Sari la conținut

Scartait Infernal Cand Franez Pe Roata Spate


trica
 Share

Postări Recomandate

De unde sa stie cumparatorul ca vanzatorul mai si infloreste calitatile produsului vandut si ii atribuie calitati, componente de scuter consacrat (aprilia), cu treaba asta m-a pacalit, pai daca stiam ca o sa aiba probleme eram prost (cum spui tu) sa mai cumpar?

La mine a contat si situatia financiara, daca aveam si eu 2000 euro ca tine, sigur nu mai cumparam magnetcity si acum nu mai eram prost ,iar de mana a doua nu o sa cumpar niciodata.

 

Ai uitat ca si tu erai sa faci pasul asta (sa-ti cumperi magnetcity), dar ai vorbit cu un prost (adica eu) si te-a sfatuit sa nu-ti cumperi.

E o vorba; pe cine nu lasi sa moara , nu te lasa sa traiesti.

Sa fi iubit cosminake.

Editat de trica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde sa stie cumparatorul ca vanzatorul mai si infloreste calitatile produsului vandut si ii atribuie calitati, componente de scuter consacrat (aprilia), cu treaba asta m-a pacalit, pai daca stiam ca o sa aiba probleme eram prost (cum spui tu) sa mai cumpar?

La mine a contat si situatia financiara, daca aveam si eu 2000 euro ca tine, sigur nu mai cumparam magnetcity si acum nu mai eram prost ,iar de mana a doua nu o sa cumpar niciodata.

 

Ai uitat ca si tu erai sa faci pasul asta (sa-ti cumperi magnetcity), dar ai vorbit cu un prost (adica eu) si te-a sfatuit sa nu-ti cumperi.

E o vorba; pe cine nu lasi sa moara , nu te lasa sa traiesti.

Sa fi iubit cosminake.

 

Imi cer scuze n-am vrut sa te ofensez... Ai dreptate eu am omis un lucru f important, faptul ca astia mint pe fata lumea. Eram un pic obosit cand am postat, si poate a iesit aiurea ce am vrut sa spun, eu m-am referit la comert in general. Oricum multumesc inca odata pt ajutorul accordat , si imi pare rau ca te-ai suparat pe mine, tu ai fost un bun samaritean... Cert este ca asta-i tara in care traim, nu gasesti produse bune pe bani putin, ci invers, e de preferat sa faci o investitie mai mare si sa ai parte de produs o perioada cat mai indelungata, fara sa mai spargi fonduri suplimentare ....

Ma revansez eu cand imi iau scooter vin pe la tine sa bem o bere :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am desfacut roata sa vad ce si cum, dar sa si ii pun chestia cu banda de alama.

Am decupat o fasie din tabla de alama cam de 0.2 grosime si am lipit-o cu solutie a+b "bison" pe suprafata unde freaca ferodoul (m-am chinuit putin)

Alta viata nu se mai aude nici un pic cand franez si pe deasupra doar pisc un pic frana si roata se franeaza, am muncit ceva dar a meritat.

Mai am schimbat si puta aia de filtru benzina ca nu-mi curgea benzina cum trebuia, cu un filtru de dacie 7 ron, iar alta viata, nu mai da in nas cand sunt cu acceleratia la maxim.

Si uite asa din r...t am facut bici !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am desfacut roata sa vad ce si cum, dar sa si ii pun chestia cu banda de alama.

Am decupat o fasie din tabla de alama cam de 0.2 grosime si am lipit-o cu solutie a+b "bison" pe suprafata unde freaca ferodoul (m-am chinuit putin)

Alta viata nu se mai aude nici un pic cand franez si pe deasupra doar pisc un pic frana si roata se franeaza, am muncit ceva dar a meritat.

Mai am schimbat si puta aia de filtru benzina ca nu-mi curgea benzina cum trebuia, cu un filtru de dacie 7 ron, iar alta viata, nu mai da in nas cand sunt cu acceleratia la maxim.

Si uite asa din r...t am facut bici !!!

nu credeam ca sunt asa de "proaste" magnet-urile.. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca este generalizata treaba asta urata cu scartaitul pe spate la Magnet City...eu patesc la fel dar la mine nu este asa asurzitor cum este la trica...apropo trica...ce fel de limitare foloseste scuterul asta?la variator si carburator?(daca eventual ai scos limitarea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limitarea o are electronica, din CDI, vezi ca se gasesc pe net unitati CDI, cel de la Motowell vrea 150 ron pe ea.

Eu am dat pe unitate CDI 90 ron (de pe okazii+posta 70 ron , cod SMD90Q) si se monteaza pe ceilalti conectori liberi (vezi ca sunt langa conectorii CDI-ului original).

Viteza maxima prinsa cu el delimitat este de 75Km/h cu incarcatura de 87 Kg (adica greutatea mea), viteza a fost masurata cu un GPS dar curios ca si indicatorul de viteza arata la fel.

Editat de trica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun,si cdi-ul nou il inlocuieste pe cel vechi,da?ca dupa cum ai scris "(se monteaza pe ceilalti conectori liberi (vezi ca sunt langa conectorii CDI-ului original))" s-ar intelege ca cdi-ul nou nu il inlocuieste pe cel limitat...

eu as face un cdi cu microcontroler,scheme se gasesc garla pe net si n-ar fi greu de realizat...cu avans variabil in functie de turatie si fara limitari....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CDI-ul limitat il scoti de acolo si lasi mufele de la el in aer (le izolezi sa nu intre praf la ele).

Iar ca sa construiesti tu un CDI cu microcontroler, eu zic ca nu merita timpul pierdut si nu stiu cat de bine o sa mearga, mai bine dai 90 ron si gata, piesele pentru CDI tot te costa 50 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

400 euro si e bunnn?? :lol: .. eu am dat 750 euro pe el si am mers 3000 km fara nici o problema.. avea 4000 de km cand l-am luat (ff putin, omu il tinuse mai mult in garaj)

da...mi l-a adus cineva din germania! avea 24.600 de km..acum are 30 000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha... aia le dau ieftine ca sunt bogati :lol:

asta asa e dar oricum eu am dat pe al meu 550 din italia si am mai bagat 100 in el! revin maine cu poze la sectiunea fanii piaggio

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CDI-ul limitat il scoti de acolo si lasi mufele de la el in aer (le izolezi sa nu intre praf la ele).

Iar ca sa construiesti tu un CDI cu microcontroler, eu zic ca nu merita timpul pierdut si nu stiu cat de bine o sa mearga, mai bine dai 90 ron si gata, piesele pentru CDI tot te costa 50 ron.

 

pai...piesele le am ca de constructii electronice ma tot ocup,si acasa si la servici,microcontrolere am tot programat dea lungul timpului...si eu ma gandesc altfel...de ce sa dau 90 ron cand pot sa o fac eu cu 0 Ron...:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.transmic.net/gbindex.htm

sunt mai multe scheme acolo...aprinderi simple,programabile,variabile etc....

 

sau http://home.online.no/~jon-mj/cdi_ignition.htm

 

 

ce parere ai de ele?(dupa ce le studiezi cu atentie)

 

http://www.transmic.net/gb1684v2.htm cred ca varianta asta (PIC16f84 CDI for XT600 (1920-7320rpm)) s-ar potrivi la ce avem noi...

 

acolo se gaseste schema,soft pt microcontroler,documentatie etc...sunt dispus sa incerc una pe banc...kiar maine vreau sa fac cablajul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...