Sari la conținut

Probleme Ural


lostinspace
 Share

Postări Recomandate

Vizitator DARK-RIDER-82

:lol: nu stiu de ce te miri... la nipru consumul e de 7% cel putin asa era la mine... SI ERA REGLAT BINE... NU SCOTEA FUM NEGRU(BENZINA IN EXCES..) pai daca uralul are 750 cmc , eu zic ca iti consuma bine :wave: daca incerci sa-l scoti la mai putin , ai sanse mari sa-l supraincalzesti cu amestec mai sarac :lol: intri in alte belele... parerea mea: LAS-O ASA CA-I BINE! SAU : "las-o mah ca merge asa" :cheers:

ciao! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: nu stiu de ce te miri... la nipru consumul e de 7% cel putin asa era la mine... SI ERA REGLAT BINE... NU SCOTEA FUM NEGRU(BENZINA IN EXCES..) pai daca uralul are 750 cmc , eu zic ca iti consuma bine :wave: daca incerci sa-l scoti la mai putin , ai sanse mari sa-l supraincalzesti cu amestec mai sarac :lol: intri in alte belele... parerea mea: LAS-O ASA CA-I BINE! SAU : "las-o mah ca merge asa" :cheers:

ciao! :lol:

man, oltcit club are motoru boxer in 4 cilindrii si consuma 8 la suta.(reglat bine) Jumate de motor tre sa ia mult mai purin. Am nipru si merg cu 4,5 in afara localitatilor cu 80 km/h (grup de atas, carburatoare BMW). Pe bune, e reglata prost. Nu se incalzeste de la amestec sarac. Asa e la 2 timpi fiindca cantitatea de ulei e direct proportionala cu amestecu. Nu-i ulei cat trebe => frecare mai mare. In schimb un 4 timpi se incinge de la avans reglat rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lebadau sa-ti spun cum sta treaba, cu cat un motor este mai complex si parametrii curgerii si arderii sunt mai apropiati de ce are nevoie motorul in momentul respectiv cu atat consumul este mai mic.

Cu cat un motor are rap de compresie mai mare si o gramada de alti factori care imbunatatesc randamentul cu atat consumul este mai mic.

Deci nu compara Olcit (cu carb ala complex, aprinderea lui, distributia, tolerantele si materialele) cu standardele de fabricatie ale anilor 30 de pe Ural.

 

Corect, consumul de 8% e un pic cam mare, sunt curios cat de corect l-a calculat. Niprul va consuma si 12% daca este total dereglat.

De obicei K65 sunt uzate, se deregleaza usor si reglajul sa face mai imprecis.

 

Motorul se incinge de la aer fals, amestec sarac, amestec bogat, avans dereglat, ulei insuficient sau cu presiune mica, subtiat, mers supraturat sau subturat in sarcina, culbutori nereglati, calamina multa in camera de ardere, bujie nepotrivita, frecari mari in rodaj...

Cel mai periculos la motorul de 650 este aer fals sau amestec sarac si mers in ture multe, atunci da gaura in piston.

Ca regula, consumul minim il regasesti la un reglaj f usor saracit, puterea mare o regasesti la un reglaj al amestecului imbogatit, si durata de viata a motorului mai mare la un amestec f usor imbogatit.

 

Lostinspace nu te apuca sa reglezi, du-te la un mester si invata de la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lebadau sa-ti spun cum sta treaba, cu cat un motor este mai complex si parametrii curgerii si arderii sunt mai apropiati de ce are nevoie motorul in momentul respectiv cu atat consumul este mai mic.

Cu cat un motor are rap de compresie mai mare si o gramada de alti factori care imbunatatesc randamentul cu atat consumul este mai mic.

Deci nu compara Olcit (cu carb ala complex, aprinderea lui, distributia, tolerantele si materialele) cu standardele de fabricatie ale anilor 30 de pe Ural.

 

Corect, consumul de 8% e un pic cam mare, sunt curios cat de corect l-a calculat. Niprul va consuma si 12% daca este total dereglat.

De obicei K65 sunt uzate, se deregleaza usor si reglajul sa face mai imprecis.

 

Motorul se incinge de la aer fals, amestec sarac, amestec bogat, avans dereglat, ulei insuficient sau cu presiune mica, subtiat, mers supraturat sau subturat in sarcina, culbutori nereglati, calamina multa in camera de ardere, bujie nepotrivita, frecari mari in rodaj...

Cel mai periculos la motorul de 650 este aer fals sau amestec sarac si mers in ture multe, atunci da gaura in piston.

Ca regula, consumul minim il regasesti la un reglaj f usor saracit, puterea mare o regasesti la un reglaj al amestecului imbogatit, si durata de viata a motorului mai mare la un amestec f usor imbogatit.

 

Lostinspace nu te apuca sa reglezi, du-te la un mester si invata de la el.

man, cu 12% merge 15 min si se f..e bujia. da scanteia intre electrod si partea ceramica. Da, la amestec bogat se incinge, da sarac nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:what: o mica corectie : OLTCIT! da' sa nu ma injurati prea tare :wave: e obositor tare sa folosesti motoare pe benzina... eu zic sa ne dam pe hidrogen ... ce pana mea , faci plinul cu apa... :baldy: si asa un amic de-a meu a scos 700ml de apa din carburatoarele FZR-ului si el a ramas un pic :cheers: prima oara a zis ca i-a facut fratele lui vreo gluma si l-a luat pe ala la suturi in cour... :10: (stiu sunt off-topic, dar legatura era ca si FZR-ul lui consuma de sparge ~8-13% DA' POATE MAI MULT :lol:) eu tot zic ca asta-i consumul la un URAL ~8% :lol:

si pana la urma CAT TE PLIMBI CU EA?! doar nu faci naveta cu ea... pt. asta s-au inventat SCUTERELE cu un consum de ~3% (daca tot vb de consumuri :lol: ) :agree:

~BAFTA!~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un ural si am niste probleme cu consumul ( consuma cam mult )

ce ias putea face sa mai reduc consumul

eu am pe el carboratoare k65 daca leas schimba ar consuma mai putin ?

cugir :lol: aproape de mine....hai la alba si ti le reglez eu :wave: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:agree: la 12 % sigur e dereglat , dar 7-8% e rezon :cheers: nu-ti place? ia un scooter de 125 in 4 timpi :wave: si o sa fii multumit(de consum :lol: , nu si de plimbarea pe care o sa o faci) :lol:

ciao! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...