Sari la conținut

Vopsit Carene


Postări Recomandate

ce stiti despre vopsirea carenelor?

eu cunosc doar acesti pasi: degresare, finisare prin slefuire, un strat de primer , se slefuieste fin si se lacuieste

nu stiti mai exact acesti pasi? ma refer . de cat sa fie hartia de slefuire, ce vopsele sunt bune(ceva marci) sau ce fel de primer, daca vopseaua sa fie la spray..,, .. daca recomandati ceva!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce stiti despre vopsirea carenelor?

eu cunosc doar acesti pasi: degresare, finisare prin slefuire, un strat de primer , se slefuieste fin si se lacuieste

nu stiti mai exact acesti pasi? ma refer . de cat sa fie hartia de slefuire, ce vopsele sunt bune(ceva marci) sau ce fel de primer, daca vopseaua sa fie la spray..,, .. daca recomandati ceva!!!

Presupun ca vrei sa-ti vopsesti singur carenele...nici eu nu sunt de meserie dar...am mai vazut. In primul rand nu te sfatuiesc sa vopsesti tu,lasa pe unul care a mai facut treaba asta...daca vrei sa-ti iasa ceva frumos...daca o vei face tu si nu ai experientza va iesi cam urat,cu scursuri de vopsea...urme de smirghel sub vopsea...plus ca va trebui sa scoti linii pe care numai cu kit special pt plastic se face....Din cate stiu eu sunt cateva etape...

-pregatirea suprafetelor

-vopsirea

-lacuirea (depinde de tipul vopselei sau daca vrei tu)

Se folosesc mai multe tipuri de smirghel....la ultimul finisaj,inainte de vopsire se foloseste unul foarte marunt,sa nu se vada urmele pe kit,sub vopsea...vopseaua se aplica in 2-3 straturi....cu timpi anume intre vopsiri...e destul de greu sa scoti o vopsea perfecta....pt aplicarea ei se foloseste un pistol special de vopsit...

Sfatul meu....lasa pe unul care se ocupa de asa ceva... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te pot ajuta eu cu informatii despre vopsit sau chiar cu vopsitul -asta numai in cazul in care vrei sa iasa carenele impecabil. cauta-ma pe messenger la muri_c33

numai bine, cosmin aka kerosen!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi!!

acuma o sa vad cum va fii.. daca o sa o vopsesc eu sau las pe cineva experimentat!

Daca vrei o vopsea calumea te duci la un vopsitor car are cuptor,daca o vopssti in garaj e foart posibil sa iti iasa cu praf,ganganii si alte prostii.La noi tot setul de carene vopsit la cuptor si cu stratul de lac costa undeva la 4 mils

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
Daca vrei o vopsea calumea te duci la un vopsitor car are cuptor,daca o vopssti in garaj e foart posibil sa iti iasa cu praf,ganganii si alte prostii.La noi tot setul de carene vopsit la cuptor si cu stratul de lac costa undeva la 4 mils

 

Salut, poti sa ma ajuti si pe mine ?

Ma intereseaza sa-mi lipesc/vopsesc carenele si aripa din fata. Am codul culorii si motorul e o Honda CB500.

Se poate rezolva frumos ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...