Sari la conținut

Renasterea Unui Ural....


sangre
 Share

Postări Recomandate

Ce e mai frumos....decat sa iti refaci motoru surub cu surub...alaturi de prieteni voie buna si bere (cu bun-simt normal)....????

Lucrurile de genul asta sunt de amintit peste ani...

 

Multumiri deosebite lui WHITE RAVEN care m-a ajutat... atat cat a putut el.

 

 

PS...daca are cineva o schema electrica de Ural ar fi extraordinar ....(schema am si eu de pe net dar nu inteleg mai nimic...ma refer la una de-aia pentru tantalai...)

 

 

Si acum poze....mentionez ca nici unu dintre prietenii meu nu au mai participat vreaodata la asamblarea unui motor...iar la mine e a 2-a. Insa ne-am descurcat de minute. Eu sunt cel cu tricou alb.

post-2111-1183922171_thumb.jpg

post-2111-1183922244_thumb.jpg

post-2111-1183922287_thumb.jpg

post-2111-1183922300_thumb.jpg

post-2111-1183922315_thumb.jpg

post-2111-1183922355_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa culoare, bravo. Incearca sa nu faci electrica noua, daca vrei una noua, gasesti tot manunchiul de fire de Nipru nou nout si in cea mai mare parte merge la Ural. Asta ca sa ramana standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mai am firele vechi dar....am taiat vreo 3 4 si nu mai stiu cum vin....o sa incerc sa vad paote ii dau de cap...dar sa termin cu asamblatu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

update...

 

tocmai am refacut grupul ...i-am pus semeringur noi (de-alea de cauciun intarit sau cum s-or numii) grupul l-am pus de fuga....si i-am luat niste carburatoare keihin de la un KLE de 500. sa vedem ce-o iesii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa le vinzi, sper sa nu bulesti motorul pana atunci cu ele.

 

de ce spui ca o sa le vanda? si de ce sa "buleasca" motorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mai am firele vechi dar....am taiat vreo 3 4 si nu mai stiu cum vin....o sa incerc sa vad paote ii dau de cap...dar sa termin cu asamblatu...

 

Ar mai fi o solutie(am facut eu la IJ ca la fel nu ii dadeam de cap,am sch si releul de incarcare cu unul de Dacie electronic))sa faci instalatia direct pe moto de la zero,cu fire noi in cateva culori,izolate bine si nu mai ai probleme in veci. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

help !

aseara am inceput sa-i curat carbelitoarele si surprinza...acul ala mare dintr-un carburator era crapat si cum am pus mana pe el...praf s-a facut...aucma oameni buni unde as putea sa gasesc si eu un kit de reparatii pentru carburatoare K68 aveti idee?

 

si cunoasteti pe cineva care ar putea sa ma ajute cu partea electrica....si platesc nu gratis normal!!!

 

merci si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi cunoscatori!...

 

 

O mica intrebare legata de electrica...unde vin legate cele trei fire de la releul de incarcare?

 

...1 stiu ca vine la becul de la bord si celelalte 2 vin la alternator? sau cum vin?

 

La vechea instalatie electrica care o avea pe alternator aveam doar + conectat si inca un piciorus conectat iar in scgema electrica vad ca toate cele 3 fire de la alternator sunt conectate....-aici vorbesc de alternator nu de releul de incarcare.

 

orice sfar este util...Schema asta electrica e buna sau imi bulesc motoru?

 

poza cu releu si cu schema electrica dupa care refac instalatia

 

Multumesc !

post-2111-1185311587_thumb.jpg

post-2111-1185311598_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci eu sunt dobitoc...imi cer scuze...

 

martoru de incarcare l-am legat la fir.. ala e ok

al doilea l-am legat la alternator am gasit semnul ala E

al treilea il leg tot la alternator la +?

 

nedumerirea mea e ca alternatorul ala are tot 3 borne...

1 cu semnul E (l-am conectat la releu_

2 e in mijloc am conectat bateria si inca un fir care merge mai departe

3 e aici ramene o borna goala (asa era inainte)....intrebarea mea e sa leg +-ul de la releul de incarcare aici sau sa-l leg la 2 acolo in mijloc unde vine bateria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"+" de la releu se leaga in cutia de sigurante comun pentru 3 si 4...schema cea de-a doua de la drobu pare cea mai ok...eu am lucrat dupa asta:post-11557-1185368602_thumb.jpg

cea de-a treia borna nu are utilitate...si in cablajele originale vad ca ramane nefolosita...nu am idee pentru ce e,nu-ti bate capul!

spor! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok iti multumesc mut...si multumesc tuturor pentru sfaturi...cred ca am intles cum sta treaba...

merci Drobule pentru scheme...o iau pe prima ca mi se parea cea mai OK si ma apuc de treaba...

 

Eu am o schema de ural postata mai sus dar releul de incarcare era model vechi (in schema)...si de-asta eram confuz...

 

Merci inca o data tuturor!

Editat de sangre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

oameni buni aveti ma o schema de ural cu aprindere electronica din 1996??? ca am facut dupa alte scheme si nu am reusit sa-i dau de cap la motor...cred ca ii dau foc daca nu reuesc pana la urma...la cati bani am bagat in el...ii dau foc si-l ingrop...

 

daca are cineva vreo schema i-o platesc....

Merci!@

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni aveti ma o schema de ural cu aprindere electronica din 1996??? ca am facut dupa alte scheme si nu am reusit sa-i dau de cap la motor...cred ca ii dau foc daca nu reuesc pana la urma...la cati bani am bagat in el...ii dau foc si-l ingrop...

 

daca are cineva vreo schema i-o platesc....

Merci!@

AOLEU....nu ii da foc...stiu k ii grea partea electrica dar totusi merita efortul si daca tine un an parerea mea la un asemenea motor.

 

Succes si sa il vedem pe sosea. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-am dat de cap la electrica aproape ca am facut dar tot nu mi se aprinde martorul de la bord pentru incarcare cand pun contactul si cred ca am puntea de diode de la alternator bulita nu stiu sigur...o parere in +...nu strica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma daca fac rost de bani (mama lor!!!) in cel mult o saptamana ies cu ea si vin pe la tine sa-ti arat ce am facut... dar sa fac rost sa cumpar o punte de diode de alternator sau poate iau un alternator nou ...sa am rezerva... sa vede,,,

Editat de sangre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...