Sari la conținut

Accidentele Prietenilor


dopeman1979
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa va intreb cum va afecteaza accidentele intamplate prietenilor vostri? Va mobilizeaza, va sperie, va pune pe ganduri, aveti impresia ca veti fi voi urmatorii?

Nu incerc sa fiu Sigmund Freud, doar sunt curios. Ni se intampla chiar noua, un prieten a avut un accident acum o saptamana, nici unul dintre noi care am fost in acea zi cu el nu ne-am urcat de atunci pe motoare, mergem in fiecare zi la spital, il vizitam, ne pozam in scaunul cu rotile, facem bancuri proaste, dar va amintesc, niciunul nu s-a urcat pe motor de atunci.... Se intampla lucruri ciudate cu noi, poate ne e rusine sa recunoastem ca ne-am speriat?

Daca a-ti fost in situatii similare, povestiti... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o vreme in care ma uitam destul de mult de des la sectiune accidente, si cand vedem un accident nou, ma ragam sa nu-l cunosc pe motociclism.

Recunosc ca in ultima vreme nu merg fara manusi nici 100 m, casca si vesta erau permanente si pana acum oricum.

E destul de alarmant ce se intampla in ultima vreme, vezi unele accidente din lipsa de experienta, tupeu, ipocrizie,etc.

In ultima vreme am vazut accidente in care au decedat motociclisti experimentati si ce e cel mai grav, neavand nici cea mai mica vina. Si aceste lucruri te pun un pic pe ganduri.

Va salut,

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Eu cand mai aud chestii de genul "De la X am casca, dar a murit intr-un accident" ...

Ma pune pe ganduri...

Intr-un fel e bine sa mai vezi chestii de astea pentru ca te mai coboara cu picioarele pe pamant, astfel cel putin pe mine ma face sa nu mai trag asa tare de scuter... adica intai calculez riscurile si apoi dau gaz sau nu ... Adica ma face sa ma gandesc de 2 ori inainte de a face ceva, pentru ca sunt prea multe accidente astfel incat te fac sa fii mai constient de pericole... Dar chiar si-asa o poti patzi ...

Eu am patit-o , un prieten cu un scuter a reusit sa intre intr-o cabina telefonica de fatza cu mine ferindu-se de o masina care iesea de pe o stradutza fara sa se asigure... s-a lovit destul de tare, si am ramas putin shocat... Daca era ceva mai serios cred ca ramaneam marcat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am fost la 4 accidente dintre care 3 ale unor prieteni buni. Din fericire pentru ei, toti au scapat usor, insa nu pot spune acelasi lucru si despre fiare.

La ultimul am fost acum aprox. o luna. Lovit din spate si trantit peste un autobuz cu care mergea in paralel. In autobuz era prietena lui. Nu mai fumam de 6 luni. Din seara aia m-am reapucat.

Normal ca ma afecteaza si ma sperie, cum dr... sa nu? Asta mai ales fiindca 3 dintre ei au patit-o nevinovati. Primul gand care imi vine in cap e : "Bine ca n-a fost dr... mai urat!" dar dupa aceea instant ma gandesc si "Cum ar fi fost daca se intampla aia sau aia" (sa fi trecut bou peste el sau sa fi fost prins sub bus) ?

De mers, mai mergeam cu mobra mea dupa accidentele lor, dar eram paranoic si stressat la maxim. Dupa maxim o zi imi reveneam, dar ideea e ca, dupa accidentul de mi l-am furat eu si astea 4 merg mult mai incet, prudent si paranoic.

Ca o paranteza, cand vad oameni care dau super forje prin oras (fara nici o aluzie, nu am spus asta ca flame) ma gandesc ca multi dintre ei nu au avut nici un accident serios. Parerea mea, desi cunosc si exceptii.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu aproape un an a murit un prieten de-al meu . il chema Razvan Pana si avea 34 ani. Era un tip indemanatic, echilibrat in viata si in condus , motorul il avea de 1 an . Atunci nu eram cu motoarele. Anul asta mi-am luat un scuter datorita traficului din Bucuresti si am indragit instant mersul pe doua roti incit am facut scoala si urmeaza sa dau examenul (mi-am luat deJa si motorul un GS500). Dar nu trece zi sa nu ma gandesc, de cand merg pe doua roti ,la ce a patit Razvan si la ce patesc zilnic cei ce au aceasta pasiune. Cred ca multi o facem gandindu-ne la ce ni s-ar putea intampla noua ,alti din compasiune pentru ce li s-a intamplat cunoscutilor. Desi sunt constient ca o pot pati nu pot sa-mi scot din cap sa nu ma urc pe motor , nu stiu de ce...cred ca e ca o boala , devi dependent . Oricum acidentul lui precum si celelalte accidente ce se intampla zi de zi in Romania , de multe dintre ele nici nu suntem informati ( aproximativ 250 de la inceputul anului , accidente in care au fost implicate scutere si motociclete) ma fac sa abordez altfel condusul si cu auto si cu moto, si m-au convis ca trebuie facut ceva ce autoritatile intarzie sa faca. De acest lucru cred ca sunt constienti poate cei ce au pierdut pe cineva ori care au avut accidente , ori cei care citesc frecvent rubrica "accidente". cred ca solutia nu este sa ne lasam de motoare ci sa incercam sa schimbam ceva din optica celor care ne pot salva viata chiar si cand noi gresim , aceeia sunt automobilisti. Suntem multi deja si avem un interes comun sa supravietuim cu aceasta pasiune. Scuzati tonul un pic revoltat ,dar am ajuns asa datorita doar unei luni petrecute pe scuter,zi de zi in traficul din Buc.Ciudat dar de 11 ani conduc auto zilnic prin capitala si nu am constientizat ca acum ce se intampla, si cat de expusi sunt motociclisti.

Numai bine , asfalt uscat si fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum un an jumate a murit prietenul meu cel mai bun...era motociclist insa a murit in accident de masina..am fost socata nu am crezut ca o sa vina si ziua in care o sa imi iau la revedere de la el...de atunci ma impresioneaza orice accident chiar daca cunosc sau nu victima...am vazut ca sunt din ce in ce mai multe accidente si in fiecare zi ma intreb oare cine urmeaza..numai bine :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata trecuta am fost la parastasul de 2 ani al unui foarte bun prieten , Puiu Dragos ... D-zeu sa-l odihneasca , nu pot si nici nu vreau sa cred ca nu mai e printre noi , n-am putut sa sterg mesajele lui din telefon de acum multa vreme , n-am putut nici macar numarul de telefon sa i-l sterg ... ma trezesc cateodata cand sunt liber si cu chef de viata maxim si din instinct vreau sa-l sun ... ma opresc de fiecare data in ultimul loc unde am iesit impreuna pe Ploiesti-Bucuresti si fumez cate o tigara cu lacrimi in gat ... mi-e dor de tine Puiule , nu o sa te uit niciodata si sper ca acolo unde esti sa fie cum ne mai prosteam noi cateodata "money for nothing and chicks for free " :rusinica: :cheers: :cheers:

post-9185-1184472980_thumb.jpg

Editat de trainspotting
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si am uitat sa spun ce era mai important ... merg in continuare cu motocicleta in fiecare zi , desi stiti la fel de bine ca si mine ca e o loterie , stiu ca bunul meu prieten care nu mai e printre noi nu ar fi admis sa pun capat pasiunii comune pe care o aveam ... cateodata imi mai apare imaginea lui in fata zambindu-mi ironic si mai iau mana din gaz :rusinica: fiindca stiu ca el mai mult ca sigur ar fi accelerat . Cu riscul de a ma repeta , NU O SA TE UIT NICIODATA PUIULE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

azi a murit prietenul nostru Szilard, a avut saptamana trecuta accident la intrare in Chibed, cu un Suzuki Bandit. Dupa o saptamana de stat in coma la Spitalul din Mures, azi a murit. Condoleante familiei, M-Ciuc e alaturi voi... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentele prietenilor:DURERE,NEPUTINTA...FURIE...Acum mai bine de o luna a murit un prieten in unul din cele mai grave accidente petrecute in Bucuresti in ultima vreme...Era kinderul grupului de prieteni...verisor al unei prietene din gasca...practic ea l-a adus la o petrecere acu vreo 5 ani asa "sa vada shi friska cum e la o petrecere cu oameni mari"...avea 12 ani ...Si acum...de cate ori intru pe messenger retraiesc cateva clipe din ziua in care a murit...ea e on line are o poza facuta impreuna cu el in noiembrie fix inainte sa plec in Germania...la ultimul baieram de ziua ei cu prietenii iar ca status are mai tot timpul "MISS U"...Chiar shi acum cand scriu toate astea ...cu toate k a trecut ceva timp simt nodul specific in gat...shi imi amintesc cum toti prietenii am dus o adevarata cursa in ziua aia shi nu numai pt a o impiedica sa vada vreo poza sau vreun filmulet de la accident...din pacate nu ne-a prea iesit :bigstar: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate exprima in cuvinte ceea ce simt acum, in urma cu 3 ore am aflat cu stupoare ca un prieten foarte bun si apropiat a decedat in urma unui accident de motocicleta in localitatea Castelu, se ducea la Liberty Parade cu inca niste prieteni cu motocicletele, el a cazut iar in motocicleta lui a intrat alt baiat care are bazinul lovit.

 

Acum am fost sa ii cumparam cosciug, maine se duce fratimiu si il aduce acasa, si eu si fratimiu si tata suntem motociclisti si nu ne vine sa ne mai urcam pe motoare...

 

Un baiat de milioane, Dumnezeu sa il ierte, Crai Bogdan :bigstar: :) :blink:

 

Condoleante familiei :blink:

post-11018-1185617939_thumb.jpg

post-11018-1185618003_thumb.jpg

post-11018-1185618022_thumb.jpg

post-11018-1185618055_thumb.jpg

Editat de Baiatu` cu Transalp`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il stiam pe bogdan de pe forumul detinatorilor de fireblade. Imi pare nespus de rau pentru el.

D-zeu sa-l odihneasca.

 

--- Mesaj completat în 31 Jul 2007 22:41 -------------
azi, dupa inmormantarea prietenului nostru, am facut un mars in oras, un ultim drum pentru szilard.

post-17037-1185910806_thumb.jpg

post-17037-1185910847_thumb.jpg

post-17037-1185910888_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vedem in fiecare zi, in fiecare ora cate o intamplare nefericita cu unii dintre cunoscuti de-ai nostri;mereu ni se face pielea de gaina, din acel moment ne spunem ca 'nu mai merg fara manusi, fara geaca" etc, dar apoi , dupa o perioada de timp,parca cineva ne strerge cu buretele totul si la fel facem, iar mergem tare si de multe ori riscant;iar ne zicem ca mergem doar asa,la o plimbarica prin oras, si ne trezim in tricou pe nu stiu unde cu 250/h...

toate astea nu stiu cand se vor termina,ideea este ca vedem ce se intampla cu altii, iar noi ne spunem-"nu, mie nu mi se poate intampla nimic!".de aici pleaca greseala noastra, suntem oameni si avem moduri diferite de gandire,ce sa-i faci...

fiecare are soarta lui, dar indicat si intelept ar fi sa nu ne fortam norocul prea des, ca nu se stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper sa ramai idiot norocos pentru tot restul vietii, sa ai prieteni buni cu care sa te tot dai pe motor si sa imbatraniti impreuna. E groaznic cand pleaca unul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe toti motociclistii ar trebui sa ne afecteze accidentele colegilor nostrii dar in momentul in care acest lucru i se intimpla unui apropiat de al tau iti dai seama cu adevarat ca ti se poate intimpla si tie.

Eu am intrat de curind, cam de o saptamina la topicul cu accidente si credeti-ma ca lucru asta m-a facut sa fiu mai constienta de pericol de cit eram pina acum.

O persoana foarte draga mie a avut un accident destul de grav in decembrie anul trecut, pe vremea aia inca nu eram motociclista decit cu carnetul, adica nu aveam motor si inafara faptului ca am suferit alaturi de el, mi-am dat seama ca o mica neatentie sau putin mai mult ghinion l-ar fii putut lua de linga mine.

inafara de victima accidentului mai sufera si familia si apropiatii acestuia si vazind lucrurile astea am incercat sa ma pun putin in pielea lui si a fost groaznic. Cel mai bine ar fii sa invatzam din greselile si intimplarile nefericite ale altora si sa incercam sa devenim constienti ca pericolul exista la tot pasul si nu conteaza cit de bine conduci tu, pt ca intotdeauna se poate gasi un idiot care sa-ti taie calea,sa-ti puna o frina brucsa sau chiar sa intre in tine. Prietenul meu dupa acest accident nu a mai putut face ceea ce ii placea lui cel mai tare adica sa conduca moto, timp de aprope 6 luni, si nici acum nu e recuperat 100%.

Ce am invatzat eu din tot ce am citit pe forum si intimplarile prietenilor mei este ca prudentza excesiva niciodata nu strica, viteza poate ucide intr-o secunda si de suferit nu ai numai tu ci si familia ta.

Sa speram la mai putine accidente!

Editat de rosalynda_1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...