Sari la conținut

Informatii Despre Honda Cb 500 1994-2000


motorman35
 Share

Postări Recomandate

eu am o hinda cb 500 din 98 de vreo 2 saptamani....nu pot sa iti dau f multe detalii....iti spun doar ca m.am acomodat f bien cu ea...execelenta pentru inceput..f manevrabila...si cu pasager in spate...consumul cred ca este destul de mic..nu i.am facut inca un test...iar la viteze mici fuge destul de bine...nu am apucat sa ii dau ai mult de 100 :burnout: ...

 

daca e sa mai posteze cineva aici..poate imi raspunde si mie la o intrebare....

 

Ce fel de ulei folositi???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda cb500 R pc 26 din 1994 carenata total cu parbriz. Merge foarte bine .Am atins 180km cu coburi si top case pe ea si mai ducea dar a fost suficient.Consum 5/100 in oras si la drum cu o medie de 110-120/ora consum dupa 300 km 4,8la 100. destul de stabila in viraje usor de manipulat merge ca unsa. Piese consumabile nu foarte scumpe.Pozitie buna de pilotaj. Sunet placut.Cu pasager nu am mers dar am auzit ca trage bine si cu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e un topic intreg despre CB500 ceva mai jos. Ca sa raspund punctual la intrebarile tale:

 

- a mea e fabricata in 94, prima inmatriculare in 95, 55.000 km la bord (am luat-o pe la 47.000)

 

- motor- foarte fiabil, racit cu apa, 2 in linie, 58 CP foarte des limitati (din juclorul principal) la 33CP; cam la 50.000 trebuie inlocuit lantul de distributie, preferabil la service nu la coltul strazii

 

- performante: trece de 190km/h, pe ceas ajunge in unele cazuri la 200. Sub 3000 rpm nu misca decat in treapta 1, in rest e nevoie de minim 4000 rpm ca sa poti accelera, dar la drum lung poti merge constant si pe la 3000-3500 rpm, doar ca pentru depasire cobori una sau 2 trepte de viteza.

 

- consum: intre 3.3 si 7-8 litri la 100 km; 3.3 la mers linistit sub 5000 rpm si fara plecari rapide de pe loc, 7-8 litri la 180-190 km/h pe autostrada. In general cam 4 litri la 100 km la mers linistit, pana in 5 in mers mai tare in afara orasului si spre 6 iarna in Bucuresti.

 

- puncte slabe? manopera la lantul de distributie cam scumpa, trebuie demontat motorul aproape complet; e destul de puternica incat sa derapeze spatele la plecare de pe loc foarte brusca si cauciucuri reci (nu ca la o vitezana, dar se intampla destul de des); seaua cam incomoda la drumuri foarte lungi (>500 km); cauciucul ingust pe spate nu e bun pe asfalt raschetat sau offroad (mai ales pietris); la cele carenate de TCP apar zgomote de carena (rezolvabile); toba de esapament anosta, dar linistita (poate e chiar un avantaj).

 

Per total - una din cele mai bune motociclete din clasa 500cc, buna si de oras dar si de plimbari rezonabil de lungi. Consum foarte bun, putere peste alte motociclete de 500cc, stabila, frane bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...