Sari la conținut

Nu Mi Se Tureaza Motoru


Postări Recomandate

Salut.am o problema-nu mi se tureaza motoru.daca il accelerez pe loc(scos din viteza)se tureaza binisor.daca i dau a-I-a se tureaza pana la 6000 de rtpm,in treapta a II-A SE TUREAZA UNDEVA PE LA 1500-2000 rtpm,iar in a treia nu se tureaza(se opreste motorul).Mam gandit ca treaba ar fi din carburatoare si m-am gandit s-o duc la un meserias.problema i ca tre sa merg 55 de km-as putea sa merg distanta asta cu a-I-a sau a II-a-IN CAZUL IN CARE RACIREA ESTE PE AER.nu se va supraincalzii motoru?

Multumesc frumos. :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.am o problema-nu mi se tureaza motoru.daca il accelerez pe loc(scos din viteza)se tureaza binisor.daca i dau a-I-a se tureaza pana la 6000 de rtpm,in treapta a II-A SE TUREAZA UNDEVA PE LA 1500-2000 rtpm,iar in a treia nu se tureaza(se opreste motorul).Mam gandit ca treaba ar fi din carburatoare si m-am gandit s-o duc la un meserias.problema i ca tre sa merg 55 de km-as putea sa merg distanta asta cu a-I-a sau a II-a-IN CAZUL IN CARE RACIREA ESTE PE AER.nu se va supraincalzii motoru?

Multumesc frumos. :lol: :lol:

 

Contra-Salut!

 

Ca se te poata ajuta cineva, macar cu un sfat, e nevoie de un minim de informatii: marca, tip, capacitate, nr. cilindri,... etc., si abia apoi simptome.

 

Nu, nu este recomandat sa mergi 55km cu treapta Ia a cutiei de viteze, mai ales daca racirea este pe "aer".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.am o problema-nu mi se tureaza motoru.daca il accelerez pe loc(scos din viteza)se tureaza binisor.daca i dau a-I-a se tureaza pana la 6000 de rtpm,in treapta a II-A SE TUREAZA UNDEVA PE LA 1500-2000 rtpm,iar in a treia nu se tureaza(se opreste motorul).Mam gandit ca treaba ar fi din carburatoare si m-am gandit s-o duc la un meserias.problema i ca tre sa merg 55 de km-as putea sa merg distanta asta cu a-I-a sau a II-a-IN CAZUL IN CARE RACIREA ESTE PE AER.nu se va supraincalzii motoru?

Multumesc frumos. :lol: :lol:

suzuki gsx 600f an 92

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suzuki gsx 600f an 92

Cum ai racire pe aer la gsxf 600? :lol: 99% sunt sigur ca are radiator desi nu stiu exact modelul de 92 da e cam imposibil ce spui tu.Nu merge cu carburatia facuta varza distanta asta,chiar daca mergi cu viteza mica.Daca ai fi din Tulcea te-as ajuta eu cu transportul dar asa.....

 

PS:Completeaza si tu profilul calumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Cum ai racire pe aer la gsxf 600? :lol: 99% sunt sigur ca are radiator desi nu stiu exact modelul de 92 da e cam imposibil ce spui tu.Nu merge cu carburatia facuta varza distanta asta,chiar daca mergi cu viteza mica.Daca ai fi din Tulcea te-as ajuta eu cu transportul dar asa.....

 

PS:Completeaza si tu profilul calumea

 

 

corect, are radiator! :lol: numai ca e de ulei, are racire pe aer si ulei! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suzuki gsx 600f an 92

 

OK, racire aer/ulei.

 

Problema a aparut dintr'o data, "de la sine" sau ca urmare a unui "eveniment" (gen curatat carburatoare sau o cazatura...etc)? Intreb pentru ca astfel se poate trage o oarece concluzie in sensul ca ori s'a "stricat" ceva ori s'a "dereglat" ceva...

 

Este destul de greu sa rezolvi o problema ca a ta fara a avea contact fizic cu "pacientul"... simptomele descrise pot avea cauze destul de variate.

 

Un test al compresiei ar fi extrem de util pentru inceput si, functie de rezultate se poate continua pe admisie (carburatore-filtru de aer), distributie (supape, axe cu came), aprindere... etc.

 

Imi dau seama ca nu prea ti'am fost de mare ajutor, probabil ca cea mai buna solutie ar fi totusi s'o duci la un "doctor". Pana la diagnosticarea problemei ar fi de preferat sa nu mergi cu ea...

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da filtrul de aer jos si vezi cum mere atunci moto. e posibil sa fie infundat.

mai verifica pe furtunul de alimentare cu benzina ce intra la carburatoare sa ajunga benzina cu debit suficient.

 

Culoare bujii??

 

 

Si fa-i si un test de compresie pe cilindri cand ajungi la service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...