus ... de unde urcam spre Pestera/Ghetzarul Scarisoara !

De la Scarisoara ne intoarcem in Arieseni si urcam sus pe Vf. Bihor 1848 m, pana unde sunt tot cam 12 km de offroad de la drumul principal DN75 (Stei - Campeni - Turda ) Aici campam a doua noapte daca ii conform planului cu plecarea de Vineri. Daca se pleaca Sambata dimineata la prima ora atunci tot aici pe drumul in sus spre Vf. Bihor , la 1600 m altit. vom campa prima si singura noapte ... Sambata pe Duminica. Si atunci numai campam la Cheile Galbenei.

 

Pe HARTA 3D traseele le gasiti in partea din dreapta. Titlurile sunt numerotate si trecute cu majuscule , culoarea alba, iar explicatiile de pe traseul sunt trecute cu culoarea portocalie. Va rog sa dati pe ele si veti vedea exact cum duce traseul. Sa nu uitati sa va instalati plugin-ul cei care nu vedeti harta. Plugin-ul se gaseste in partea din mijloc , sus a hartii!

 

Daca ne impartim bine cu timpul si mai avem chef, atunci putem merge din Arieseni pana aproape de Campeni , inanite cu vreo 5-10 km si facem Dreapta spre Avram Iancu de unde urcam sus pe Vf. Gaina la 1484 m si coboram in Halmagel , Halmagiu ...

Harta cu traseul din Arieseni pana in Avram Iancu , Halmagiu ...

post-26086-1243025897_thumb.jpg

 

Si de aici catre casa Varfurile - Buteni - Ineu - Siria - Arad !

Harta ...

post-26086-1243026346_thumb.jpg

 

Mai multe detalii pe parcurs ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva date referitoare la numarul de kilometri din aceasta tura :

 

Arad - Pietroasa = 150 km ( asfalt )

Pietroasa - Arieseni = cca 50 km ( offroad ) cu tot cu deviere la Groapa Ruginoasa

Arieseni - Pestera Scarisoara si retur = cca 50 km ( jumate asfalt jumate offroad )

Arieseni - Vf. Bihor 1849 m si retur = 25 km ( offroad )

Arieseni - Arad = 190 km ( asfalt )

Arieseni - Campeni - Avram Iancu = 50 km ( asfalt )

Av. Iancu - Vf. Gaina 1848 m - Halmagiu = cca 45 km ( offroad )

Halmagiu - Arad = 130 km ( asfalt )

 

Daca facem varianta mai scurta , si anume ceea fara sa mai mergem din Arieseni la Avram Iancu 50 km , si de acolo sa trecem la Halmagiu pe la Vf. Gaina cca 45 km ! Tura va avea 450-500 km.

 

Daca facem tura mai lunga cu bucata din Arieseni - Av. Iancu - Halmagiu cca 100 km , si de acolo Arad 130 km. Tura va avea max 650 - 700 km.

 

Am incercat sa calculez cat de cat ... la partea offroad am aproximat , cele de pe asfalt 80-90 % ii bine cat am scris ! La toata tura pot gresi un 50 km !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faina tura,din pacate e in aceeasi data cu intrunirea Seth.

Voi stiti ... pentru mine face mai mult o tura faina ! :unsure:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greseala copilareasca din neatentia mea !

 

Excursia asta v-a fi pe data de 29-31 MAI 09 ! Scuzati ! :) Am ramas cuplat cu Iunie , ca atunci v-a cealalta iesire mai serioasa !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos traseul ala, l-am facut si eu acum cativa ani si am fost impresionat. As mai merge, dar e destul de departe de Bucuresti pentru 2-3 zile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos traseul ala, l-am facut si eu acum cativa ani si am fost impresionat. As mai merge, dar e destul de departe de Bucuresti pentru 2-3 zile :D

Mda, de Bucuresti ii destul de departe !

Si eu am mai fost prin zonele alea , si mi-a placut mult data trecuta. De aia am zis ca merg din nou acuma :)

 

Pacat ca nu sunt participanti , pana acuma suntem doar 3 motoare, asta e !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din putini am ramas si mai putini :)

 

Modificare de plan din lipsa de participanti ! Am ramas doar eu cu Diana si Atti , doua moto! Asa ca am renuntzat la ideea cu Cheile Galbenei, Vf. Bihor , Pest. Scarisoara etc , poate altadata cand or fi mai multi, ca sa fie mai fain !

 

Ata ete ! Deja ii a doua oara cand o musc cu organizatu din timp ... sper ca sa iasa macar tura din Iunie !

Tot timpu am zis ca nu o sa organizez nimica din timp , mai mult de 2-3 inainte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar 3 motoare daca ma numarati si pe mine .

Sincer prefer mersu pe munte si padurea decat intainirea.

Am facut special timp sa pot venii in tura asta, asa ca........abia astept.

 

:D

 

 

Care mai doreste, care mai pofteste ?

 

(....abia astept bebelusu..... :) )

Editat de nashoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of of , asa pe ultima 100 m , da hai ca ne adunam !

Maine ne auzim , si stabilim placarea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine Vineri 29.Mai.09 plecam la ora 16:00 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

m-am hotarat, vreau sa vin si eu :)

 

ps: mersi pentru suport

 

Stef

Cu placere , asa ii frumos sa ne ajutam ! Mai ales cand se poate face asta fara nici o problema!

 

Ne vedem la locul stabilit : Billa , ora 16:00 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

Si eu aveam in plan plecare spre Scarisoara din TrSeverin,dar vremea a fost ff urata (ploaie,frig si chear ninsoare) am amanat pt week-endul viitor.

Postatzi ceva impresii si locuri de vizitat prin Apuseni..ce atzi vazut,ce atzi intalnit si nu in ultimul rand cum e drumul spre Scarisoara.. Numai bine! :D

post-21176-1243850473_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

Si eu aveam in plan plecare spre Scarisoara din TrSeverin,dar vremea a fost ff urata (ploaie,frig si chear ninsoare) am amanat pt week-endul viitor.

Postatzi ceva impresii si locuri de vizitat prin Apuseni..ce atzi vazut,ce atzi intalnit si nu in ultimul rand cum e drumul spre Scarisoara.. Numai bine! :D

Pe disera voi posta tot pe Imagini calatorii pe 2 roti !

 

Nici noi nu am mai ajuns la Pestera Scarisoara ! Nu ne-a permis timpu. Am fost pe Cheile Galbenei si sus pe Vf. Bihor. In aceste doua locuri am si campat . Aproape de vf. Bihor la 1600 m unde am si campat ne-a nins . A fost frig de numa! ... intre -2 si +2 grade !

 

Voi posta mai tarziu , dar mai am de lucru la Slideuri !

 

Numa bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuarea si urmarile excursiei le gasiti AICI pe Imagini calatorii pe 2 roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...