Sari la conținut

Probleme Cu Motorul


Postări Recomandate

Salut,

 

Am o Cagiva Mito, model "91, careia mi s`a infundat radiatorul in timpul unei plimbari in afara orashului. Nu am bagat de seama creshterea temperaturii, fiind atent la drum shi mi s`a coxat, cred ca asha se spune, pistonul ( pe scurt e topit ). Pistonul se poate schimba, dar cu cilindrul ce fac? Interiorul este putzin zgariat shi intr`un loc mi s`a depus ramashitze ale pistonului, foarte greu vizibile, dar destul sa incomodeze mishcarea pistonului. Intrebarea mea este, ce pot face sa scap mai ushor din asta, dar nu sa fie prea costisitor. Rog seriozitate.

 

Multzumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e cu cotele la motocicleta ta, incearca sa gasesti un manual de service.

Alezarea se face la un atelier specializat dar unde/daca poti gasi unul la tine in oras iar nu stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau in Vaslui, din pacate asha ceva nu este aici, din cate shtiu shi din cate mi`au spui cei ce i`am intrebat. La o analiza mai atenta a cilindrului am constatat ca are o mica fisura, deci in concluzie tre sa imi iau altu. Ma costa enorm shi o sa trebuiasca sa imi vand sufletul pentru a putea cumpara unul nou. :scratch:

 

De parca costul unui cilindru nu ar fi destul, mai trebuie sa cumpar shi piston.

 

 

Mersi mult pentru ajutor!

Editat de Deimos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alezare cu Nikasil nu face nimeni in RO din cate stiu, asa ca ai 3 posibilitati:

 

1-iei o chiulasa noua,eventual tot setul

2-cauti pe e-bay una sh (gasesti chiar ieftina)

3-o alezezi pe asta pe care o ai acum (costa destul de mult,+ ca trebuie sa o trimiti in afara tarii)

 

Gasesti la 200 de lire in UK set complet, nu este originalul, este firma MITAKA insa cred ca poti avea incredere.

Sfatul meu este sa iei o chiulasa sh de pe e-bay, gasesti pe la vreo 20-30 E, insa trebuie sa fii sigur ca e ok starea ei.Dupa care iei un piston care costa aprox. 100 E.Cu vreo 200 E cred ca rezolvi problema pieselor.Nu uita sa schimbi rulmentul (colivia),garniturile si eventual si rulmentii de la ambielaj, ca sa faci o treaba buna.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...