Sari la conținut

Soveja-Poiana Sarata-Slanic Moldova


ser79ban
 Share

Postări Recomandate

Mi-am pus in gind anul asta sa fac traseul ala la care visez din copilarie (cel din titlu). Problema mea este ca traseul este pe drum forestier si nu stiu pe nimeni sa-l fi facut si am nevoie de informatii de la cei care au fost pe acolo. Tot ce stiu este ca dinspre Poiana Sarata spre Soveja vreo 5-6 kilometri sunt circulabili (sau erau prin anii '90 cind ma plimbam pe acolo si culegeam mure, fragi, ciuperci,....) iar cel de la Poiana Sarata spre Slanic e utilizabil cel putin ca celalalt (tot informatii din acea perioada).

La sfirsitu lui Aprilie am trecut prin Poiana Sarata si am vazut ca ambele drumuri erau blocate cu bariere de lemn vopsite alb-rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pus in gind anul asta sa fac traseul ala la care visez din copilarie (cel din titlu). Problema mea este ca traseul este pe drum forestier si nu stiu pe nimeni sa-l fi facut si am nevoie de informatii de la cei care au fost pe acolo. Tot ce stiu este ca dinspre Poiana Sarata spre Soveja vreo 5-6 kilometri sunt circulabili (sau erau prin anii '90 cind ma plimbam pe acolo si culegeam mure, fragi, ciuperci,....) iar cel de la Poiana Sarata spre Slanic e utilizabil cel putin ca celalalt (tot informatii din acea perioada).

La sfirsitu lui Aprilie am trecut prin Poiana Sarata si am vazut ca ambele drumuri erau blocate cu bariere de lemn vopsite alb-rosu.

 

spre slanic din poiana am incercat eu sa intru cu meganu' acu' 3 ani cand mergeam la o nunta, nu am putut ca plouase si erau shleauri. daca eram cu subaru incercam, cu moto cred ca se poate

 

de la poiana spre soveja vezi ca-s cam multe intersectzii, ia-tzi un GPS :)

 

PS incearca pe Google Earth sa vezi cum e pe acolo. ca si comparatie cineva imi zicea ca dinspre brasov spre soveja/ lepsha e cam rupere drumul (drum judetean, nu forestier), insa asta e iarashi informatie de 4-5 ani. da' ce PLM pui intrebari de'astea, ca doar ai enduro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ok. e clar ca voi face respectivele trasee. dar imi trebuiau citeva date mai de la fata locului despre cum e drumul, vreo zona unde e tot timpul mocirla si cum se poate evita, vreo bifurcatie unde sa fiu atent sa nu aleg gresit drumul, obiective de vizitat, locuri cu preveliste superba unde sa fac o poza. pe harta pare usor.

intre timp, m-am gindit sa fac o vizita si la "planul inclinat" (aka "Şiclăul") din Covasna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La trecerea Vn-Cv ai grija ca drumul Soveja-Lepsa e rupt de viitura, cel putin pentru masini, iar intre Lepsa si Targu Secuiesc e neasfaltat, dar e bun pentru enduro. Am endurit eu acum 2 saptamani cu masina pe acolo de mi-au iesit matele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ok. A venit timpul sa plec. Daca nu mai aveti informatii, eu ma duc.....la Poiana. O sa va povestesc cind ma intorc cum a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lepsa si Targu Secuiesc e neasfaltat, dar e bun pentru enduro. Am endurit eu acum 2 saptamani cu masina pe acolo de mi-au iesit matele.

 

 

si eu + un prieten cu vitezanele :cheers: . nu pot sa-ti spun decat ca am ramas cu sechele dupa portiunea aia de 35 de km la care s-a mai adaugat si ploaie & un fel de smoala pe radiator care nu stiu cum o s-o scot

 

--- Mesaj completat în 16 Aug 2007 23:10 -------------
ps: compenseaza mancarea din targul secuiesc care este GODLY!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost. mi-am luat piticul de pe creier. SE POATE.

drumul acuma arata cam distrus. intradevar drumul Soveja-Lepsa, "INCHIS", e rupt in vreo 4-5 locuri si doar iscusinta soferului roman de a intra in padure cind nu-i mai ajunge drumul face ca sa poti ajunge dintr-o pare in alta si cu masina.

unde e surpat doar un pic drumul, e taman bine ca o iei prin acostamen si scapi unde s-a dus podu & o iei pe linga . asta daca nu exista alternativa podului de lemn (in poza cu podul de lemn se vede inainte drumul spre Poiana Sarata si spre dreapta, drumul spre Soveja).

Drumu spre Poiana Sarata e drum forestier la prima treime a versantului, a doua treime e un fost drum mai saracacios , iar treimea dinspre virf e ceva gen "un loc pe unde mina omului nu a mai pus demult piciorul". De ce mi-era frica nu am scapat; m-am confruntat cu momente in care a trebuit sa aleg la intersectie pe care drum sa merg si cu surprize gen 2 stine (sau stini) cu "maidanezii carpatini" de rigoare care au tinut neaparat sa ma alerge cu vreo 60 la ora pe drum pe care eu am mers cu maxim 30 si printre oi ca sa fie tacimul complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...