Sari la conținut

aprindere electronica pe ij jupiter


ares666
 Share

Postări Recomandate

Salut, taman m-o lasat iju la vreo 45 km de Bucuresti din cauza nenorocirii de platou cu platini dereglate. (fiind noapte nu mai vedeam nimic si oricum nici nu prea stiu sa reglez calumea toata vrajeala aia).

 

asa ca imi pun problema foarte serios sa imi fac rost de o aprindere electronica, pentru ca din cate inteleg nu mai sunt probleme cu platinile, prin simpla renuntare la serviciile lor fantastice (nooot).

 

intrebare adresata maestrilor mecanici: de unde fac rost de asa ceva, la ce bani si cat costa manopera de a o monta pe motoreta.

 

va foarte multumesc.

 

astept idei si va rasplatesc cu bere.

Editat de ares666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a montat un electronist pasionat de motoare una acum vreo 2 luni. Aprinderea e de trabant (costa vreo 1.500.000 (dubla) - second hand) sau de Tico (100$ una noua - si ai nevoie de 2!!!) si montajul 4-500.000 - la mica intelegere.

Baiatu' se pricepe... Mi-a inlocuit releele de incarcare baterie, lumini de bord, refacut instalatia electrica, reglaje, etc.

 

Poate au auzit si altii de el - Dan din Voluntari...

 

Io vin azi la arc cu un Ij bleu ( si care tzacane ingrozitor :blbl: )

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca reusim sa-l iau si pe al meu de unde e , poate apar si eu la Arc. o sa vin cu Nae Filoti, my man.

 

al meu e rosu si are pe lateralele rezervorului logo-ul RoadHogs.

 

asa, chiar vreau sa-l vad si pe al tau, zici ca merge fain aprinderea aia electronica? ai facut drumuri mai lungi in care sa nu te lase fieru?

 

multam de informatii, m-ar ajuta si un nr de telefon al baiatului respectiv, si eventual ceva relatii de unde sa iau aprinderea de trabant respectiva.

 

multumesc anticipat, Hannibal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu aprinderea electronica e simpla tare. Si-a pus un amic pe un jupi 4. De atunci no problem si a facut destul de multi km. A luat-o de undeva pe pe Stefan cel Mare parca, e un magazin cu piese de trabi, dar daca te intereseaza o sa-ti spun exact dupa ce-l intreb pe el. De montat si-a montat-o singur ca are 3 fire mari si late. A dat pe ea 1 200 000 parca.

 

Bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate vorbim de (sau exista) 2 kestii diferite:

 

eu stiu asa :

 

1.exista aprindere electronica ce inlocuieste cu totul platoul cu platinile, si da scanteie temporizat in functie de turatie.

 

2.mai exista aprindere cum zici tu mane, care se monteaza in afara "motorului", se pune intr-o cutiuta ceva... dar nu se renunta la platini, si nu prea ma coafeaza, ca tot mi se deregleaza ale dreq de nu se poate.

 

totusi astept detalii, am sa-l sun pe omu' ala cu aprinderea sa vaz de care si in ce fel.

 

multumesc pt tot, cand ma vedeti cu ij-ul paraind din toate oasele sa cereti bere...

 

numai bine.

 

ARES

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.exista aprindere electronica ce inlocuieste cu totul platoul cu platinile, si da scanteie temporizat in functie de turatie.

 

2.mai exista aprindere cum zici tu mane, care se monteaza in afara "motorului", se pune intr-o cutiuta ceva... dar nu se renunta la platini, si nu prea ma coafeaza, ca tot mi se deregleaza ale dreq de nu se poate.

nu stiu cate feluri de ap. exista, da' asta are asa: una cutiuta cu niste circuite care se pune in exterior (cutia de scule). De acolo pleaca fire la bobina si la aprindere. Platoul cu platini dispare si se pune in loc un magnet si un cititor. Cam asta e. Iti dau apel azi.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta are asa: una cutiuta cu niste circuite care se pune in exterior (cutia de scule). De acolo pleaca fire la bobina si la aprindere. Platoul cu platini dispare si se pune in loc un magnet si un cititor

Si a mea e la fel. Asta e primul caz de care spunea si Ares. Poate imi spuneti si mie unde se afla un magazin cu piese de Trabant... Se pare ca sunt multe chestii care se impaca bine cu Ij-ul.

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calea Giulesti. Pe aceeasi parte cu Motorboxer (magazinul lui Cristi Tunaru), dar mai spre stadion. Au piese de Trabant (6-12V), Wartburg etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma fratilor,spuneti-mi si mie rezultatul umblatului prin magazine..

Uite de fapt ce ma intereseaza:

1.Intr-adevar se gaseste la voi in Buc. aprindere electronica de Trabant cu senzor Hall(traductor magnetic),si montajul aferent de aprindere electronica,cu discul magnetic cu tot,la numai 1.200.000?

2.Cum arata,ca eu unul nu am vazut(de Trabant)?In mod normal ar trebui sa fie identica cu aia de MZ ETZ(uzinele IFA le fac pe amindoua)numai ca mai are inca un senzor.Intr-adevar aia e tare fiabila,au am avut mai demult la MZ asa ceva si mai doi ani nu am stiut ce-i ala reglaj de aprindere...

3.Ginditi-va la o mica afacere...La noi in zona(Bistrita) nu se prea gaseste asa ceva,numai la Mures pe baza de comanda din Ungaria si costa o gramada,iar motoare comuniste cu probleme de aprindere(la fel ca IJ-u)mai sint inca o gramada,asa ca,poate imi puteti trimite prin colet ramburs vreo citeva,la cerere,bineinteles cu un comision decent ca sa aveti si voi ceva.

 

ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAI FRATILOR EXISTA IN VITAN LA MASINI UN NENE CARE SE OCUPA CU CHESTI ELECTRONICE MIE MIA FACUT PT BENELLI SI MERGE DE RUPE NR DE TEL ESTE6864945 FIXUL 0724630663 MOBILUL MULT SUCCES IN ALEGERE A ESTE MAI IEFTIN DECAT O APRINDERE DE TRABANT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...