Sari la conținut

frana


Dimitris
 Share

Postări Recomandate

de curand... a trebuit sa imi inlocuiesc placutzele de frana... m-am dus... comanda alea alea... si cand m-am intors surpriza... nu mai puteam sa pun niste arcuri mici... (agrafe sau arcuri draq stie... care se prind pe partea superioara a placuteri sa o tina pe cele 2 "agrafe"... pana la urma am reusit placutzele, dar doar dupa ce am scos ceva lichid de frana din instalatie ca sa pot sa imping "piciorusele" alea la loc...

Dar akum am o alta problema... nu prea mai tine frana... cum draqu o fak sa fie mai puternika???

Sunt incepator in mecanica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a pune placute noi, implicit mai groase trebuie sa impingi inapoi cilindrii de frana. Nu este foarte greu, si nu ai nevoie decat de o parghie buna.

Daca ai scos lichid de frana, probabil ca ai bagat aer in instalatie, si de aia nu mai tin franele. Probabil ca sunt foarte elastice. Mergi la un service )daca zici ca nu te priecepi) si cere-le sa-ti aeriseasca frana. De asemenea, trebuie sa mergi un pic pana incepe placuta sa apese cu toata suprafata pe disc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aualeu!!! Daca nu le ai cu mecanica exact de la frine incepi sa inveti? O greseala cit de mica si ramii fara frine exact unde nu te astepti. B) E foarte important sa pui arculetzele alea exact cum au fost. Arcurile alea sint acolo pt a aduce putin placutzele inapoi dupa frinare. Cilindrii de frinare trebuie sa mearga usor inapoi. Cind impingi cilindrii inapoi trebuie sa ai grija sa nu intzepi garnitura aia atfel intra apa si praf acolo si e gata cu frina, potzi sa ii pui cruce. Cit despre aerisire potzi verifica daca e bine aerisit astfel: Desfaci capacul de la rezervorul de lichid de de frina si stringi puternic frina( privesti lichidul in acelasi timp) apoi dai drumul brusc la frina. Daca sar picaturi de lichid in sus ai aer in instalatzie. Daca e bine aerisit nu o sa vezi decit un virtecus ceva acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarce placutzele au fost facut la comanda... la una dintre ele nu are loc arcul acela... o sa incerc sa il modific cu ceva...

referitor la cilindrii de frana... i-am dat inapoi usor... dar am scos ca bou lichid din instalatie si akum are aer... daca scos capacu de la lichid si dau drumu la frana zici ca e fantana arteziana... O sa ma duk la un service sa imi aeriseasca aia... asta e problema... in rest totu e ok...

vreau si eu adresa unui service mai bun.... ca nu vreau sa ma duk la nu jtu ce mecanic care zice ca e mobra si incepe sa dea cu barosu...

Oricum... 10x all...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B)

Pai e simplu sa aerisesti. Umpli rezervorul cu lichid de frina si tragi frina si o tzi asa. In acelasi timp desfaci usor aerisitorul de la frina pina incepe sa iasa lichid si aer. Apoi il stringi usor la loc fara sa dai drumul la frina. Dupa ce ai strins aerisitorul dai drumul la frina. Repeti procedura de 4-5 ori apoi vezi daca mai ai fintina arteziana. Daca tot mai ai arteziana o iei de la cap pina dispare arteziana. Daca dai drumu la frina cind e aerisitorul deschis trage iar aer. Cind scade nivelul din rezervorul de lichid mai bagi sa nu se goleasca si sa intre aer pe sus. De preferat sa nu faci asta intr-o zi ploiasa cind umiditatea in aer e mare.

In rest grija mare cum stringi aerisitorul ca se rup al draq de repede.

Dupa aia... :what: :laugh: :laugh:

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...