Sari la conținut

Intrebari URAL


cavalerr
 Share

Postări Recomandate

ceau ,am avut Ural timp de cinci ani si pot sa-ti dau citeva sfaturi

1. carburatoare tipu nou :cheers: cu cilindru

2. ghiduri facute din ax cu came de dacie ,dar atentie!!! facute bine,nici prea mici nici prea mari trebe sa cauti unu ce se stie

3. supape rectificate,scaune rectificate

4. pistoane cintarite ,sa aibe aceeasi greutate

5.daca poti sa schimbi bobina de inductie cu una da japoneja cu 2 iesiri la bujie,

6. aprinderea aia electronica (dar nu ii spune asa,ceva cu intaritor de schinteie....iti mareste schinteia si ai ardere mai buna)

7. ulei bun (asta dupa ce rectifici toate cotele si pui semeringuri noi peste tot ,nu o sa mai curga nici ulei din el),si aditiv gen dura lube sau in timisoara avem Nulon care e mai bun

8.carburatoarele dupa ce le-ai montat,sa le sincronizezi tot la2-3 zile la inceput pina se aseaza si ele si cablurile.....,dupa aia tot la 1000 de km ,supapele sau culbutori la inceput dupa ce inchizi motoru tot dupa 100 de km si cind se aseaza si astia tot la 1000 ,

iti trebuie buji NGK numaru potrivit pt Ural

cam ati mi-a venit acu in starea asta faceam25-30000 de km pe an cu un consum de 4-4,2la suta, si uralu pot sa zic ca a fost dragostea mea ,un motor fantastic ,bun si fiabil daca ii cunosti performantele,si nu crezi ca e vreo japoneza

 

 

iti doresc sa-l conduci sanatos si sa fi atent sa ai parte de el

:cheers: te salut Raul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

e valabil si pt nipru?eu am pus supape de aro(rectificate bineinteles) si ghiduri de supspe de lada , si alea scurtate putin.si semeringuri pt supape . deocamdata nu am mers cu el da' sa vedem anu care vine! DE ABIA ASTEPT! bafta! :laugh: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E valabil. Motoarele in principiu sunt cam la fel. Nu stiu cum ai rectificat supapele ca la Simson frati-miu a tot avut probleme ca isi pierdeau tratamentul si nu rezistau pre mult. Da' sper sa nu fie cazu'.

Oricum bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...