Sari la conținut

Penuri Kawa


Postări Recomandate

sal!am si eu o mica problema..mi-am luat un zzr600 din '94 acum vreo 6 luni si a venit timpul sa schimb cauciucurile ca s-au cam uzat si nu mai au nici un pic de aderenta.are ceva daca pe spate ii pun un 180 in loc de 160?daca stie cineva,sa ma ajute si pe mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal!am si eu o mica problema..mi-am luat un zzr600 din '94 acum vreo 6 luni si a venit timpul sa schimb cauciucurile ca s-au cam uzat si nu mai au nici un pic de aderenta.are ceva daca pe spate ii pun un 180 in loc de 160?daca stie cineva,sa ma ajute si pe mine

 

De ce ai vrea sa pui 180 in loc de 160? (ca sa "dea bine" la terase???)

 

Latimea pneurilor este alleasa de catre constructori in urma unor calcule elaborate si foarte foarte multe teste practice, masurile originale fiind considerate ca cele "ideale" pentru ciclistica motocicletei, pe curbe, pe drept, acceleratii, frane...etc.

 

Practic vorbind, daca este loc, poti pune un 180 in loc de 160 insa sa te astepti la diferente majore in comportamentul motocicletei la abordarea virajelor, in special a celor "stranse". Esti sigur ca vrei acest lucru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai vrea sa pui 180 in loc de 160? (ca sa "dea bine" la terase???)

 

Latimea pneurilor este alleasa de catre constructori in urma unor calcule elaborate si foarte foarte multe teste practice, masurile originale fiind considerate ca cele "ideale" pentru ciclistica motocicletei, pe curbe, pe drept, acceleratii, frane...etc.

 

Practic vorbind, daca este loc, poti pune un 180 in loc de 160 insa sa te astepti la diferente majore in comportamentul motocicletei la abordarea virajelor, in special a celor "stranse". Esti sigur ca vrei acest lucru?

:drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus Mez Z4 fata - spate si sunt super multumit....

Am mers pe ploaie, autostrada, curbe, frane, bla, bla...

 

Aderentza e ok si te anuntza frumos cand incepe sa se piarda :drums:

 

De recomandat.

(PS: probabil Z6 or fi si mai bune dar combinatzia calitate/pretz e mai buna pt. z4)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma am renuntat la ideea cu 180 pentru ca m-am hotarat sa fac niste masuratori..si culmea,cu 1 cm in laterale imi atinge si in lant si in cric.asa ca raman la 160 :drums:.oricum,multumesc pentru sfaturi.apropo,despre dunlopuri stiti ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma am renuntat la ideea cu 180 pentru ca m-am hotarat sa fac niste masuratori..si culmea,cu 1 cm in laterale imi atinge si in lant si in cric.asa ca raman la 160 :cheers:.oricum,multumesc pentru sfaturi.apropo,despre dunlopuri stiti ceva?

 

R6 2007 este incaltata de fabrica cu DUNLOP SPORTMAX (D207?)... si cred ca nu aiurea.

 

In ultimul timp am mers pe Michelin si am fost multumit de raportul calitate/pret. Michelin Pilot Power (mai nou 2CT) este alegerea "sportivilor" de strada.

 

Am facut un "mangealac" si am incercat o varianta mixta: Pilot Road pe spate (are o dunga pe mijloc mai dura iar forma nu este asa de "ascutita", e mai "ciuperca") si Pilot Power pe fata. Aproape ca nu simt diferentele, in plus beneficiez de longevitatea un pic sporita a ROAD'ului pe spate.

 

Oricum, pe un 600 sport, orice guma mai "molicica" de la o firma "adevarata" se preteaza, doar sa nu exagerezi cu latimea (diferita). In rest... mana pilotului acopera orice alte mici diferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...