Sari la conținut

Ce Pot Sa-mi Iau De 1000 Euro?


AirDany
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Dupa cum am spus si in comentariul de la titlu...sunt un incepator in ale motociclismului. Cu toate astea, as vrea sa-mi iau un scuter care sa nu necesite permis (...deci sub 50cmc si viteza max. 45km/h).

 

Ca tot m-am inscris eu pe forumul asta...primul meu post/topic va fi (evident) o intrebare : ce imi recomandati la un pret de maxim 1000 euro? Nou sau Second-Hand nu ma intereseaza ca oricum am sa-l "mesteshugesc" eu putin (pentru cei care se cred prea granguri pentru fraza asta : am sa-l tunez...e bun asa?!). Chestia care ma intereseaza este sa fie bun din punct de vedere legal si sa nu fie "frecat" prea tare.

 

Imi veti spune "documenteaza-te...cauta pe net" etc. etc., nu? ei bine...aflati ca eu am cautat destul pe net si nu am gasit nici un magazin sau vreo oferta care sa ma tenteze. M-am gandit ca nu stiu sa caut si de aceea apelez la spiritul vostru de echipa :)

 

Cat despre "dexteritatea" mea in materie de motociclete si motoare...eu cunosc doar baza si relativitatea...cmc, kW...n00b stuff... :D

 

...deci? putin ajutor? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) ms mult :D ...dar din pacate, are si o parte proasta. In cazul de fata este pretul :

"Aprilia SR50 (Scooter)

 

-Model 2005, monocilindru, 50cmc - 8 CP, 68 Kg

-Carburatie - Injectie de benzina,Electric-Starter

-Rezervor 7L, Hidramata, Frane pe disc

 

Pret: 2154 Euro+TVA

Noua, Leasing sau rate! "

 

 

Dar...stii vorba "orice lucru rau are si o parte buna", nu? :P

Fapt pentru care, cautand acea Aprilia, am gasit un site de scutere noi si second-hand din Romania, pe care, in mod ciudat, nu l-am mai vazut inainte. :)

 

Thanks pal ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuter bun, nou nu o sa gasesti pana in 1000. (zic si bun si nou, deoarece exista GoPop, FirstBike si chinezarii deastea care sunt noi, dar rele)

 

te-as indruma catre un aprilia SR cam 2000-2001, Aerox ... Piaggio, Malaguti. tot asa SH (secondhand).

incearca www.bikeshop.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..am observat ca pentru o "chestie" noua si cat de buna trebuie sa scot minim vreo 1300euro.

Cat despre bikeshop...e mai complicat, din moment ce trebuie sa ma deplasez eu la locatia vanzatorului ceea ce nu-mi prea convine.

In legatura cu limitatorul de viteza...se poate pune la un service sau scuterul trebuie sa-l aiba din fabrica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu iti convine sa te deplasezi pana la vanzator nu prea ai ce sa faci, pt. ca la 1000euro nu gasesti la mazagin ceva bun...chiar deloc, si chiar si daca iti iei o prostie de FB, tot trebuie sa-ti misti popoul pana la ei la magazin.

oricum, regula de aur a scuterelor e: nu-ti lua First Bike

in locul tau as lua ceva de pe bikeshop, eu cu 1300euro mi-am luat o Aprilia RS50 din 2001, scutere gasesti mult mai ieftin, si incearca sa eviti "made in china" si clonele lor.

si daca scoti limitatorul nu scurtezi nici o viata a nimanui, poate doar pe a ta pt. ca mergi mai repede si mi-e groaza ce patesti daca intri cu rotile alea cat o farfurie intr-un crater din bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuterul iese direct din fabrica cu limitator,daca tu vrei sa ti-l scoti pe parcurs poti face asta,da scurtezi viata motorului(asa am inteles de la cei priceputi)

nu inteleg de ce scurtez viata motorului, fiindca din cate stiu eu...limitatorul e ca un fel de piedica...te opreste sa accelerezi mai mult decat limita :D

 

 

...dar din moment ce nu am alta solutie...cred ca va fi o varianta "naveta" pana la vanzator, iar drumul de intoarcere va fi testul scuterului :P

 

 

...cat despre craterele din bucuresti...nu prea am eu ce cauta pe acolo :D sunt din iasi si din fericire aici strazile sunt acceptabile...

 

 

...oricum...eu nu cumpar scuter maine-poimaine...trebuie sa ma mai documentez...mai am timp sa ma hotarasc...si...sper sa ma mai ajutati si voi in continuare la ceva alegeri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... vrei sa ti-l scoti pe parcurs poti face asta,da scurtezi viata motorului(asa am inteles de la cei priceputi)

 

raul... nu ai inteles bine

 

nu scurtezi viata motorului, decat dak are limitarea electronica ca sa nu ii dea scanteie la peste 5-6-7000 ture... atunci se poate zice de cat de cat o 'grija' fata de motor(cu limitarea)

dak ii scoti limitarile, motorul o sa mearga cum a fost el conceput, adik sa dea tot ce are din el :) ... dar asta nu inseamna ca fara limitator trebuie sa mergi un timp indelungat cu acceleratia la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot cautand pe net, am gasit un/o tip/firma in iasi care isi face reclama pe net in felul urmator "vindem scutere de 50cmc si 125cmc, putin uzate, la preturi avantajoase de 700-900 euro. casca si transportul sunt incluse"...firma isi spune "Fun's SRL". Am de pe acelasi site (pagini albastre) numarul de telefon al "omului de contact" si adresa lui.

 

Voi credeti ca datorita pretului, aceste vehicule sunt de rahat, adica "putin uzate" si sa coste 700-900 euro?

 

Urmeaza azi sa sun pe respectiva persoana sa vad ce e cu el si cu firma lui si va transmit dupa ce apel ce mi-a spus, fiindca poate imi da niste date de care eu nu prea am habar. Ce sa fac daca nu ma prea pricep? :D :D :) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind pe forum...n-am inteles o chestie: un scuter/moped chiar daca are sub 50cmc si viteza din fabrica maxima de 45km/h n-am voie sa-l conduc decat dupa 16 ani? :)

pe drumurile publice , din cate stiu eu nu ai voioe sa conduci daca nu ai 16 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind pe forum...n-am inteles o chestie: un scuter/moped chiar daca are sub 50cmc si viteza din fabrica maxima de 45km/h n-am voie sa-l conduc decat dupa 16 ani? :)

 

sub 16 ani , nu ai voie nimic motorizat(moped, scuter, motocicleta) decat bicicleta(si asta... trebe sa ai peste 14 ani) :D adik nu ai voie legal :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine zis ca nu e voie "legal"...eu mereu vad baietzei de a9a care dupa examen au primit cadou de la parinti cate un scuter...si inca aud variante la cei de a8a "am vb. cu parintii si au zis ca daca iau nota mare la examen imi vor lua scuter"...

 

 

 

si daca tot suntem in termeni "legali"...sunt vreodata controlati la acte scuter-istii sau opriti pentru controale de rutina? :) (spuneti din propria experienta de cand aveti scuter si de cate ori v-au oprit sau ce ati mai auzit pe la altii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt sigur ca nu o sa-ti faca nici un politzai nimik daca ai sa zicem 15ani si mergi corect cu casca si ai acte, si ti-o inscrii la primarie. Daca mergi iresponsabil prin trafic fara casca atunci poate sa te ia la puricat.

eu nu zic ca e bine sa mergi sub 16ani cu un scuter, legal evident ca nu e, mi-am exprimat parerea, ai putea sa te interesezi ce sanctiuni exista daca conduci sub 16ani, daca e amenda atunci da-i bataie, daca e penal atunci te mai gandesti cum faci, depinde si cum e politia acolo la tine in iasi, dar cam asta era ideea, daca mergi exemplar nu se ia nici un politzai de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt sigur ca nu o sa-ti faca nici un politzai nimik daca ai sa zicem 15ani si mergi corect cu casca si ai acte, si ti-o inscrii la primarie. Daca mergi iresponsabil prin trafic fara casca atunci poate sa te ia la puricat.

eu nu zic ca e bine sa mergi sub 16ani cu un scuter, legal evident ca nu e, mi-am exprimat parerea, ai putea sa te interesezi ce sanctiuni exista daca conduci sub 16ani, daca e amenda atunci da-i bataie, daca e penal atunci te mai gandesti cum faci, depinde si cum e politia acolo la tine in iasi, dar cam asta era ideea, daca mergi exemplar nu se ia nici un politzai de tine.

:) si eu zic acelasi lucru din propria experianta.m-am plimbat cu un scuter al unei fete si ma oprit garda si mi-a zis ca daca as avea si casca ar fi si mai bine nu m-a sanctionat cu nimic,doar un sfat mi-a dat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine de 4 ori m-au oprit politaii si am luat 3 amenzi :) (ca eram 2 persoane pe scuter si a meu ii pt o singura pers. amandoi aveam casca...)

 

dar cum a zis si styx ... dak mergi frumos respecti toate semnele si regulile de circulatie, casca, semnalizari tot tot... mai trec cu vederea si politistii. dar dak faci slalomuri printre masinile de la semafor sau cand ii rosu la semafor tu o iei pe trotuar, poti fi 100% sigur ca vei incasa amenda.

 

dak ai sub 16 ani si 'pilotezi' scuterul, sanctiunea poate ajunge pana la interzicerea obtinerii permisului cat. A pana la o anumita varsta... (de ex. pana la 21 de ani sa nuai voie sa faci A-ul )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asta e o problema cand mergeti 2 pe un scuter,chiar daca nu aveti amandoi casca,daca nu va comportati civilizat si tipati pe scuter in timp ce mergeti si faceti fel si fel de chesti ce poate sa atraga atentia unui sofer,poate ca un politist mai nasol iti da o amenda(am vazut eu pe strada 2 din astia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Snake...la mine nici nu se pune problema de slalom printre masini sau sa trec pe trotuar la rosu.

Crede-ma ca la volan/ghidon nu am conduita ca asta si tin mai mult la viata si sanatatea mea decat sa ajung cu 5 min. mai repede undeva, decat in cazul in care (doamne fereste!) este o urgenta.

 

Si daca singura conditie pentru condus scuter sub 16 ani este mersul regulamentar, atunci inseamna ca eu pot fara probleme sa ma "aventurez" in jungla orasului. :D

 

Cat despre interzicerea categoriei A...no problem...odata ce trec de 16 ani macar am sa fiu legal in conducerea scuterelor, nu? :)

 

si asta e o problema cand mergeti 2 pe un scuter,chiar daca nu aveti amandoi casca,daca nu va comportati civilizat si tipati pe scuter in timp ce mergeti si faceti fel si fel de chesti ce poate sa atraga atentia unui sofer,poate ca un politist mai nasol iti da o amenda(am vazut eu pe strada 2 din astia)

 

:D pt. asta si daca esti intr-o masina te opreste politia...crezi daka esti intr-o masina ai voie sa scoti capu pe geam si sa :) la toti? sau sa urli de mama focului? :P niet, crakadil!

 

faza cu urlatu pe scuter e valabila si pt. masini...deci nu e ceva particular acestei categorii :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mah.. nu ati inteles ce am facut :))

mergeam frumos cu pretena pe scuter, regulamentar tot, casti amandoi, echipament (geaca, manusi, genunghere), donshoara (cotiere, genunghere dealea de bicicleta :P ). si am fost oprit la un control de rutina... cand opresc, vreau sa scot actele de sub sha, imi zice politistu' "da ti-a cerut cineva actele ???" :D ... si ma ia direct "de cate locuri este scuterul acesta ?". io fac pe nestiutorul... "doua !!! :)" ... dupaia zice "hai la masina sa iti zic ceva" :D)

si m-am dus si mi-o scris amenda.

asta este una, si cea mai 'frumoasa' conversatie a mea cu un politist. ca la celelalte 2 opriri soldate cu amenda, imi zice direct "sti ca ai amenda... scuterul este pt o singura persoana! "

 

deci la mine nu s-a pus niciodata problema de strigat, de slalomuri de incalcari de reguli... controale de rutina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand opresc, vreau sa scot actele de sub sha, imi zice politistu' "da ti-a cerut cineva actele ???"

:lol: :lol: :lol: :lol: :) :) :D :D :P

 

daca era furat :hug: loool...oricum e greseala sa te opreasca fara sa-ti ceara actele..si mai si spune ca "ti-a cerut cineva actele?" :hug: daca era camera ascunsa il ardea pe politzai :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Snake eu nu inteleg ceva....daca nu i-ai dat actele.. de unde stia nenea politist ca scuterul este de 1 persoana ? putea isa zici ca ti s-a rupt o scarita pt pasager si pe cealalta ai dat`o jos...

 

scuter in firea lui gasesti (daca ai noroc) pe la 1300-1400 euro... vechi de 2-3 ani si cu km putini....

si eu cand imi cautam scuter... aveam limitat la 900-1000 euro...dar vazand ca nu gasesc nimic acceptabil am mai pus 300 euro peste :)

Editat de Sima7x
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...