Sari la conținut

Propun Sa Facem Un Miting


LUYGI3
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Totusi, sunt niste legi. Fiecare tara are legile ei. Daca aici iti trebuie actele x,y,z +numar atunci pe astea le ai indiferent de cum e in alta parte. Eu nici macar nu m-am plimbat cu el prin oras pana nu am pus numarul pe el :|.... voi faceti ce vreti. Duceti-va ...duceti-va cat mai multi. O sa va dea la carcotasi si o sa rada toata lumea de voi... abia astept

 

 

mah nu e frumos sa minti in halul asta!!zi ca inca mergi ilegal ...completeaza-ti profilul si hai sa ne dam si noi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti ... cel putin dus cu pluta... ca sa nu zic mai multe.. :| datele tehnice ale scuterului unde sunt? in palma? cum sa il cumperi fara acte ? :|

estidus cu vaporu tu ... pe conducta ... datele tehnice le am in cartea tehnica si pe factura ... vaca cu poseta ce esti dute la PANEURO si intreaba si tu acolo ce acte dadeau la mopedurile noi care le vindeau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

estidus cu vaporu tu ... pe conducta ... datele tehnice le am in cartea tehnica si pe factura ... vaca cu poseta ce esti dute la PANEURO si intreaba si tu acolo ce acte dadeau la mopedurile noi care le vindeau

pana acum ziceai ca ai decat contractul de vanzare cumparare,acum mai ai si cartea tehnica,daca cartea tehnica de care zici tu este cartea de identitate a scuterului nu vad dc sa probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

estidus cu vaporu tu ... pe conducta ... datele tehnice le am in cartea tehnica si pe factura ... vaca cu poseta ce esti dute la PANEURO si intreaba si tu acolo ce acte dadeau la mopedurile noi care le vindeau

 

Eu am cumparat in 2003 la PANEURO doua mopedurile nou nouti. Nu era ieftine. Am dat 84.552.356 Lei. Deci 1200 Euro pe bucata. Am primit NUMAI

-Proces-Verbal

- Factura Fiscala si chitanta

- Carnet de garantie

 

Atit :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat in 2003 la PANEURO doua mopedurile nou nouti. Nu era ieftine. Am dat 84.552.356 Lei. Deci 1200 Euro pe bucata. Am primit NUMAI

-Proces-Verbal

- Factura Fiscala si chitanta

- Carnet de garantie

 

Atit :P

In unele orase din Romania,poti inregistra scuterul la primarie doar cu factura :(

 

Nustiu sigur da presupun ca daca ai factura originala de la importator,R.A.R ar trevui sati faca carte de identitate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intereseazate inainte sa vorbesti ... rahat cu ochi ... tata cand mi la cumparat din italia nu ia dat nici un act decat un contract de vanzare cumparare ... in italia nu se dau acte la motoscutere , de asemenea sunt foarte multe persoane care siau cumparat motoscutere noi de aici din romania si nu au primit decat o factura de la magazin

eu ma duc cu seria la vedere si cu factura ... si era bine si cu declaratia pe proprie raspundere ca nu e furata si din moment ce te duci sa tio inscri acolo trebuie sa dai si seria ... dupa care se pot face verificari daca sunt furate sau nu ... de ce sunteti marlani ? daca erati in cazul nostru ce faceati? asa sunteti voi astia care vafeti haz de necazul altora ... fiti ARDELENI si daca gasiti un om intro gaura nu il bagati mai tare si ajutatil sa iasa :rose: imi pare rau ca nu sunt toti romanii ca ardelenii

Pai de unde ti l-a luat tac-tu? De pe strada in duba si destinatie Romania?

Nu stiu de unde ai scos-o tu cu "in italia nu se dau acte", dar eu ambele scutere aduse din Italia am avut toate actele :P Daca nu ai acte la scuter asta e! Teapa ta.

 

Daca vreti neaparat miting adunati-va toti fara acte si/sau contacte rupte in fata la primarie si dati-va foc! Poate asa scapam de hoti :P

 

:(

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nustiu sigur da presupun ca daca ai factura originala de la importator,R.A.R ar trevui sati faca carte de identitate .

 

Factura originala de la importator nu am primit. Si din 2003 nici numai pot sa cer de la Paneuro.

 

Am vrut sa arat ca nu TOATE Mopedurile fara acte sunt furate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti ... cel putin dus cu pluta... ca sa nu zic mai multe.. :| datele tehnice ale scuterului unde sunt? in palma? cum sa il cumperi fara acte ? :|

 

Pietene esti dus or what? Ce cacao legatura au datele tehnice cu discutia? Cand te duci intarg sa-ti iei role sau bicicleta vrei acte? Intrebi de datele tehnice? Nu pricepeti ca inainte de intrarea in vigoare a actualului cod rutier chestiile alea cu pedale si motor se vindeau ca bicicletele? Pentru ca nu era nicio lege care sa te oblige la altceva. Daca ti-ai luat bicla si maine vine statu' si zice "De azi toate bicicletele se inscriu la primarie pe baza actelor de provenienta de unde dreaq scoti acte?

Ba da' sa mor ce greu e sa intelegi... Nu vrea nimeni sa se inscrie SCUTERE de ciordeala, da' daca pana acuma era intr-un fel, sa bagi acum alte reguli pe care sa le aplici retroactiv mi se pare aiurea.

Decat sa bateti campii aiurea dati-mi un raspuns practic:

Mi-am luat un Piaggio SI in 2006 in vara fara acte (CA ERA LEGAL ASA PE VREMEA AIA) si acum nu pot sa-l inregistrez legal. Deci ce fac?

Daca e cineva in stare sa-mi dea o solutie la chestia asta fara sa o ia pe aratura zic "sar'na".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat un Piaggio SI in 2006 in vara fara acte (CA ERA LEGAL ASA PE VREMEA AIA) si acum nu pot sa-l inregistrez legal. Deci ce fac?

Daca e cineva in stare sa-mi dea o solutie la chestia asta fara sa o ia pe aratura zic "sar'na".

Se dadeau acte si la alea daca le-ai cumparat de la magazin , mai trebuia sa le si ceri...dar deh comoditatea de ambele parti,oricum pe tine cu mopedul (pedale+motor) nu o sa te opreasca NICIODATA sa-ti zica de numar ...cei care sufera cel mai tare sunt cei cu scootere (fara pedale) , aia care le-au "cumparat" sunt acuma cu gura pe sus ...tu stai linistit ,la mopedul tau nu te foote nimeni la cap mai ales daca ai casca si vesta (seara)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se dadeau acte si la alea daca le-ai cumparat de la magazin , mai trebuia sa le si ceri...dar deh comoditatea de ambele parti,oricum pe tine cu mopedul (pedale+motor) nu o sa te opreasca NICIODATA sa-ti zica de numar ...cei care sufera cel mai tare sunt cei cu scootere (fara pedale) , aia care le-au "cumparat" sunt acuma cu gura pe sus ...tu stai linistit ,la mopedul tau nu te foote nimeni la cap mai ales daca ai casca si vesta (seara)..

 

Adevaru' e ca asta e o solutie perfecta: "Mergi ilegal ca pe tine nu te opreste nimeni". Vedeti de ce n-are ursu' coada? Eu vreu sa merg legal pentru ca eu cand l-am luat l-am luat legal. L-am luat din targ nu din magazin.

Si imi place ca toti marii veterani motociclisti tipa anti-furaciuni da' e plin forumul de anunturi "vand motor fara acte" sau si mai frumos "vand acte de x motor". Banuiesc ca cine cumpara niste acte le ia ca sa faca colectie, nu ca sa faca o manevra ilegala, nu? Si nu mai tipa nimeni...

Deci astept in continuare o solutie, ca n-am primit niciuna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am luat din targ nu din magazin.

 

 

Pai asta incerc sa-ti explic si atunci se dadeau acte IN MOD NORMAL doar ca toata lumea din lipsa de interes si ptr ca legea era ambigua nu folosea actele (nici vanzatorul care poate era si "vanzator" si nici cumparatorul) ... Eu stiu cateva persoane cu mopede identice cu al tau cumparate acum vreo 2-3 ani cu toate actele si inclusiv un moped luat acum multi ani din Italia cu acte complete inclusiv cum am mai zis,sub sa o cutie mica din plastic cu geam in care apare autorizatia VIZATA de circulatie :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUNT TOTAL IMPOTRIVA...sa le faceti bucati si sa le dati ma...ca nu am chef sa se infiga ciorile si copiii care merg pe kkturi neinmatriculate in mine si sa nu poata sa plateasca pagubele...

ba jupaPA TACI NAIBI DIN GURA, CA TU NU AI DREPTUL SA COMENTEZI....VB DE ASA ZISELE "KAKTURI" :P ...TU NICI MACAR DELEA NU AI...SI FACI FITE ....STII TU BINE DE CE COMNETEZ.....

HAI PA ...SI NU MAI ADUNA POSTURI....K NU ARE ROST :(

DACA ASA ERA LEGEA INAINTE....DC TREBUIE SA TE BAGI TU?/ DALE IN CAP LA CIOARE.... :rose: :P :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine nu va mai balacariti pe forum aiurea ca s-au inventat msg si mobilele daca aveti ceva personal de impartit. On topic sau ciocu' mic. Ca din cauza discutiilor de genul asta cum aude lumea de scutere sau moped se gandesc numai la pusti zapaciti si la cocalari idioti.

Si eu astept inca un raspuns rational la problema aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietene esti dus or what? Ce cacao legatura au datele tehnice cu discutia? Cand te duci intarg sa-ti iei role sau bicicleta vrei acte? Intrebi de datele tehnice? Nu pricepeti ca inainte de intrarea in vigoare a actualului cod rutier chestiile alea cu pedale si motor se vindeau ca bicicletele? Pentru ca nu era nicio lege care sa te oblige la altceva. Daca ti-ai luat bicla si maine vine statu' si zice "De azi toate bicicletele se inscriu la primarie pe baza actelor de provenienta de unde dreaq scoti acte?

Ba da' sa mor ce greu e sa intelegi... Nu vrea nimeni sa se inscrie SCUTERE de ciordeala, da' daca pana acuma era intr-un fel, sa bagi acum alte reguli pe care sa le aplici retroactiv mi se pare aiurea.

Decat sa bateti campii aiurea dati-mi un raspuns practic:

Mi-am luat un Piaggio SI in 2006 in vara fara acte (CA ERA LEGAL ASA PE VREMEA AIA) si acum nu pot sa-l inregistrez legal. Deci ce fac?

Daca e cineva in stare sa-mi dea o solutie la chestia asta fara sa o ia pe aratura zic "sar'na".

Daca vrei sa fi in legalitate potzi cumpara acte.

Cum tia demonstra fostu propietar ca scuterul nu este furat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot timpul au existat acte si la scutere si la mopede , dar pt k legea nu era bine pusa la pct vi sa parut la toti mai usor sa le luatzi din targ fara sa va intereseze daca sunt furate.k e multa bataie de cap sa fie cu acte in regula.

nu ai acte , loveshti un pieton de il lasi lat pe trecere si u poti foarte usor sa pleci . de unde te ia ?asta e ideea. toate trebuiesc inregistrate

si parerea mea k mai trebuie obligatoriu si permis pt scuter . cat A1 sau chiar si B. totii copii fara habar de reguli de circulatie sunt pe toate strazile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa fi in legalitate potzi cumpara acte.

Cum tia demonstra fostu propietar ca scuterul nu este furat?

Adevaru' e ca e foarte legal sa cumperi acte...

Si tie cum iti demonstreaza unu din targ de la care cumperi niste adidasi ca nu sunt furati?

 

tot timpul au existat acte si la scutere si la mopede , dar pt k legea nu era bine pusa la pct vi sa parut la toti mai usor sa le luatzi din targ fara sa va intereseze daca sunt furate.k e multa bataie de cap sa fie cu acte in regula.

nu ai acte , loveshti un pieton de il lasi lat pe trecere si u poti foarte usor sa pleci . de unde te ia ?asta e ideea. toate trebuiesc inregistrate

si parerea mea k mai trebuie obligatoriu si permis pt scuter . cat A1 sau chiar si B. totii copii fara habar de reguli de circulatie sunt pe toate strazile

 

Eu as baga obligatoriu curs de legislatie si pentru biciclistii care vor sa mearga pe drumurile publice. Dar asta e alta discutie.

Iar cu actele, si la bicicleta cand am luat-o din magazin mi-au dat niste acte (factura, garantie, instructiuni de utilizare). Si ce daca?

Tot nu raspunde nimeni: ce sunt eu de vina daca atunci era LEGAl fara acte (cine nu intelege sensul cuvantului vezi DEX) si acum nu pot sa circul legal doar pentru ca in timpul jocului s-au schimbat regulile?

Ce-ar fi ca maine sa se dea lege ca nu poti sa circuli cu masini care nu au euro 3?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaru' e ca e foarte legal sa cumperi acte...

Si tie cum iti demonstreaza unu din targ de la care cumperi niste adidasi ca nu sunt furati?

Eu as baga obligatoriu curs de legislatie si pentru biciclistii care vor sa mearga pe drumurile publice. Dar asta e alta discutie.

Iar cu actele, si la bicicleta cand am luat-o din magazin mi-au dat niste acte (factura, garantie, instructiuni de utilizare). Si ce daca?

Tot nu raspunde nimeni: ce sunt eu de vina daca atunci era LEGAl fara acte (cine nu intelege sensul cuvantului vezi DEX) si acum nu pot sa circul legal doar pentru ca in timpul jocului s-au schimbat regulile?

Ce-ar fi ca maine sa se dea lege ca nu poti sa circuli cu masini care nu au euro 3?

 

mi se pare absolut normal si obligatoriu ca ori ce merge pe strazile publice si are motor sa fie inmatriculat sau cel putzin inregistrat la primarie , iar posesorii sa aibe un permis cev , curs de legislatie.

pt scuterele care nu au acte ar trebuia gasita o modalitate sa fie totusi inscrise , dar macar actul de vazarare cumparare sa- ai sa poti dovedi astfel k nu e furat. e bine asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaru' e ca e foarte legal sa cumperi acte...

Si tie cum iti demonstreaza unu din targ de la care cumperi niste adidasi ca nu sunt furati?

 

Daca cumperi acte si iti faci numere galbene intri in legalitate,

Numai compara un scuter/motocicleta cu niste adidasi,nu te intreaba politistul daca ai acte la addidasi :P

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AXI...taci drq din gura ca in ALBA s-au adunat toti ciorditorii impreuna cu politie si "organe abilitate"... nu imi plange mie de mila ca nu e nevoie...nici nu imi trebuie scuter ca sa ma incomodeze toti soferii prosti...sa merg ca un shit pe drum cu 45...ca deh...mai bine ma lipsesc si cu banii de un scuter(si asa supraevaluat) imi iau moto japoneza nu comunista de kko...sau o scula de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

estidus cu vaporu tu ... pe conducta ... datele tehnice le am in cartea tehnica si pe factura ... vaca cu poseta ce esti dute la PANEURO si intreaba si tu acolo ce acte dadeau la mopedurile noi care le vindeau

 

 

 

loooooooool ......vaca cu poseta auzi :P ......asta chiar e noua.........mai multzi d 16 ani nutzi dau :rose: :finger: :finger:

 

doamne.....mare tzie gradina...... :( :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AXI...taci drq din gura ca in ALBA s-au adunat toti ciorditorii impreuna cu politie si "organe abilitate"... nu imi plange mie de mila ca nu e nevoie...nici nu imi trebuie scuter ca sa ma incomodeze toti soferii prosti...sa merg ca un shit pe drum cu 45...ca deh...mai bine ma lipsesc si cu banii de un scuter(si asa supraevaluat) imi iau moto japoneza nu comunista de kko...sau o scula de masina.

 

 

si ma rog cam ce moto japoneza sau scula d masina iti iei tu cu.....1500 d euro cam cat ar fi un scuter :( :P ....s'asa supraevaluat!poate o dacie.k moto japoneza in nici un clar.nici cu 3000 cat ar fi un scuter ''smecher'' nutzi iei scula d masina....tot dacie presimt.si pana la 4000-5000 d euro cat satzi iei ceva....''japonez'' park mai ai un pic(asta dak vrei una klumea).asa k.....sfatul meu e......mai intai gandim oleaq pana sa vorbim.....ar fi totusi cel mai indicat :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai gandeste tu frate...cu 1500-2000 de euro iti iei din Italia un motor totusi bun si frumos...kiar si la 1000 iti poti lua un enduro facut pentru strada si sunt tari...

Apropo...parerea mea e ca ati dat prea multa importanta acestui topic

Editat de yOCorni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...