Sari la conținut

am mai facut o casca


moogoo
 Share

Postări Recomandate

Am mai facut o casca pentru un mare domn... El de fapt are pasiuni pentru karturi, fiind de fel profesionist pe aceasta zona - dar si-a luat si motor si va fi un fel de client - sper eu - fidel. Casca nu e inca lacuita si n-am poze mai bune decit astea, dar... asa de control pentru opinia publica...

post-6-1100708463_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Domnilor si Domnilor... iar vorbim de bani? Hai sa vorbim despre pasiuni, despre chestii pe care le facem cu drag! Eu fac arta pe casti si motoare din pasiune, voi conduceti asemenea masinarii tot din placere si pasiune si - unii dintre voi - va doriti motoarele sau castile personalizate tot din pasiune si din dorinta de a avea ceva unic... deci, de ce sa vorbim de bani mereu?

 

Normal ca orice lucru costa. Motoarele voastre au costat tone de bani, castile la fel, echipamentele sint scumpe, intretinerea la fel, piesele la fel, etc, etc... m-am cam umplut de texte gen "nu vreau sa dublez valoarea castii prin pictarea ei" sau "cu banii astia imi luam un motor second-hand", etc...

 

As vrea sa stie toata lumea ca am o afacere relativ prospera in domeniul publicitatzii, deci nu traiesc din pictat motoare si casti cu toate ca mi-as dori mult de tot sa fie asa... deci, nu fac asta pentru a va lua banii ci pentru a va sustine pasiunile, din dragoste pentru ideea de a infrumuseta niste obiecte destinate placerii unor oameni. Pentru mine e un concurs perpetuu si o maxima dedicare.

 

Nu lucrez degeaba si cine stie cum stau preturile dincolo stie ca aici se pot obtine lucruri mult mai ieftine. Nu am tarife fixe, am doar idei fixe: sa reusesc sa fac rost de timp sa ma ocup de chestia asta pina la nivel de afacere si sa fie toata lumea multumita.

 

Mai am si o regula: pretul se discuta cu clientul in functie de dorintza lui si nu se comunica mai departe pentru ca n-as vrea sa ajung sa refuz lucrari pentru oameni care n-au prea multi bani. Adica fluctuatzia pretzurilor poate fi mare in functzie si de buzunarele voastre - daca ma roaga cineva sa-i pictez o JAWA roz, e o suma... daca-mi vine un client cu o Honda de 10-12.000 de euroi, e alta suma... mi se pare normal, e ca in comunismul utopic, "dam la toata lumea, dar fiecaruia dupa nevoi si posibilitatzi"

 

Cam asta ar fi mesajul meu catre popor. Ride safely!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ElfAway, ti-o pictez in leasing! Hehe! Daca vrei si factura, o facem pe firma ca se poate. Banii depind foarte mult de modelul ales - ca sa-ti faci o parere, la castile cu motive geometrice si care ies mai mult din utilizarea materialelor de mascare a cimpurilor de culoare si mai putin din finisajele ulterioare, e multa munca la masuratori si simetrie. La castile cu desen liber/picturici dragalashe, acolo e multa munca de bibileala si la finisajele ulterioare, mai putin la mascare si sabloane. Oricum sumele sint intre 200 si 400 EUR mai pe scurt, cu tot cu preparare si lacuire.

post-6-1100846319_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moogoo, e super noua casca pe care ai facut-o.Se vede ca iti place ceea ce faci;Oricat ar fi isi merita fiecare banut! E bine ca sunt si la noi oameni care se specializeaza in lucruri din astea pe care nu la poate face oricine. Tine-o tot asa. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: misto! Seamana cu personajele din picturile naive... Miine lacuiesc casca de-am pus-o aici s-o vedeti. Am sa-i fac poze si lacuita, sa vedeti diferentza. Am sa-mi iau un pistol de vopsit ca sa pot asigura si preparari + lacuiri sau vopsiri simple si am sa mai pun poze cu noutatzi. Toate bune domnilor (doamnelor, domnisoarelor). Miine vopsesc un autobuz, wish me luck!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare de baraj

utilitate inainte de toate

adica i-au o casca cu 500 eu, o personalizez 200 eu = casca pers 700 eu

dupa 1 saptamana pic o varzalesc, adio si casca si personalizare, adio 700 eu

la fel pot sa zic si de costume, mama ce misto e ce desene, dar de fapt conteaza doar pielea de ce calitate e si protectiile sa fie clasa I

in romania ne putem gandi la personalizarii, adica merita dupa ce am spus eu ?

cum zicea toti la mesajele mele de ce costum sa-mi i-au care e cel mai tare, de fapt care e cel mai bun de banii care ii ai :laugh:

incerc sa fiu optimist dar ma gandesc si la posibilitatii, poti sa ai noroc si te tzine casca 1 an si toata lumea intoarce capu dupa tine

poate sa nu ai norocu asta

intrebam doar, nu datzi cu paru !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost putin in contact cu niste oameni mari in moto in vest, si ei ziceau ca pe casca nu ai voie nici macar sa lipesti un autocolant, dar sa o vopsesti. Punem chestia asta pe ideea ca vesticii sunt un pic idioti, nu? cica nu te mai despagubeste asiguratorul in caz de ceva !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare de baraj

utilitate inainte de toate

adica i-au o casca cu 500 eu, o personalizez 200 eu = casca pers 700 eu

dupa 1 saptamana pic o varzalesc, adio si casca si personalizare, adio 700 eu

la fel pot sa zic si de costume, mama ce misto e ce desene, dar de fapt conteaza doar pielea de ce calitate e si protectiile sa fie clasa I

in romania ne putem gandi la personalizarii, adica merita dupa ce am spus eu ?

cum zicea toti la mesajele mele de ce costum sa-mi i-au care e cel mai tare, de fapt care e cel mai bun de banii care ii ai  :laugh:

incerc sa fiu optimist dar ma gandesc si la posibilitatii, poti sa ai noroc si te tzine casca 1 an si toata lumea intoarce capu dupa tine

poate sa nu ai norocu asta

intrebam doar, nu datzi cu paru !!!

riscul meseriei .. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa mergem pe ideea asta, nici motor nu mai conduci, ca poate cazi si-tzi rupi capul, nu? se mai intimpla... Ce sa mai vorbim de casti, costume, etc... Normal ca exista un risc in toate... eu refac desene pe casti si carene bulite, pe niste sume modice... asta nu inseamna garantzie la lucrare - adica nu refac pe gratis o lucrare polizata de sosea...

E la latitudinea fiecaruia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

bravo moogoo, bun lucru! sa stii ca eu te intzeleg si te aprob din start, fiind in acelashi domeniu cu tine. si pe mine ma deranjau intrebarile de genul:da de ce-i asha de scump?-pai fiindca la o casca asha cum vedetzi aici la moogoo s-a lucrat cel putzin 25-30 ore manopera. restul de calcule le face-tzi voi... va salut cu stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...