Sari la conținut

Remorca Desteapta


Postări Recomandate

salut

 

acum cateva zile un prieten a vazut un sistem de tractare moto foarte destept

 

e vorba de o bara pusa pe bara din spate a masinii (probabil prinsa de sasiu) pe care se fixeaza roata fatza a motocicletei. si atat. tragi motoru dupa tine pe roata lui spate.

 

stie cineva daca si unde se poate cumpara asa ceva? sunt legale?

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

acum cateva zile un prieten a vazut un sistem de tractare moto foarte destept

 

e vorba de o bara pusa pe bara din spate a masinii (probabil prinsa de sasiu) pe care se fixeaza roata fatza a motocicletei. si atat. tragi motoru dupa tine pe roata lui spate.

 

stie cineva daca si unde se poate cumpara asa ceva? sunt legale?

 

multumesc

 

Intr-un mod asemanator am adus eu de la Galati o motoreta de cross ! Eram cu o Dacie 1310 si a trebuit sa transport un CR125, al unui prieten ! Cum am procedat : Am demontat roata din fata si am urcat partea din fata a mobrei in portbagaj, astfel incat telescoapele se propteau pe fundul porbagajului, spre ,,peretele" din spate (panoul care sustine numarul de inmatriculare). Tot sistemul furcii fata l-am ancorat bine cu niste chingi, atat laterala cat si in zona in care telescoapele atingea panoul din spate al portbagajului (pentru a nu fugii in fata la franare), iar roata din spate a rulat pe asfalt. Am ajuns cu bine la destinatie, dar am avut norocul ca nu am intalnit nici un echipaj de politie, altfel sigur ne frigeam !

Pe vremea aia nu prea aveam multa minte, dar acum nu as mai face asa ceva! Registrul Auto Roman nu cred ca va omologa o asemenea inventie, iar daca ar facea-o ar costa multi bani, si mult timp !

 

Sincer, ... eu nu mi-as transporta motocicleta intr-un astfel de mod ! De ce ? Simplu ....... o sa distrug, prematur cutia de viteze a motocicletei !

 

,,... cum asa ... ? - o sa vina intrebarea ! Pai ce s'ar intampla in timplul rularii ?! Motorul mobrei nu va functiona (logic !), insa roata din spate a motocicletei se va invartii asa cum se invarteste la 80km/h, de ex.

Ce inseamna asta ? Trenul principal, din cutia de viteze o sa aiba viteza de rotire 0 rot/min, insa trenul secundar se va invartii cu X rot/min.. Aceasta diferenta de viteze, va face ca frictiunea rulmentilor, baladoarelor-sincron, furcilor sa fie foarte mare ! In cazul unei functionari normale, aceasta diferenta de viteze nu este foarte mare, dar in modul prezentat de mine mai sus, sigur se vor gripa rulmentii din cutia de viteze ! Sa nu mai vorbesc de sistemul de ungere care ar fi, si el anormal. Barbotarea nu va fi ,,in parametrii", pentru ca din cauza inclinatiei tot uleiul se va strange in partea din spate a cutiei de viteze, acolo unde sunt de fapt comenzile cutiei de viteze si nu treptele de pinioane.

 

Mi sa intamplat mie cu Dacia veche sa gripez rulmentii ! Cum ? Crezand ca fac economie de combustibil, coboram orice panta cu cutia ,,pe liber" (in neutral, daca vreti) si asta se intampla la viteze de peste 90km/h si pe distante destul de lungi - rezultatul : in nici 3 luni de zile am distrus cutia !

 

Crezi ca la motociclete nu se poate intampla la fel ?

 

Bafta si ... mai gandeste-te ! :cheers:

 

Cu respect @petrica ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este neoficial interzis sa mergi cu orice fel de utilaj ce are cutie de viteza la punctul mort pe distante de orice valori,sa cobori pante etc ,nu-i asa?!?!Dauneaza grav sanatatii si sigurantzei!

Intrebare retorica cu raspuns bine stiut de totzi baietii si fetele care isi mai murdaresc mainile cu ulei,vaselina sau alte produse vitale mersului pe drum,sper. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@petrica,daca imi permiti iti spun eu care ar fi solutia:demontezi lantul,sau cel putin il dai jos de pe pinionul de la roata... :( Sa ne vedem sanatosi! :P

 

Sigur ! Se poate demonta lantul ! Dar mie nu mi-ar convenii sa fac aceasta operatie ! Lasand la o parte faptul ca transportul motocicletei prin acesta metoda este INTERZIS ! Informatia o am de la un amic care lucreaza la R.A.R. - Alexandria !

 

Bafta! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cateva zile un prieten a vazut un sistem de tractare moto foarte destept

e vorba de o bara pusa pe bara din spate a masinii (probabil prinsa de sasiu) pe care se fixeaza roata fatza a motocicletei. si atat. tragi motoru dupa tine pe roata lui spate.

stie cineva daca si unde se poate cumpara asa ceva? sunt legale?

 

E sistemul de tractare de tip american, cu fiarele care tin bila de remorcare facute din profil patrat. In Europa nu se omologheaza nicaieri, e obligatoriu ca fiarele alea sa fie rotunjite.

 

Plus ca Petrica are foarte mare dreptate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare ce se intampla in cazul unui accident? De exemplu brusc la o franare, cineva din spate intra in masina si bineinteles intra si in motocicleta? Asigurarea plateste in asemenea cazuri? Depinde daca modul de tractare a fost legal sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea plateste in asemenea cazuri? Depinde daca modul de tractare a fost legal sau nu?

 

Normal ar fi sa plateasca, asa cum plateste si daca lovesti din vina ta o masina parcata neregulamentar, aflata pe sens interzis, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 500 euro iti iei o remorca de un singur loc pentru motor, omologata, inmatriculata si nu te doare capul !

Varianta asta mi se pare mult mai simpla si sigura !

 

La mai mare ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...