Sari la conținut

Argentina - Patagonia


kelevra
 Share

Postări Recomandate

La anu' mai spre iarna planuiesc o Patagonia. Daca ma intorc din India. :makeout:

Biletul pana in Buenos Aires este 860 de euro, apoi este o cursa interna spre Bariloche (27 de dolari), apoi cu motociclete de teren (Honda XR 400) se ajunge in Puerto Madryn, de unde e cursa interna pana in Buenos Aires (tot in jur de 30 de dolari). Pretul e undeva la 2000 de dolari de caciula, ei asigura tot, inclusiv echipament si saci de dormit.

Nu am detalii despre perioada, pentru ca inca nu m-am hotarat exact.

 

http://www.dirtbikespatagonia.com/main.html

 

Daca mai sunt doritori va rog sa-mi dati un semn pe PM.

Am atasat si documentul cu info.

Mesaj completat

Nimerica?

Mesaj completat

Resusucitez topicul, deoarece incep sa caut oferte.

Acum ca s-a dovedit ca nu glumesc ( :wink: ), poate ma luati in serios si va ganditi la Patagonia.

Perioada va fi undeva sfarsit de decembrie, inceput de ianuarie 2010-2011.

Details_english_Dirt_Bikes_Patagonia_1.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ola. te rog clarifica. prima oara ai spus ca la anu mai spre iarna (adica oct-nov-dec 2010) apoi ai completat si te-ai referit la iarna anului asta (adica acu intr-o luna juma -doua). cand planuiesti sa pleci ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg unde am scris ca ar fi anul asta. Scrie foarte clar dec2010-ian2011. Daca nu s-a inteles, repet:

 

Perioada este dec 2010-ian2011, fara a fi stabilit clar o perioada. Am trimis mailuri la mai multe agentii, insa niciuna nu si-a facut inca un calendar, decat pana in cel tarziu iunie 2010.

Vor fi intre 10-14 zile, care vor fi efectiv pe motor (cu exceptia trasportului cu avionul).

Banii de avans, in cazul grupurilor mai mari, cand se face rezervare de loc, se dau in momentul rezervarii. Asta tine de voi, dar in general rezervarile se fac undeva incepand cu 6 luni inainte, si mai raman cateva locuri pana aproape de perioada turului ( eu urmaresc cateva locatii de cateva luni, la unele au mai fost 1 loc-2 pana cam cu 5-6 sapt inainte, la unele s-au epuizat locurile cam cu 4 luni inainte). Depinde foarte mult de perioada. Cum in Patagonia perioada optima este ianuarie, estimez ca se vor ocupa locurile cam cu 2-3 luni inainte.

Avansul depinde foarte mult de agentie.

 

Daca vreti mai ieftin puteti inchiria doar motocicleta, ramanand sa va descurcati singuri cu bagajele si eventualele probleme de mecanica aparute. Plus cazare si masa pe cont propriu. Avand in vedere insa ca Anzii Cordilieri sunt cea mai vantoasa zona de pe glob, nu cred ca un cort ar fi vreo solutie minunata. Plus ca eu una nu risc sa plec fara mecanic cand programul e strans (ai pierdut o zi, ai pierdut avionul).

 

Voi faceti cum credeti, eu va pot ajuta spunandu-va ce stiu. Eu oricum merg, daca nu mi se intampla ceva fantasic pana atunci (poate raman gravida, sau mai stiu eu, plec din tara).

 

Deocamdata ma concentrez pe Namibia, care va fi in vara. Din pacate e un pic peste buget, si nu stiu daca ramane in picioare.

 

Tasha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahamz.inteleg. multumesc pentru clarificare.pacat.speram ca este in ianuarie acusica. daca esti interesata eu vreau sa fac un drum pana la gibraltar iar apoi sa ma intorc pe coasta nordica a africii. din tunisia o sa iau un ferry pana in sicilia si tot cu mobra pana in bucuresti.(in vara evident)daca ne adunam mai multi ar fi fain. daca nu..deh..ma duc singur. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai dar sunteti ingrozitori, intru si eu dimineata sa vad ce mai e nou, care incotro, nu dau decat de unii care se injura cu altii indiferent de subiect. cred ca am o problema cu romania si cu romanii.

p.s. n-as pleca cu necunoscuti de pe un forum nici pana la colt, mai ales femeie.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Kelevra,excursia propusa de tine este absolut de vis...cine stie cand vreodata o sa mai putem pune piciorul si cricul pe un continent atat de indepartat(cel putin pentru mine) .Am citit postul tau cat si info de pe linkul organizatorilor.Singura chestie pe care nu am inteles-o ....cei 2000 usd sunt doar pentru distractiile de acolo,nu? restul de transport, romania-buenos aires tur-retur, se plateste separat de catre noi....corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca postul meu defectuos formulat a generat mesaje stranii pe care nu le intelegeam.

reformulez: p.s. n-as pleca cu necunoscuti de pe un forum nici pana la colt, mai ales femeie fiind.

ma refeream la faptul ca este riscant ca femeie sa pleci la drum cu necunoscuti, nu ca nu as pleca la drum eu cu o femeie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa intru in contact cu organizatorii turului patagoniei. o sa atasez mesajele aici pentru clarificare :

 

Nicodin,

So far this tour is empty. We run the tour with a minimum of 2. If anyone

else signs up i will let you know imediatly.

The tour costs 2000 USD and includes XR 400, guide, fuel, bike insurance,

food, lodging and back up vehicle.

 

What we do have available, regardless of the amount of people, are shorter

1 day and 2 day tours around San Martin de los Andes. This is very close

to Bariloche Airport. Our price for this is 250 USD a day and includes

the same thing minus the back up vehicle.

 

I hope to help you.

 

dupa cum vedeti turul costa 2000 de dolari. la asta se adauga 1000/1300 cel mai ieftin bilet de avion.calatoria dureaza in jur de 30 de ore ca e multa asteptare prin aeroporturi.dupa care urmeaza cursa interna fie cu avion local fie cu autocarul.

mie mi s-a parut cam piperat pretul si am trimis un mail prin care voiam sa-mi clarifice niste detalii :

 

Randall i do not need food (i'm a vegetarian so i can manage) , lodging (a

> tent will be more than enough and i can take it with me) or a back up

> vehicle.and it makes no sense for me coming from eastern Europe and paying

> 1200 dollars on the plane alone to take a one day ride to somewhere.Is

> there anyone who can ride with me from the Andes to the ocean ?i will pay

> 1000 dollars for that kind of frienship. if it isn't , can i rent a

> motorcycle and do it on my own ? i do not have a gps.thank you for the

> answer.

 

si urmeaza raspunsul lui :

I have sent out a mail to try and fill the vacant position. I will let

you know as soon as posible or within a week.

 

The tour includes food, lodging (which is a tent in some cases), and a

back up truck because it needs it.

Food: It is very difficult to get food in some of the areas where we are

going to be, espescialy vegetarian food.

Lodging: some night we are in tents as there is no where else to sleep.

Back up vehicle: it is absolutly necesary as the bikes have no space for

baggage, spare parts, extra fuel, food, etc...

 

You can do a tour in Argetnina with a rented bike: I can arrange it for

you but it will not be the same kind of enduro bike. It will be a BMW GS

and it will not be our bike and the tour route will be different too as

these bike cant ride on the trails we usualy travel on. I can suggest a

couple of tours if you chose to do this. The cost of these bikes are

about 200 USD a day and have a shipping cost to the starting point. This

is not my company, it is www.motorentargentina.com

 

As i said i will get back to you about the vacancy in the Nov tour within

a week.

 

Hope to help

 

----------------------------------------

acu mie nu-mi convine sa dau 200 de coco pe zi pentru un bmw. mi se pare ca un f650gs dakar e pe la 180 dolari si trebuie sa imobilizez pe card 5500 de dolari ca garantie (~~!!<>>><?).si daca i-as avea nu as face asa ceva.

de asemenea e ridicol sa cheltui atat pe un avion si sa stau 3 zile. ma urc dracu pe motor si ma duc in sud estul turciei sau gasesc un traseu unde sa nu mor de frig in iarna asta.

despre afirmatia organizatorului cum ca mancarea vegetariana nu se poate procura in anumite zone..ce canci sa mai zic. daca e greu sa gasesti o varza intr-o tara cu clima aia dar e mai usor sa pastrezi vaca congelata in vehicolu de suport...

o sa revin cu alte detalii pe masura ce sondez piata. din ce vad argentina e destul de scumpa si majoritatea excursilor sunt organizate pentru motociclistii americani in aceeasi maniera in care microbuzele cu turisti se invart in zonele mai afluente ale havanei sau ale buenos aires'ului. adica dormi 2 zile in cort si una la hotel de 5 stele.eu n-am nevoie de atata confort. chile este mai ieftin si costul de transport pana acolo este similar. daca apare ceva (ca am trimis vreo 20 de mailuri) am sa anunt aici.poate mai e cineva interesat.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu fac pomeni dar te-ai uimi sa afli ca majoritatea tururilor de genu asta sunt goale. nu a solicitat nimeni. ei pretul nu-l coboara fie ca nu au clienti.asta-mi aduce aminte de un amic de al meu care lucra in imobiliare si-mi spunea in vara lui 2008 ca nu mai vinde nimic si in consecinta o sa mareasca preturile ofertelor ca sa-i iasa mai mult comisionul :D

si acu pe bune.. cum sa imobilizez 5000 de dolari pentru garantie la o motocicleta ? si daca pic cu ea intr-o ravena ? ma aleg cu piciorul rupt si fara fonduri pentru a ma intoarce acasa. pai la banii astia imi trimit superspoarta in mexic si-mi incerc norocul de la nordul la sudul americii. n-as fi nici primul nici ultimul care face touring extrem pe motociclete care nu au fost proiectate pentru asta.

sa nu uit. si nu stiu cum sa accentuez treaba asta. sunt tururi facute pentru turisti cu ceva bani in buzunar care stau prin hoteluri de 4-5 stele , merg 100 de km pe zi si in rest fac shopping. eu vreau ceva mai hard core :)

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da exact sunt tururi pentru oameni cu bani, care stau in hoteluri de 5* si odata pe an vor sa evadeze in mizerie ca terapie antioffice, exact preturile nu le coboara chiar daca nu au clienti. vad aceeasi abordare aici ca si la cumparatul de masini in romania, isi iau bmw-uri si dorm unde apuca. mergeti fratilor unde va puteti permite. nu te apuci sa dai 5,000 cand aia sunt toti banii tai. vrei hardcore, hopa pe motor si directia asia. te saturi de hardcore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau dar nu pot sa accept ca america de sud este strict o destinatie pentru corporatistii scrobiti care se duc o data pe an sa-si faca damblaua. pe mine nu ma deranjeaza nici ca m-ai facut pomanagiu nici ca te lansezi in supozitii referitoare la avutia mea. mai mica , mai mare , cum o fi ea. intamplarea face ca eu sa-mi permit sa dau 5000 de euro fara sa-mi afecteze bilanturile in cine stie ce maniera. Eu doar expuneam o problema pe care o am in privinta traseului de mai sus. Nema trasee pentru ca nu sunt rezervate si mai sunt si destinate in marea lor majoritate turistilor afluenti.

Ideea era sa fac un drum aventuros si sa dorm sub cerul liber si sa mananc de la cratita de tuci pusa pe foc. M-a uimit pretul mare de inchiriere al motocicletelor bmw intr-o tara aflata cu 20 de locuri mai jos ca purchasing power per capita decat romania. Atatica. Acu daca e musai sa dorm in hotel de 5 stele ca ..deh.. e argentina (in 2002 se omorau pe carnatii din magazine si pesou' era la 25% din cat era cu un an inainte) ...oi dormi si acolo.

 

p.s. si chiar era necesar sa ma compari cu meltenii care se indatoreaza pe 10 ani ca sa-si ia o masina careia nu o sa-i faca revizia niciodata ? ti se pare respectuos ?

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

complet offtopic:

 

cineva zicea de despre gibraltar, africa, ,maroc algeriaa tunisia italia.

inainte, tura asta merita planificata putin si trebuie ceva documentatie. am vrut sa fac drumul asta anul trecut si mi-a povestit cineva ca nu e tocmai usor daca nu cunosti locurile. am vorbit cu doi colegi tunisieni si unu din algeria si toti mi-au spus ca sunt zone (algeria) in care nu e foarte safe sa mergi mai ales daca nu ai un ghid local. sunt inca zone periculoase si trebuie sa stii unde sunt sa le eviti. dupe ce am vorbit cu ei si cu un francez care are familia in algeria am decis ca marocul e o destinatie mai interesanta pentru mine

 

legat de argentina: daca nu ma insala memoria am vazut o oferta frumoasa, ferry, 24 zile din belgia in argentina, 350e pentru motor si 1200 pentru pasager pe voiaj. mi se pare accetapbil daca vrei sa iti cari mobra acolo DAR preturile astea sunt valabile DACA tu calatoresti cu mobra DECI daca stai 24 de zile pe ferry. daca vrei sa trimiti doar mobra si tu sa zbori nu e asa de ieftin (tre sa cauti firma sa o trimiti "cargo" si tre sa ii faci cutie etc).

 

si pe mine m-ar tenta argentina in viitor. singura problema e ca nu am acum toti banii, am contract pana in cotombrie anul viitor si tot asa

in fine, excursie frumoasa

drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nimic personal, ti-am explicat cum sta treaba. si aia cu turul, si cei cu motoarele au business-ul lor. pretul mare se datoreaza riscului, probabil nu obtin asigurare. pentru bugete reduse sau mai reduse exista intotdeauna varianta individuala. eu de exemplu nu prea apelez la agentii ceea ce e o prostie, in multe cazuri m-au rezolvat mai bine decat am fost eu in stare. daca nu-ti pasa de viata ta o poti lua singur si catre afganistan, am vazut pe unii ca se interesau pe advrider. important este ca totul costa. aici in romania nu exista o cultura a pretului, toti vor pomeni, vor rolex pe nimc, m3 pe 30,000, crede-ma ca sunt satul. nu mai spune ca te fac in vreun fel ca nici vorba de asa ceva, asta e alta meteahna romaneasca, toti sunt ofensati din nastere si se leaga de cuvinte.

p.s. pentru ce vrei tu du-te in america, inchiriaza un gs, e ieftin si mergi in nevada-utah- colorado, e exact ce vrei, zici ca esti pe luna.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a uimit pretul mare de inchiriere al motocicletelor bmw intr-o tara aflata cu 20 de locuri mai jos ca purchasing power per capita decat romania.

Nu cred ca are legatura una cu alta, vezi Turcia, Egipt, etc unde strainii fac afacerea cap coada si tin la preturi, localnicii nici nu viseaza sa se apropie. Mergi tu intr-un Dracula Tour romanesc si nu cred ca iei GS-ul sub 150-180$/zi. Doar nu-ti imaginezi ca se duce vreun roman in asftel de ture, sunt facute tot pentru vacile bune de muls occidentale (engleji, nemti, americani, etc).

 

Vrei low cost (si aici ma refer sub 5000-10.000$ cu totul pentru tura de doua saptamani) atunci ti-l organizezi singur. Am America de Sud in plan, dar nu stiu daca la anul sau peste doi ani. Dar va fi o tura de 1-2 luni cu mai multe tari organizata pe cont propriu. Nu-mi place ideea sa dau pe avion mai mult decat dau pe tura in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca nu ati citit, de fapt ce am scris. Asa ati inteles cu totul altceva, si va planificati alta excursie.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cred ca a inceput sa-mi placa foarte mult singura.

Multa distractie, si asflat uscat in continuare.

Tasha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

forumul asta e o mica romanie. f bine a facut.

 

bravo Dorule...bine zis

am "parasit" acest forum scarbit de discutii acum 2 ani....am revenit sa vad daca ceva s-a schimbat dar se pare ca nici o sansa, ne meritam soarta......mai bine singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...