Sari la conținut

cum spalatzi lantzu'


cyborg
 Share

Postări Recomandate

Daca nu e cu o-riguri sau X ringuri,il bagi in carburol.Daca e ,vezi ca este spray special pentru asa ceva,cu un fel de diluant mai special,care nu ataca cauciucul din o-ringuri.Dupa aia musai spray de ungere.Pentru lant normal fara o-ringuri odata la 300 de Km.iar cu o-ringuri,odata la 500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lant cu o-ring-uri ... si o metoda proprie de curatat lantul ... n-am incredere in orice produs petrolier si folosesc o solutie foarte concentrata de detergent si axion ... apa calda si o perie foarte meseriasa de la Cora ... Il frec foarte bine pe toate directiile dupa care il sterg cu cirpa uscata ... urmeaza ungerea !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi te uiti putin mai atent la zale,si o sa vezi o-ringurile intre ele...Is nite garnituri de cauciuc special puse acolo ca sa nu intre nisipul la bolturile cu care sint prinse zalele intre ele.Diferenta intre o-ringuri si X ringuri e sectiunea lor.Un o-ring,in sectiune se prezinta ca un cerc,in timp ce X-ringul in sectiune arata oarecum ca si un X.Asta pentru a mentine mai bine pelicula de lubrifiant intre el si marginea zalei.Stai sa vaz,ca poate aflu vreun link catre o poza ca sa fie totul clar.

Aha...uite aici in poza asta,jos in coltul din dreapta vezi in detaliu ce inseamna o-ring

10041483_920_KL.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un lucru vreau sa stiu. maine imi vine lantu' cu pinioanele. daca tot l-am luat de nou, vreau sa ma duca cat mai mult. deci: pot sa-l spal cu benzina/motorina/gazolina si alte produse petroliere? in cazul in care are o,x-ringuri? sau mai bine detergent concentrat cu apa. o sa incerc sa folosesc spray special pe cat se poate, dar in cazul in care raman fara spray :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un lucru vreau sa stiu. maine imi vine lantu' cu pinioanele. daca tot l-am luat de nou, vreau sa ma duca cat mai mult. deci: pot sa-l spal cu benzina/motorina/gazolina si alte produse petroliere? in cazul in care are o,x-ringuri? sau mai bine detergent concentrat cu apa. o sa incerc sa folosesc spray special pe cat se poate, dar in cazul in care raman fara spray  :D

Daca lantul tau e cu o-ring-uri sub nici o forma sa nu-l speli cu benzina, motorina gazolina .... Eu il spal cu detergent si perie pt ca din nebunie n-am incredere in nici un degresant (parerea mea e ca toate ataca o-ring-urile ... repet e o parere personala!!) Multi folosesc spray de curatat special ... incearca-l si vei vedea care metoda iti convine mai mult !! In ambele cazuri trebuie oricum sa te folosesti si de o periuta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spray shell cu seu de oaie :D

mint, nu-l spal. am incercat. e inutil. se murdareste la loc.

Nici eu nu vad rostul spalarii. Nisipul oricum se prinde de unsoarea de pe lantz din primii 20km dupa spalare/ungere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu vad rostul spalarii. Nisipul oricum se prinde de unsoarea de pe lantz din primii 20km dupa spalare/ungere...

lantul trebuie spalat din cand in cand, pentru ca se imbacseste si ingreuneaza sarcina pinioanelor, care se imbacsesc si ele la randul lor. cat despre mizerie, nu este chiar asa. mai exista si spray-uri uscate de lantz. si lantzul chiar ramane curat mult mai multa vreme decat daca folosesti un spray conventional. si nici nu-ti mai umple janta/cauciucul/bascula/spinarea de ulei. oricum, parerile raman impartite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg. de ce ar vrea cineva sa nu aiba mizerie pe lant/bascula/el insusi ? e o fobie ceva ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...