Sari la conținut

Vulcanii Noroiosi - Siriu


Postări Recomandate

Deci traseul clasic Buc-Buzau-Berca-Vulcani. Din Berca drumul spre Vulcani este super. Ingust cu multe serpentine, tot tacamul. Pacat ca sunt doar 14 Km pentru ca exact cand iti vine chefu al mare ai si ajuns.

La Vulcani excelent, nu-i mai vazusem de foarte multi ani. Taxa de vizitare 4 lei, cam multa lume pentru gustul meu da ce sa-i faci asa e duminica. La intoarcere am vrut sa o iau pe un drum care trece dealurile si iese in Berca (eu pe acolo stiam ca se ajunge la Vulcani) dar m-a intors din drum un nene ca cica drumul este rupt si tre sa ocolesti dar e complicat sa-mi explice. Cum nu aveam timp de pierdut m-am intors pe unde am venit (o las pe altadata cu balaureala prin coclauri).

Intors la Berca am fost pana la fosta manastire (pozele cu ruine) unde ar fi trebuit sa ma scoata drumul de care va ziceam mai sus. Frumos si acolo, ai o priveliste panoramica super.

Drumul l-am continuat pana la barajul de la Siriu. Asfalt excelent, curbe, peisaje superbe, tot ce vrei.

De la Siriu am facut cale intoarsa pana in Cislau unde am descoperit un drum care iesea la Valenii de munte. Am luat-o pe acolo (sa nu ma intorc pe acelasi drum). Privelistile sunt misto si in zona aia dar drumul nu il recomand decat celor cu enduro. Este varzaaaaaa!!! In sfarsit am iesit la Valeni, noroc ca drumul a fost scurt cam 40 km, si inapoi la Buc.

Cam asta a fost, nor toata ziua, cateva ploi scurte si un total de 405 km.

Asfalt uscat!

:D

post-670-1182155779_thumb.jpg

post-670-1182155786_thumb.jpg

post-670-1182155793_thumb.jpg

post-670-1182155819_thumb.jpg

post-670-1182155826_thumb.jpg

post-670-1182155844_thumb.jpg

post-670-1182155851_thumb.jpg

post-670-1182155858_thumb.jpg

post-670-1182155866_thumb.jpg

post-670-1182155872_thumb.jpg

post-670-1182155889_thumb.jpg

post-670-1182155896_thumb.jpg

post-670-1182155904_thumb.jpg

post-670-1182155914_thumb.jpg

post-670-1182155921_thumb.jpg

post-670-1182155929_thumb.jpg

post-670-1182155939_thumb.jpg

post-670-1182155947_thumb.jpg

post-670-1182155957_thumb.jpg

post-670-1182155967_thumb.jpg

post-670-1182155979_thumb.jpg

post-670-1182155990_thumb.jpg

post-670-1182155997_thumb.jpg

post-670-1182156003_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super pozele.

 

Cum e drumul pana la Vulcani (ultimii 10km)? acu vreo 3 ani cand am fost era numai pietris. L-au asfaltat cumva?

Drumul este asfaltat pana la Vulcani si e ok.

 

Frumoasa excursie. Noi ne-am intalnit la vulcani, eram cei doi tipi din Constanta.

Salutare!

Pai sper sa ne mai vedem si pe alte meleaguri. Pe 2 roti!

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxa de vizitare se achita doar la 'vulcanii mici'. Cei din zona stiu ca exista si 'vucanii mari' unde nu se achita nimic, nu exista nimic amenajat, iar vulcanii sunt mult mai interesanti si se intind pe o suprafata mai mare.

 

Recomand si vizitarea lor pentru ca merita. Majoritatea celor ce viziteaza vulcanii noroiosi se rezuma din pacate doar la cei din zona amenajata.

 

Drumul din Berca (de fapt se poate ajunge din doua directii la vulcani) este din placi de beton. O portiune a fost afectata de alunecarile de teren.

 

De la anu fac eu pe ghidul pt cei ce vor sa viziteze zona, momentan nu am motor, iar weekendul asta sper sa vad ceva motoare la Siriu!

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"De la Siriu am facut cale intoarsa pana in Cislau unde am descoperit un drum care iesea la Valenii de munte. Am luat-o pe acolo (sa nu ma intorc pe acelasi drum). Privelistile sunt misto si in zona aia dar drumul nu il recomand decat celor cu enduro. Este varzaaaaaa!!! "

 

 

Daca mai treci pe acolo,de la Cislau nu mai faci stanga pe pod,mergi tot inainte...intri in Catina,Corbu si Lera...La iesirea din Lera,pe partea dreapta sunt doua tunuri cocotate pe niste stanci,chiar in curba unde incepe podul.Daca vrei poti face o mica pauza acolo,este putin amenajat,o masa,canapele si jos sub o cruce un fir de apa sulfuroasa,este recomandata pentru cei cu probleme la rinichi (multora nu le place din cauza mirosului :D ).De acolo,treci podul si mai mergi foarte putin,aproximativ 500m,unde dai de al doilea pod,este chiar intr-o curba spre dreapta.Chiar la baza podului faci stanga pe un drum care se lasa putin in jos.De acolo incepi sa urci tot dealul,treci pe langa un releu de televiziune si in final ajungi in varf unde este granita cu judetul Prahova.Sus sunt niste privelisti minunate,se vad toate satele.Coborand pe drum o sa ajungi in satul StarChiojd si tot inainte ajungi in Valenii de Munte.

 

Sper ca am fost destul de explicit.Daca cineva doreste sa ajunga pe acolo si are nelamuriri,poate apela la mine oricand,cunosc foarte bine zonele. :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"De la Siriu am facut cale intoarsa pana in Cislau unde am descoperit un drum care iesea la Valenii de munte. Am luat-o pe acolo (sa nu ma intorc pe acelasi drum). Privelistile sunt misto si in zona aia dar drumul nu il recomand decat celor cu enduro. Este varzaaaaaa!!! "

Daca mai treci pe acolo,de la Cislau nu mai faci stanga pe pod,mergi tot inainte...intri in Catina,Corbu si Lera...La iesirea din Lera,pe partea dreapta sunt doua tunuri cocotate pe niste stanci,chiar in curba unde incepe podul.Daca vrei poti face o mica pauza acolo,este putin amenajat,o masa,canapele si jos sub o cruce un fir de apa sulfuroasa,este recomandata pentru cei cu probleme la rinichi (multora nu le place din cauza mirosului :wink: ).De acolo,treci podul si mai mergi foarte putin,aproximativ 500m,unde dai de al doilea pod,este chiar intr-o curba spre dreapta.Chiar la baza podului faci stanga pe un drum care se lasa putin in jos.De acolo incepi sa urci tot dealul,treci pe langa un releu de televiziune si in final ajungi in varf unde este granita cu judetul Prahova.Sus sunt niste privelisti minunate,se vad toate satele.Coborand pe drum o sa ajungi in satul StarChiojd si tot inainte ajungi in Valenii de Munte.

 

Sper ca am fost destul de explicit.Daca cineva doreste sa ajunga pe acolo si are nelamuriri,poate apela la mine oricand,cunosc foarte bine zonele. :lol:

:moto: bre mixi, ai putea sa-mi faci si mie traseul asta de care zici , tinind cont ca viu din bucuresti...buahahahahaha , as vrea sa ma inscriu si eu in clubul din care faci parte-motociclistii pi..... :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...