Sari la conținut

Accident 31.07.2007 Noapte Zona Pipera-Bucuresti - Scuter Vs Camion


carlo270
 Share

Postări Recomandate

Crede-ma ca stiu sa citesc suficient de bine si nici dupa posturi nu alerg, daca te uiti la join date si la posturi... Omul generaliza fara nicio urma de indoiala, si nu e singurul pe forumul asta...

PS: NU, nu ies de pe stradutze fara sa ma uit, am casca bunicica zic eu, geaca cu protectii hard, manusi si genunchere si le port si pe 40 de grade afara, desi am un amarat de scuter, si ala cu casco, rca si inregistrat la primarie, tocmai de-aia ma deranjeaza generalizarile de genul acesta, fara sa contest totusi marea de cretini, in special tigani pe scutere de Italia, care nu au niciun D-zeu...

:bigstar: daca generaliza o facea in gand pt ca in post nu vad unde (poate imi arati si mie exact fraza)

exact depre specimene fara Dzeu era vb in descrierea accidentului, inconstienti care poate ii mai fac zile fripte si soferului traumatizat care a dat peste ei.

cred ca n-ai intalnit destui in trafic, eu da.

Editat de cristigrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI.O MERITA PE DEPLIN

MERG FARA NICI O REGULA

ERA SA DAU PESTE UN IDIOT CU SCUTERUL CARE A IESIT DE PE O STRADA UNDE ERA UN SEMN IMENS DE CEDEAZA TRECEREA

L.AM INJURAT SI A RIDICAT CA PROSTU DIN UMERI CAND L.AM INTREBAT DACA STIE SEMNIFICATIA SEMNULUI

 

:bigstar:

 

 

EI merg, nu EL, prin urmare daca nu are probleme cu gramatica, se referea la o multitudine de subiecte, nu doar la specimenul accidentat. Cand citesc postul ala imi aduc aminte de un coleg care povestea cum urla o baba la el dupa un accident : " asa va trebuie, satanistilor ! " :) Hai sa terminam cu polemica, cred ca ai inteles unde bateam, nu ma pun de-a curmezisul pe postul/threadul asta, era o mica observatie ironica asupra felului in care se intoarce roata si unii sunt mai egali ca altii sau cat de subiectiv putem gandi uneori...

 

PS si OT: intr-o noapte veniond dinspre tineretului faceam dreapta pe vacaresti, liber, uscat, iau curba cu vteza ( adica vreo 50-60 :blink: ) ma inclin frumos si dupa curba de ce dau? un tigan cu un sr ca al meu, model mai vechi, nr de Italia, fara casca, evident, care venea pe CONTRASENS grosier... Evident idiotul a franat cu spatele, a intrat in voblaj, era sa cada, l-am ocolit si am trecut mai departe cu pulsul bine ridicat... Daca era o basculanta in locul meu, probabil ca acum strazile erau o idee mai sigure :blink: maybe next time...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt oameni si oameni fiecare cu felul lui de a fii

pacat ca uneori teribilismul si neatentia mai face ceva victime

ori scuter ori motor ori bicicleta ori trotineta nu pot fii conduse fara minim de echipament(casca)si fara cunostinta de circulatie.era sa dau peste un mos cu scuterul la40 la ora eu il depasesc si el nici macar nu a intors capul ca nu avea oglinzi numa bine sa-i iau rabla pe cind a virat brusc spre stanga.cand l-am luat la puricat a si cazut de beat ce era noroc ca nu mai venea ceva din spate.EXAMEN SI PENTRU SCUTERE

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vechlie polemici de pe forum..am ajuns sa citesc prima si ultima pagina de la posturi..sa stiu c s-a intamplat si cum s-a terminat.. Azi a fost c-am urat afara, normal ca toata lumea a stat pe net sa vada ultima barfa pe forum sunteti ca babele alea. Din cauza asta a inceput lumea sa nu mai posteze la sectiunea asta, sa saturat lumea sa scrie degeaba..lucru pe care il fac si eu acum. Un baiat a fost ranit, ce mai conteaza cauzele...s-a intamplat, a gresit si deja plateste pretul pt greseala lui. Asfalt uscat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultimul post: ei adica individul din accident si cel care n-a vazut semnul de cedeaza trecerea si la care urmeaza referirea lui...si probabil multi altii ca ei.

vezi? generalizez! nu am spus toti scuteristi ( am vreo 20 - 30 de posturi in care iau apararea unui anumit segment din tagma asta , doar fac si eu parte momentan din el ). nici noi / voi cand spuneti conservari nu scapati de generalizare... sunt soferi care trag masina ca sa poti sa te bagi mai in fata, altii care se feresc efectiv si pastreaza 15 m distanta in spate ca sa nu te arunci pe ei , asa cum sunt si frustrati care nu te lasa sa depasesti, iti taie fata fara semnal sau intorc brusc masina...personal am intanit scuteristi in trafic (marea majoritate ciori dar nu numai) pe care imi venea sa-i imping in sant! n-au nici cea mai vaga idee de vreo regula de circulatie, sunt frustrati ( ei nu ies sa se deplaseze ori sa se plimbe, ies sa-i turbeze pe ceilalti). te invit sa mergi pe la nerva traian, baba novac, colentina pe la 12 - 1 sa vezi personajele de care iti povestesc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! nu prea obisnuiesc sa dau posturi fara motiv dar se pare ca multi dintre voi vorbiti despre scutere fara sa aveti cea mai vaga idee despre ele :blink: problema adevarata cu ele este ca se conduc prea usor. poate nu ma intelegeti...in trafic poti sa faci aproape orice cu ele. eu sunt curier si conduc scutere zilnic, chiar posed doua si o honda cb 500 asa ca am idee despre amandoua categoriile. din aceasta cauza apare si teribilismul atat de usor...nu prea ai senzatie de frica pe ele, dai de acceleratie la maxim si....mai nimica, nu e ca la motor de dai de acceleratie si treci pe langa un bmw si nici nu apuci sa vezi ce culoare are..

in legatura cu generalizarea nimeni nu a facut-o intentionat... in ziua de azi din 10 scuteristi cam 7-8 sunt "rachete" fara sa aibe habar de ce este in jurul lor. :) insa...din pacate exista un antidot pentru cei care mai au macar o farama de creier functionabil.. la fel cum s-a intamplat si in cazul meu... un accident ceva mai zdravan si ii pune pe ganduri...oricum ca sa nu o lungesc prea mult ...pt cei care aveti scutere... oricat de buni a-ti fi va spun din proprie experienta( aproape 50.000km in trafic) ca oricand puteti avea un accident chiar sa fie din vina niciunui participant din trafic...pur si simplu de l o mica groapa in asfalt care te proiecteaza pe contrasens... aveti grija!!!

 

Insanatosire grabnica celor doi si rog nu mai postati chestii de genu: bravo lor, asta merita...ca pana la urma suntem oameni cu toti...cu sau fara experienta, echipament sau fara echipament...aveti un pic de compasiune in voi!

 

asfalt uscat si drum liber! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...