Sari la conținut

Revista


Postări Recomandate

sa speram ca se va gandi cineva sa faca o revista de asa anvergura...ca material exista...numa cate poze si articole am vazut pe forumul asta...:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cu de toate...tehnica,prezentari,upgrade-uri,circuite,piloti,competitii(sta prost romania la capitolul asta?!),intern-extern,echipamente,raiduri,plimbari...pui la socoteala si atv-istii,din ce in ce mai multi...are cine cumpara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu isc soiul de discutii, dar aruncati o privire la numarul 2 Motociclismo. Cred ca este ceva enduro prin ea. Husaberg, E- ATV, Stoichescu, Ciolpani, Zarnesti. Pana si rubrica Turism e tot enduro. Facem si noi ce putem mai bine. Si dupa cum scrie si prin primele pagini ale revistei, asteptam si suntem deschisi la materiale de la cititori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu isc soiul de discutii, dar aruncati o privire la numarul 2 Motociclismo. Cred ca este ceva enduro prin ea. Husaberg, E- ATV, Stoichescu, Ciolpani, Zarnesti. Pana si rubrica Turism e tot enduro. Facem si noi ce putem mai bine. Si dupa cum scrie si prin primele pagini ale revistei, asteptam si suntem deschisi la materiale de la cititori.

 

 

Revista Motociclismo, ca si Univers Moto, este o revista dedicata motociclismului in general. Eu cumpar aceste reviste si citesc doar articolele despre enduro si motocicletele de enduro. Atat.

Tin-tin a pus problema referindu-se la o revista strict de enduro........fara porcarii de motociclete gen choppere, carenate si altele :cheers:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, visul meu de aur este ca Motociclismo sa aiba o sectiune de enduro de o asemenea anvergura, incat sa nu ma fie nevoie de reviste dedicate.

 

Ok. Dupa nici 3 luni in industrie, pot face urmatoarele observatii. Pentru o astfel de revista, trebuie bani, bani, bani, sponsori, sponsori, sponsori. Cand vine vorba de asa ceva, lucrurile incep sa mearga mai greu.

 

Am avut o tentativa de a face un articol foarte enduro, insa din motive care tin de lipsa sponsorilor, bineinteles, nu s-a mai facut...

 

Daca numele puternice din industrie vor sa se implice, ar putea iesi ceva. Insa, chiar ma indoiesc, date fiind rutinele romanesti de abordare a... realitatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara porcarii de motociclete gen choppere, carenate si altele :cheers:

 

 

Iar eu vreu o revista numai cu speeduri fara porcarii de motociclete gen enduro sau altele, vecinu' vrea si el o revista numai cu stradale fara porcarii gen choppere......serios acum nu ti se pare stupid sa postezi o astfel de afirmatie? :cheers: Fiecare apreciaza(poate si in functie de varsta) un anumit tip de motociclete. Mie de exemplu nu-mi plac enduro deloc dar asta nu inseamna ca nici nu ma intereseaza despre ele...cine stie poate peste cativa ani voi fi innebunit dupa acest tip de moto. Mi se pare stupid sa spui...Da sunt motociclist...da ma doare undeva de choppere, speeduri, stradale, touringuri...ma intereseaza doar enduro. Bine spunea cineva intr-o revista(nu mentionez care): "...in ziua de azi toti suntem enduristi, chopperisti, vitezisti....bine domle...da motociclist cine mai e?".

 

Pentru moment pentru piata noastra destul de fragila la capitolul presa moto spun eu ca e de ajuns 3 reviste care sa prezinte toate tipurile de moto. Probabil ca peste cativa ani vor aparea si specializate pe enduro, dar piata trebuie sa se mai obisnuiasca putin. Si sunt sigur ca si peste acei ani se va trezi unu sclipit sa spuna: Domle avem revista de enduro(sau ma rog alt tip de moto) da eu vreau numai cu capacitate de 250cmc...in rest is niste porcarii. Asa ca mai pune putin bibilica la contributie inainte de a face niste afirmatii dinstea. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar eu vreu o revista numai cu speeduri fara porcarii de motociclete gen enduro sau altele, vecinu' vrea si el o revista numai cu stradale fara porcarii gen choppere......serios acum nu ti se pare stupid sa postezi o astfel de afirmatie? :lol: Fiecare apreciaza(poate si in functie de varsta) un anumit tip de motociclete. Mie de exemplu nu-mi plac enduro deloc dar asta nu inseamna ca nici nu ma intereseaza despre ele...cine stie poate peste cativa ani voi fi innebunit dupa acest tip de moto. Mi se pare stupid sa spui...Da sunt motociclist...da ma doare undeva de choppere, speeduri, stradale, touringuri...ma intereseaza doar enduro. Bine spunea cineva intr-o revista(nu mentionez care): "...in ziua de azi toti suntem enduristi, chopperisti, vitezisti....bine domle...da motociclist cine mai e?".

 

Pentru moment pentru piata noastra destul de fragila la capitolul presa moto spun eu ca e de ajuns 3 reviste care sa prezinte toate tipurile de moto. Probabil ca peste cativa ani vor aparea si specializate pe enduro, dar piata trebuie sa se mai obisnuiasca putin. Si sunt sigur ca si peste acei ani se va trezi unu sclipit sa spuna: Domle avem revista de enduro(sau ma rog alt tip de moto) da eu vreau numai cu capacitate de 250cmc...in rest is niste porcarii. Asa ca mai pune putin bibilica la contributie inainte de a face niste afirmatii dinstea. :cheers:

 

 

-Daca ar exista o revista specializata pe enduro, eu as renunta la revistele mai sus mentionate. Cumpar aceste reviste doar pentru articolele "enduristice". Nu-ti mai da tu prost cu parerea despre cate reviste sunt de ajuns in RO.

-Din punctul meu de vedere, in afara de enduro, restul sunt porcarii.......ESTE PUNCTUL MEU DE VEDERE!!! Nu am jignit pe cineva anume si nici n-am spus ca cei care cumpara asa ceva sunt niste prosti. Doar ca mie nu-mi plac si EU le consider porcarii.

-Tu ai luat-o aproape ca pe un atac personal........cred ca esti :cheers:

 

ps- Vizavi de jignirile pe care mi le-ai adus absolut gratuit.....nu ma cobor la nivelul tau.....esti un om mic si asa vei ramane :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Daca ar exista o revista specializata pe enduro, eu as renunta la revistele mai sus mentionate. Cumpar aceste reviste doar pentru articolele "enduristice". Nu-ti mai da tu prost cu parerea despre cate reviste sunt de ajuns in RO.

-Din punctul meu de vedere, in afara de enduro, restul sunt porcarii.......ESTE PUNCTUL MEU DE VEDERE!!! Nu am jignit pe cineva anume si nici n-am spus ca cei care cumpara asa ceva sunt niste prosti. Doar ca mie nu-mi plac si EU le consider porcarii.

-Tu ai luat-o aproape ca pe un atac personal........cred ca esti :cheers:

 

ps- Vizavi de jignirile pe care mi le-ai adus absolut gratuit.....nu ma cobor la nivelul tau.....esti un om mic si asa vei ramane :cheers:

 

...despre piata well am facut ceva proiecte de studiu de piata incat sa pot afirma cu tarie ca piata presei moto e fragila PENTRU MOMENT(citeste de 2 ori aceste cuvinte, sunt 3 reviste ce se bat pe cativa cititori...la naiba nu e greu sa faci 2,3 calcule). Multi prefera sa citeasca articolul de la vecinu...sau sa caute pe net articole de la alte reviste din strainatate decat sa cumpere materialul. Uita-te pe forum atent la toate discutiile de acest gen...si o sa-mi dai dreptate.

 

Cat despre atacurile la persoana...cred ca esti mai specializat in asa ceva decat mine...esti un om mic si asa vei ramane...este o afirmatie grava pe care o faci. Uite am un sfat. Citeste-ti motto-ul de la profil...de multe ori...apoi sari cu concluziile la mine. Scuze daca te-ai simtit jignit, in general nu-mi place sa ma urasca lumea si inclusiv pe acest forum de fiecare data cand am jignit pe cineva involuntar mi-am cerut scuze...dar atat timp cat tu spui "Din punctul meu de vedere, in afara de enduro, restul sunt porcarii" se fac anumite asocieri si degeaba apoi incerci sa repari lucurile cu "Nu am jignit pe cineva anume si nici n-am spus ca cei care cumpara asa ceva sunt niste prosti". Jignesti pasiunea unor oameni si implicit tragi concluzia ca cei care au aceasta pasiune isi pierd timpul cu porcarii. Introdu acest post undeva unde pot citi toti chopperisti, vitezisti si mai stiu eu ce -isti si ai sa vezi ca vei avea niste replici mult mult mai grele decat cea din partea mea. Inca odata scuze daca te-ai simtit jignit de afirmatiile mele...dar...mai bine las sa tragi singur concluziile

Editat de Sawyer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...despre piata well am facut ceva proiecte de studiu de piata incat sa pot afirma cu tarie ca piata presei moto e fragila PENTRU MOMENT(citeste de 2 ori aceste cuvinte, sunt 3 reviste ce se bat pe cativa cititori...la naiba nu e greu sa faci 2,3 calcule). Multi prefera sa citeasca articolul de la vecinu...sau sa caute pe net articole de la alte reviste din strainatate decat sa cumpere materialul. Uita-te pe forum atent la toate discutiile de acest gen...si o sa-mi dai dreptate.

 

Cat despre atacurile la persoana...cred ca esti mai specializat in asa ceva decat mine...esti un om mic si asa vei ramane...este o afirmatie grava pe care o faci. Uite am un sfat. Citeste-ti motto-ul de la profil...de multe ori...apoi sari cu concluziile la mine. Scuze daca te-ai simtit jignit, in general nu-mi place sa ma urasca lumea si inclusiv pe acest forum de fiecare data cand am jignit pe cineva involuntar mi-am cerut scuze...dar atat timp cat tu spui "Din punctul meu de vedere, in afara de enduro, restul sunt porcarii" se fac anumite asocieri si degeaba apoi incerci sa repari lucurile cu "Nu am jignit pe cineva anume si nici n-am spus ca cei care cumpara asa ceva sunt niste prosti". Jignesti pasiunea unor oameni si implicit tragi concluzia ca cei care au aceasta pasiune isi pierd timpul cu porcarii. Introdu acest post undeva unde pot citi toti chopperisti, vitezisti si mai stiu eu ce -isti si ai sa vezi ca vei avea niste replici mult mult mai grele decat cea din partea mea. Inca odata scuze daca te-ai simtit jignit de afirmatiile mele...dar...mai bine las sa tragi singur concluziile

 

-Sa inteleg ca ai facut un studiu de piata si legat de revistele enduro, pe piata romaneasca. Cred ca vorbesti doar ca sa te auzi.

-Cand incepi sa jignesti o persoana despre care nu sti absolut nimic si care nu ti-a facut absolut nimic, in mod cert nu te afli foarte sus......si daca te simti jignit, eu nu-mi cer scuze.

-Nu am incercat sa repar absolut nimic, doar ti-am facut o "schema" deoarece am senzatia ca nu intelegi.

-Daca cineva s-a simtit ofensat de faptul ca eu apreciez doar o anumita categorie de motociclete, inseamna ca e :cheers: ........am obiceiul sa spun exact ceea ce gandesc.......si raman in "Coltul" meu.

 

ps- Am deviat prea mult de la subiect. Imi cer scuze fata de ceilalti.

Daca mai ai vreo replica interesanta legata de mine (eu pentru tine nu mai am), injura-ma pe PM si lasa forumul sa respire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Sa inteleg ca ai facut un studiu de piata si legat de revistele enduro, pe piata romaneasca. Cred ca vorbesti doar ca sa te auzi.

-Cand incepi sa jignesti o persoana despre care nu sti absolut nimic si care nu ti-a facut absolut nimic, in mod cert nu te afli foarte sus......si daca te simti jignit, eu nu-mi cer scuze.

-Nu am incercat sa repar absolut nimic, doar ti-am facut o "schema" deoarece am senzatia ca nu intelegi.

-Daca cineva s-a simtit ofensat de faptul ca eu apreciez doar o anumita categorie de motociclete, inseamna ca e :cheers: ........am obiceiul sa spun exact ceea ce gandesc.......si raman in "Coltul" meu.

 

ps- Am deviat prea mult de la subiect. Imi cer scuze fata de ceilalti.

Daca mai ai vreo replica interesanta legata de mine (eu pentru tine nu mai am), injura-ma pe PM si lasa forumul sa respire.

 

Nu am de gand sa injur pe nimeni...again ai o parere foarta proasta despre oameni. "Cand incepi sa jignesti o persoana despre care nu stii absolut nimic si care nu ti-a facut absolut nimic, in mod cert nu te afli foarte sus"...valabil si pentru tine. Cat despre studiu de piata...sunt niste reguli de baza, niste indicatori care iti pot arata ce este viabil si ce nu la un anumit moment avand in vedere anumiti factori.

Ma rog, a fost parerea MEA ca felul in care ai spus-o(referitor la categorii de moto) nu a fost foarte diplomat, si cred ca asa ti-o pot intoarce cu parerea prorpie.

Pacat ca te simti superior altora doar prin cuvinte si ca stii sa dai cu ciocanelul in cap atunci cand nu esti inteles(o fi pana la urma cum spui tu). Eu mi-am cerut scuze pentru partea mea din vina, nu cer scuze inapoi. Acum tu...intelegi ce vrei...si again...mai citeste-ti odata mottoul...e prea interesant sa treci cu vederea peste el. As prefera sa inchei aici discutia daca se poate. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor,consider ca aparitia unei noi reviste ar fi o provocare pt toata lumea,ar ajuta la dezvoltarea pietei!!! si poate lua fata altora!in ro inca e loc de asa ceva!!!ca sa nu mai zic ca mi s-ar parea cat se poate de normal ca revistele sa fie specializate!!!si nr mai mare poate i-ar urni pe importatori catre o dezvoltare serioasa a afacerilor lor.nu cum e acum!!!importatorii ar trebui sa fie la mana presei si nu invers!!!

respect pt motociclismo,eu oricum cumpar toate revistele..si citesc ce-mi convine!...totusi merg pe ideea rev specializate!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As prefera sa inchei aici discutia daca se poate. :cheers:

 

 

Asta am spus eu mai devreme: "Daca mai ai vreo replica interesanta legata de mine (eu pentru tine nu mai am)........"

 

Repet: EU PENTRU TINE NU MAI AM!.........din partea mea, discutia cu tine fusese deja incheiata :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... cu parere de rau, parca a-ti fost la ,,Tineri si nelinistiti la clasa 125ccm" ! Acolo mai citesti afirmatii de genul asta !

 

Noroc ! :cheers:

 

 

Petrica, ma flatezi :cheers: .........chiar daca am cam depasit varsta, ma bucur ca in suflet am ramas la clasa "Tineri si nelinistiti la clasa 125cm" :cheers: ..... :crack: .....si pe de alta parte, am mai inveselit un pic "Coltul" cu aceasta discutie "tinereasca" :lol:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

!importatorii ar trebui sa fie la mana presei si nu invers!!!

 

Cea mai desteapta observatie. Mai bine insa sa ne gandim ce ar trebui pentru o revista de enduro.

1. Tipografie

2. minim 2 redactori

3. reclame

4 firme care sa bage reclame

5 redactie

6 calculatoare + soft

 

Lista e deschisa...Okay, cine se baga la un Dirt Rider romanesc? Desi, revista asta cred ca ar avea soarta trista a revistelor de skate si snowboard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

!importatorii ar trebui sa fie la mana presei si nu invers!!!

 

Cea mai desteapta observatie. Mai bine insa sa ne gandim ce ar trebui pentru o revista de enduro.

1. Tipografie

2. minim 2 redactori

3. reclame

4 firme care sa bage reclame

5 redactie

6 calculatoare + soft

 

Lista e deschisa...Okay, cine se baga la un Dirt Rider romanesc? Desi, revista asta cred ca ar avea soarta trista a revistelor de skate si snowboard.

...da...imi inchipui ca e dificil...eu am facut totusi mereu eforturi sa gasesc knox-ul,de ex!...poate n-ar fi imposibil...cu o buna campanie si calitate...lumea ar incepe sa o caute...cashu' poate ar veni cu timpul...importatori moto si accesorii,firme de turism,societati gen x-venture,proprietari de cluburi,circuite,oameni de afaceri implicati in sport(dl.Dunca,dl.Butuza...)...zic si eu...

...cam fantastic scenariul totusi!...e nevoie si de jurnalisti profesionisti si cu influenta...interesati de fenomen...bla...mai asteptam...avem incotro?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa iasa ceva de calitate, ar trebui sa fie varianta romanesca a unei reviste puternice de afara.......cum sunt Univers Moto si Motociclismo. Daca te uiti la Moto Life, cu toate eforturile echipei de acolo, parca nu se ridica la nivelul concurentei "sponsorizate" de afara. Nu spun ca romanii nu pot. Spun doar ca jurnalismul moto este la inceput de drum si acum este in stadiul de invatare. Nici nu mai zic ca o revista moto 100% romanesca n-ar putea strange spre ex. 10 motociclete, pentru un test comparativ serios......si asta nu din cauza lor, ci din cauza importatorilor care si ei sunt tot la inceput de drum :cheers:

Una peste alta, daca exista vreun temerar care s-ar incumeta la un astfel de drum, ar trebui sa ia contact cu o revista de afara, si sa-i convinga p-aia sa-si faca o "sucursala" pe taram mioritic......asta e singura solutie acum pentru o revista de calitate.......parerea mea :cheers:

 

Eu astept o astfel de revista de mult timp :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, corect, varianta cu revista de afara in spate mi se pare cea mai buna.

Chiar, Knox mai apare? In rest, tare ma te ca o sa ramana inca o vreme, totul la stadiul de discutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi o publicatie foarte de nisha. targetul e f mic. Nu are nici o sansa sa supravietuiasca. Abia rezista Um si Motolife care vorbesc cu toti motociclistii. Va dati seama ca una super specializata nu ar vinde mai mult de 1mie de exemplare.

Singura sansa ar fi sa o scoata un magnat bogat si pasionat si in cativa ani sa reuseasca sa ajunga sa-si acopere cheltuielile. Bani din asta nu se vor face in urmatorii 5-6 ani in RO.

Poate se enerveaza intr-o zi Marcel Butuza :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...